WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Zmarła Ewa Sułkowska-Bierezin, dziennikarka i opozycjonistka

  Zmarła Ewa Sułkowska-Bierezin, dziennikarka i opozycjonistka

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  We wtorek o godzinie 4 rano zmarła Ewa Sułkowska-Bierezin, dziennikarka i działaczka opozycji demokratycznej w PRL, żona poety Jacka Bierezina, siostra poety i dziennikarza Witolda Sułkowskiego. Miała 78 lat.
  Zmarła Ewa Sułkowska-Bierezin, dziennikarka i opozycjonistka

  ©archiwum

  Tę smutną wiadomość przekazał Zbigniew W. Nowak, redaktor naczelny "Tygla Kultury", z którego środowiskiem od lat była związana. Urodziła się w Warszawie, ale od 1945 roku związana była przede wszystkim z Łodzią.

  Ukończyła studia na Politechnice Łódzkiej, następnie w latach 1960–1971 pracowała tam jako asystent w Instytucie Elektrotechniki. Po zdarzeniach marca 1968 roku została odsunięta od zajęć dydaktycznych i pozbawiona stypendium doktoranckiego. Wiosną 1969 roku związała się z antykomunistyczną niejawną organizacją "Ruch". Była też czynną działaczką "Solidarności" i Komitetu Obrony Robotników. Podczas stanu wojennego była internowana, w lutym 1983 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z Radiem Wolna Europa. W 2003 roku wróciła do Polski.

  Była m.in. współredaktorem wydawnictwa "Puls. Nieregularny kwartalnik literacki nr 13 bis 1977–1981. Antologia tekstów publikowanych na łamach edycji krajowej"

  W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Ewę Sułkowską-Bierezin Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo