Janusz Rewiński urodził się w Żarach (województwo lubuskie), w rodzinie pochodzącej z Równego na Wołyniu. Uczył się w Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, a następnie ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego "Spotkaniach z balladą" i w Piwnicy Pod Baranami. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym zagrał m.in. Wacława i Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry. Przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w poznańskim kabarecie Tey, a w latach 80. pojawiał się w duecie z Bohdanem Smoleniem.
Popularność zdobył brawurową kreacją "Miśka", gruboskórnego dyrektora teatru w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej. Wystąpił w licznych filmach i serialach, m.in. w takich produkcjach, jak "Podróże pana Kleksa", "Pierścień i róża", "Zmiennicy", "Uprowadzenie Agaty", "Tygrysy Europy", "Superprodukcja" oraz bijących frekwencyjne rekordy komediach Juliusza Machulskiego "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch". Proponowano mu rolę Ferdynanda Kiepskiego w sitcomie "Świat według Kiepskich", której jednak nie przyjął. Prowadził też satyryczne programy telewizyjne, m.in. "Ale plama" z Krzysztofem Piaseckim (w latach 1998–2004), a następnie "Szkoda gadać".
Aktor miał też w swojej biografii - również opartą na żarcie - przygodę polityczną. Brał udział w realizacji programu telewizyjnego "Skauci piwni" i na początku lat 90. XX wieku znalazł się w gronie organizatorów założonego na fali popularności tego programu stowarzyszenia „Skauci Piwni”, na bazie którego powstała następnie Polska Partia Przyjaciół Piwa. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku z listy tego ugrupowania został wybrany posłem I kadencji Sejmu RP. Tam przewodził jednej z frakcji PPPP (tzw. Duże Piwo), przekształconej w Polski Program Gospodarczy, którego większość posłów w 1992 roku wraz z posłami Kongresu Liberalno-Demokratycznego współtworzyła następnie Polski Program Liberalny. W tym samym roku został usunięty ze stanowiska prezydenta PPPP przez stronników Leszka Bubla. W 1993 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy KLD, po czym wycofał się z działalności politycznej. W 2010 roku wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.
Ostatni raz na wielkim ekranie mogliśmy go zobaczyć w 2007 roku, kiedy to zagrał Koziczka, dyrektora banku w filmie "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Później wycofał się z życia publicznego, zamieszkał we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego, w której został właścicielem gospodarstwa rolnego, a także hodowcą zwierząt. Był samotnikiem, coraz bardziej gorzko oceniał polską rzeczywistość. W 2010 roku został odznaczony srebrnym, a w roku 2016 złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Był aktorem wyjątkowym, charakterystycznym, niezależnym od środowiskowych wpływów. Budził sympatię i nawet najmniejszą rolą zapadał w pamięć. Jednym uśmiechem potrafił rozbroić najtrudniejszą sytuację. Takich aktorów coraz bardziej brakuje.
"Buenas noches, Senior Siarra!" - pożegnał go w mediach społecznościowych jego syn, Jonasz. - "Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady".
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?