Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Zdzisław Jaskuła, poeta, tłumacz, reżyser i dyrektor Teatru Nowego w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Janusz Szymański
Po długiej chorobie około godziny 14 zmarł w sobotę (24 października) Zdzisław Jaskuła, poeta, reżyser, krytyk literacki, tłumacz, animator życia kulturalnego, społecznik, od pięciu lat dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Był jedną z najistotniejszych osobowości łódzkiego i krajowego życia kulturalnego.

"Niezłomny entuzjasta życia, wielki poeta, człowiek miłujący wolność w każdym jej aspekcie. Dzięki młodzieńczej energii, życiowej mądrości i wiedzy płynącej ze sztuki udało Mu się zjednoczyć zespół Teatru Nowego, z którym był do ostatniego momentu" - takimi słowami żegna Zdzisława Jaskułę Zespół Teatru Nowego. - "Kochany Dyrektorze, zatrzymujemy się w zadumie".

CZYTAJ: Dyrektor Teatru Nowego: Dzięki kulturze za rok-dwa to będzie inne miasto

Zdzisław Jaskuła urodził się 27 grudnia 1951 roku w Łasku. Przez lata działał w środowisku opozycji demokratycznej w Łodzi i środowiskiem KOR-u, za co został relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jako poeta debiutował w 1969 roku na łamach miesięcznika "Poezja", a książkowo tomem "Zbieg okoliczności" w 1973 roku.

Przez lata łączył działalność na wielu polach. Był Wiceprezesem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Inicjował i współorganizował wiele znaczących wydarzeń literackich, jak np. odbywający się od dziewięciu lat festiwal "Puls Literatury". Przekonywał do reaktywowania Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, która przyznawana jest ponownie od dwóch lat jako Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima. Angażował się w budowanie silnego środowiska literackiego i teatralnego w Łodzi, wspierał młodych twórców.

Był tłumaczem prozy i poezji niemieckiej (wraz z żoną, znakomitą tłumaczką Sławą Lisiecką), autorem adaptacji i piosenek teatralnych, reżyserem teatralnym, laureatem Złotych Masek i Srebrnych Łódek (za spektakle: "Varietes – Tuwim", "Przedstawienie pożegnalne", "Nie-Boska Komedia") oraz Pomorskiej Nagrody Teatralnej. Wykładał też na wydziałach reżyserii i scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach dziewięćdziesiątych był dyrektorem łódzkich teatrów: Studyjnego i Nowego (w latach 1997-1999, potem od 2010 roku). Uprawiał też krytykę, publicystyką kulturalną i felietonistykę na łamach prasy codziennej i czasopism, m.in. w "Literaturze na Świecie", "Kalejdoskopie", kwartalniku "Tygiel Kultury", w którym był redaktorem działu poetyckiego.

Wraz z żoną wydał m.in. nowe tłumaczenie "Tako rzecze Zaratustra" Fryderyka Nietzschego, wybór poezji Gottfrieda Benna "Nigdy samotniej i inne wiersze" (w 2011 roku), a w 2013 roku "Nóż z Odessy" Erwina Einzingera, w ramach Nagrody Literackiej Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Od kilkunastu miesięcy zmagał się z chorobą, mimo to pozostawał aktywny na wielu polach swojej działalności.

Od 1974 wraz z żoną mieszkał przy ulicy Wschodniej. Z czasem ich mieszkanie stało się ostoją wolnej myśli i zmieniło w tzw. dom otwarty: gościli tam poeci, działacze, artyści - także ci zaangażowani politycznie.

- Nasz dom był podobny do takiej kawiarni - wspominał Zdzisław Jaskuła na łamach "Dziennika Łódzkiego". - Poeta czytał wiersze, muzyk grał, dyskutowaliśmy o wydarzeniach w kulturze, oczywiście też w polityce. To był dom otwarty na różne, jakbyśmy dziś powiedzieli, projekty artystyczne. Sztuka nie może się rozwijać w niewoli. Ona się wiąże z wolnością, a wolność z polityką. Jak patrzę w przeszłość, to widzę, że miałem fajne, intensywne życie. Już ono samo było nagrodą.

CZYTAJ TEŻ: Zdzisław Jaskuła jest już dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki