Zmarł Bohdan Wróblewski. Był głosem w Rumcajsie

  Zmarł Bohdan Wróblewski. Był głosem w Rumcajsie

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Bohdan Wróblewski. Szerokiej publiczności znany był m.in. z użyczenia głosu w bajkach z serii "Przygody rozbójnika Rumcajsa".
  W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Bohdan Wróblewski.

  W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Bohdan Wróblewski. ©archiwum

  Na deskach "Jaracza" Bohdan Wróblewski zagrał m.in. Sir Andrzeja Chudogębę "Wieczorze Trzech Króli" w reż. M. Wiercińskiej, Kaznodzieję w "Wyzwoleniu" w reż. J. Wyszomirskiego, czy Chrześcijanina w "Irydionie"w reż. J. Grzegorzewskiego.

  Długa droga do Łodzi

  Najpierw Bohdan Wróblewski pracował jednak w Państwowym Teatrze w Świdnicy, gdzie debiutował rolą Wiktora w spektaklu "Młodość zwycięża (Maszeńka)" Aleksandra Afinogenowa w reż. Zygmunta Bończy-Tomaszewskiego. Potem przez cztery lata grał w Teatrze Polskim w Poznaniu. a kolejne pięć lat spędził w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

  Z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łódź Bohdan Wróblewski związał się w 1960 roku i grał w nim do 1994 r. Ostatnią rolą na łódzkich deskach był Mephistophilis stary w spektaklu "Tragiczna historia dra Fausta" Ch. Marlowe'a w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

  Nie tylko teatr

  Łodzianie mogą go kojarzyć także z roli Morgal w operze Wojciecha Bogusławskiego "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w Operze Łódzkiej w reż. Feliksa Żukowskiego. Podkładał też głos w bajkach, był Księciem Panem w serii o Rumcajsie.

  Ostatnio zagrał w filmie Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór". Wcześniej także w "Królowej aniołów" Mariusza Grzegorzka.

  Za pracę artystyczną Bohdan Wróblewski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. odznaczony został Srebrnym Medalem Gloria Artis-Zasłużony Kulturze. Rok później Medalem "Pro publico bono" im.Sabiny Nowickiej.


  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  yaro5000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 77

  (*)
  Wychowalewm się na "Księciu Panu" w Rumcasie :) Spoczywaj w Pokoju!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo