Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Zdzisław Szostak, wybitny łódzki dyrygent i kompozytor

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W wieku 89 lat zmarł Zdzisław Szostak, dyrygent, kompozytor, pedagog, wieloletni szef artystyczny i dyrygent Filharmonii Łódzkiej.

Zdzisław Szostak urodził się w 1930 roku w Sosnowcu. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. W latach 1967-1971 był kierownikiem artystycznym Filharmonii Poznańskiej, od 1971 do 1987 roku - zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972-2000 - pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Łodzi, prowadzącym do 1995 roku orkiestrę symfoniczną tej uczelni.

Był znakomitym interpretatorem kompozycji filmowych. Pod jego batutą wykonano nagrania do 200 filmów, były to kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. Sam był twórcą muzyki do czterdziestu produkcji, w tym dwudziestu filmów fabularnych (m.in "Aria dla atlety", "Królowa Bona"). Nagrania muzyki filmowej realizował tak precyzyjnie, że mówiono o nim „dyrygent ze stoperem w sercu”.

Do ważniejszych kompozycji Zdzisława Szostaka należą: Wariacje na fortepian z 1950 roku, Uwertura koncertowa na orkiestrę z 1954 roku, Kwintet na instrumenty dęte z 1952 roku,"Zachód", pieśń na głos z fortepianem z 1953 roku, "Ważka", opera kameralna z 1958 roku, Mała uwertura na orkiestrę z 1960 roku, Natus nobis est Salvator na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną z 1994 roku, Concertino darmstadzkie na skrzypce, fortepian i orkiestrę z 1998 roku oraz Musica per corno e orchestra sinfonica z 2000 roku.

Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki