MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarli na koronawirusa "znikają" ze statystyk w województwie łódzkim? Może ich być kilka razy więcej!

Zmarłych na COVID-19 w regionie łódzkim może być kilka razy więcej niż podają oficjalne dane wojewody i rządu. Powiaty alarmują, że zgonów odnotowały jest dużo więcej.DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE >>>>
Zmarłych na COVID-19 w regionie łódzkim może być kilka razy więcej niż podają oficjalne dane wojewody i rządu. Powiaty alarmują, że zgonów odnotowały jest dużo więcej.DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE >>>>Lukasz Gdak
Zmarłych na COVID-19 w regionie łódzkim może być kilka razy więcej niż podają oficjalne dane wojewody i rządu. Powiaty alarmują, że zgonów odnotowały jest dużo więcej.

Zgony na koronawirusa. Czy na pewno są dobrze liczone?

Oficjalne dane urzędu wojewódzkiego i rządu dotyczące zgonów na koronawirusa w województwie łódzkim są uspokajające. Chociaż epidemia galopuje, w regionie na COVID-19 umiera średnio po 13 osób dziennie. To zaledwie dwa razy więcej niż w czerwcu.

Ale pojawiają się wątpliwości. Według danych urzędu wojewódzkiego w październiku w Łodzi na koronawirusa zmarły zaledwie 32 osoby. Jednak według aktów zgonu w łódzkim USC na COVID-19 zmarło w październiku aż 171 łodzian.

Jeszcze większe różnice są poza Łodzią. Tomaszowski sanepid od początku epidemii do poniedziałku (9 listopada) odnotował w powiecie 60 zgonów, z czego aż 40 od początku października. Jednak w zestawieniu wojewody na ten dzień jest 26 zgonów od początku epidemii, a od początku października tylko trzy. To ponad 13 razy mniej.

Podobne obserwacje ma starostwo powiatowe w Bełchatowie. W ubiegły piątek (6 listopada) na podstawie danych z lokalnej stacji sanepidu miało informację o 52 zgonach na COVID-19 w powiecie. Jednak zdaniem urzędu wojewódzkiego w powiecie doszło tylko do 26 takich zgonów.

Skąd biorą się różnice? Iwona Sarwa, dyrektor Inspekcji Sanitarnej w Tomaszowie Maz., nie wie skąd tak duża rozbieżność danych.

- W naszym raportowaniu danych nic się nie zmieniło, nadal regularnie wpisujemy zgony w system, do którego ma dostęp wojewoda – wyjaśnia dyrektor. Zwraca uwagę, że rozbieżności to poważny problem. -Niestety jeśli w raporcie jest rozbieżność w liczbie zgonów, to jednocześnie jest rozbieżność w liczbie ozdrowieńców i aktywnie zakażonych - mówi dyrektorka.

Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi, zapewnia, że dane łódzkiego magistratu o przyczynach zgonu są rzetelne. Pochodzą z aktów zgonu wystawianych w USC na podstawie karty zgonu ze szpitala.

- Mówiąc prościej, my tylko przepisujemy to, co wystawiają lekarze – tłumaczy.

Co na to urząd wojewódzki? Będzie wyjaśniał niezgodności. Jednym z powodów może być opóźnienie w przesyłaniu danych z powiatów do wojewódzkiej stacji sanepidu. Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody wyjaśnia też, że wojewódzki sanepid przesyła dane o zgonach „dopiero po ich pełnym wyjaśnieniu, przesłaniu formularza ZLK-5 wystawionego przez lekarzy i przesłaniu informacji o występowaniu chorób współistniejących u osób zmarłych”. - Niewyjaśnione w ten sposób zgłoszenia zgonów należy traktować jak podejrzenia zgonów z powodu COVID-19 – tłumaczy.

Tymczasem w regionie łódzkim w październiku w porównaniu do zeszłego roku drastycznie wzrosła liczba zgonów, np. w Tomaszowie o ponad połowę. Zmarłych jest tylu, że łódzka kuria otworzyła cmentarze także w soboty.

Rekord zgonów w Łodzi i w regionie. Pogrzeby nie mieszczą się na cmentarzach!

Podobnie jest w całej Polsce. W październiku zmarło rekordowe 47 tys. Polaków. To o około 13 tys. więcej, niż zwykle w październiku. Według jednych lekarzy powodem są zakażenia koronawirusem, według innych to utrudniony w czasie pandemii dostęp do leczenia innych chorób.

Współpraca Magdalena Buchalska-Frysz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki