Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Janusz Tryzno, dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Janusz Tryzno wraz z żoną, Jadwigą
Janusz Tryzno wraz z żoną, Jadwigą Krzysztof Szymczak
Zmarł Janusz Paweł Tryzno, twórca i dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Miał 73 lata. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Janusz Tryzno pochodził ze Szczecina, był rysownikiem, grafikiem, malarzem. Studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych – w 1974 roku uzyskał dyplom z grafiki i fotografii. W 1980 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną Correspondance des Arts, Wydawnictwo „Correspondance des Arts” (w skrócie „CdA”), a w roku 1990 fundację o tej samej nazwie, która umożliwiła powołanie do życia w 1993 roku Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Początki działalności związanej z książką artystyczną sięgają 1980 roku, kiedy Janusz Tryzno z grupą przyjaciół – pośród byli Zdzisław Jaskuła, Andrzej Graczykowski, Zbigniew Janeczek – uruchomił zakład produkcji takich publikacji. W 1993 roku zakład został przeniesiony do willi Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego na Księżym Młynie, gdzie lokalizację znalazło również właśnie Muzeum Książki Artystycznej, które Janusz Tryzno prowadził wraz z żoną, Jadwigą. Na zbiory placówki złożyły się publikacje z dziedziny teorii i technologii książki, kolekcja książek autorstwa artystów ze świata oraz wydawnictwa, które Tryznowie zrobili m.in. dla Zbigniewa Brzezińskiego (z jego rysunkami), doradcy prezydenta USA i ambasadora Polski, jak i ważące 150 ton maszyny drukarskie. W Muzeum znalazł się unikalny w skali światowej zespół matryc i urządzeń produkcyjnych z Warszawskiej Odlewni Czcionek, uratowany od złomowania. Janusz Tryzno przyczynił się do zachowania i ocalenia tysięcy zecerskich czcionek, historycznych maszyn. Był jednym z pionierów i twórców książki artystycznej, angażował się i służył wiedzą w projektach badawczych, udostępniał teren muzeum dla młodych twórców i ich działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki