ZMIANA CZASU MARZEC 2018. Już w ten weekend przestawiamy zegarki, być może po raz ostatni. Kiedy zmiana czasu na letni 2018? Czas letni 2018

(fed), mbr
ZMIANA CZASU MARZEC 2018. Zmiana czasu na letni 2018 przypada na noc z soboty na niedzielę. 25 marca, o 2 w nocy przesuwamy zegarki o godzinę.
ZMIANA CZASU MARZEC 2018. Zmiana czasu na letni 2018 przypada na noc z soboty na niedzielę. 25 marca, o 2 w nocy przesuwamy zegarki o godzinę. Pixabay.com
ZMIANA CZASU MARZEC 2018? Już w tym tygodniu zmieniamy czas na letni? Masz wątpliwości, kiedy przestawiamy zegarki? Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat zmiany czasu 2018. Pamiętaj! Zmiana czasu na letni już 25 marca! Nie przegap momentu, w którym przechodzimy na czas letni. To może być już ostatnia zmiana czasu! Dowiedz się, kiedy dokładnie należy przesunąć zegarek o godzinę w przód.

ZMIANA CZASU MARZEC 2018. KIEDY ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI 2018? SPRAWDŹ, KIEDY ZMIANA CZASU

Zmiana czasu marzec 2018. W marcu, po raz kolejny będziemy przestawiać zegarki. Masz wątpliwości, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? U nas znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 JEST POTRZEBNA? WYPOWIEDZ SIĘ W NASZEJ SONDZIE!

SPRAWDŻ TEŻ:

POGODA NA WIELKANOC. Początek wiosny z kapryśną aurą. Białe święta? Wielkanoc 2018

KIEDY ZMIANA CZASU? MARZEC 2018

Zmiana czasu na letni 2018 wypada w niedzielę, 25 marca. O godzinie 2:00 w nocy przestawiamy zegarki na godz. 3:00. Nie trzeba jednak zrywać się w środku nocy. Zegarki tradycyjne można spokojnie przesunąć ranno, po przebudzeniu. Urządzenia elektroniczne: telefony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne i niektóre zegarki treningowe przesuną się automatycznie, jeśli mają ustawioną odpowiednią strefę czasową.

ZMIANA CZASU MARZEC 2018. Pociągi pojadą zgodnie z rozkładem?

Pociąg "Pogoria" wyjeżdżający w sobotę z Katowic do Gdyni Głównej ma planowo przyjechać na stację Łódź Chojny o godz. 1.58. Do najbliższej stacji w Pabianicach dojedzie dopiero o godz. 3.14, chociaż odległość między dworcami to tylko 21 km. Przyczyną nie będzie opóźnienie, ale zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawiamy z 24 na 25 marca, z godz. 2 na 3.

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w trakcie przejazdu pociągu między stacjami Łódź Chojny i Pabianice. Na stację Łódź Chojny pociąg wjedzie według czasu zimowego, a do Pabianic przyjedzie według czasu letniego.

- Jak co roku w ostatnią niedzielę marca następuje wprowadzenie czasu letniego. W noc przejściową 18 składów PKP Intercity będzie w trasie. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na ich czas przejazdu. Pociągi dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem pomimo teoretycznego, godzinnego opóźnienia - powiedziała Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Dokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową są dostępne na stronie www.intercity.pl, w punktach informacyjnych na dworcach oraz u konduktorów w pociągach. Pasażerowie mogą również uzyskać informację pod numerem infolinii 703 200 200.

Zmiana czasu będzie powodem niewielkich zmian w godzinach odjazdów niektórych pociągów Kolei Mazowieckich. Pociągz Radomia (2:56) do Warszawy Wschodniej (5:20), 25 marca odjedzie ze stacji początkowej wcześniej, bo o godzinie 1:56.

Niektóre pociągi w godzinach porannych będą kursowały kilka minut później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy ze względu na zmiany w kursowaniu pociągów dalekobieżnych.

Zmiana czasu na letni 2018 - czy to koniec z przestawianiem zegarków?

Jest bardzo możliwe, że 25 marca będzie miała miejsce ostatnia zmiana czasu. Jak przyznał ostatnio w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL:

- Jesteśmy o krok od tego, by przegłosować projekt likwidacji zmiany czasu.

W ubiegłym roku to właśnie posłowie PSL przygotowali projekt ustawy o wprowadzeniu jednolitego czasu dla Polski, który miałby obowiązywać od października tego roku.

Zmiana czasu jesienią i na wiosnę, w państwach członkowskich Unii Europejskiej regulowane są dyrektywą w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. W dotyczącej tej sprawy rezolucji Parlamentu Europejskiego, eurodeputowani stwierdzili, że należy utrzymać jednolity system czasowy UE, nawet jeśli zmiany czasu zostaną zniesione.

Rezolucję wzywającą do oceny zmiany czasu przyjął w lutym br. Parlament Europejski. Zmiana czasu obowiązuje w Polsce od okresu międzywojennego. Następnie zmiana czasu wprowadzona była w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. Zmiana czasu pod znaną nam obecnie postacią, obowiązuje w naszym kraju od 1977 r.

ZMIANA CZASU: czy wszędzie obowiązuje?

Co ciekawe, zmiana czasu nie obowiązuje na całym świecie. Są pewne rejony Kanady, USA i Meksyku, w których zmiana czasu nie obowiązuje. Większość krajów Ameryki Południowej także zrezygnowała z przestawiania zegarków. Zmiana czasu nie obowiązuje również w każdym kraju Afryki i Azji.

ZMIANA CZASU na świecie - jak robiono to dawniej?

Bardzo ciekawe, choć mało praktyczne rozwiązanie stosowano w latach 50. i 60. w Stanach Zjednoczonych. Tam, zmiana czasu ustalana była przez lokalne władze. Doprowadziło to do sytuacji, gdy jednego roku, w stanie Iowa, w różnych miejscach obowiązywały aż 23 daty, w których wprowadzona miała być zmiana czasu

Łatwo wyobrazić sobie, jakie zamieszanie to powodowało. Zdarzyło się, że pasażerowie autobusu podróżującego przez stan, musieli kilkukrotnie przestawiać zegarki, by dopasować je do lokalnego czasu.

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 Ciekawostki

Czy wiesz, że, w języku angielskim, istnieje specjalna mnemotechniczna metoda, na zapamiętywanie, w którą stronę należy przesunąć wskazówki zegara? Dzięki tej metodzie, zmiana czasu nie jest problemem, dla każdego kto ją zapamięta - zawsze będzie wiedział, czy zegarki cofamy, czy przesuwamy do przodu.

„Spring forward, fall back” i „Spring ahead, fall behind” - to gra słów wykorzystująca dwuznaczność słów spring - skoczyć/wiosna i fall - upaść/jesień. Tłumaczymy je więc na dwa sposoby: „Skok w przód, upadek do tyłu” albo też „Wiosną do przodu, jesienią do tyłu”.

ZMIANA CZASU, MARZEC 2018: po co to robimy?

Zmiana czasu wprowadzona została po to, żeby lepiej wykorzystywać światło słoneczne.

Pomysłodawcy zmiany czasu doszli do wniosku, że dzięki dłuższej ekspozycji na światło słońca, ludzie mają lepsze warunki do pracy czy też do wykonywania innych aktywności.

Wszystko ma jednak swoje minusy. Po zmianie czasu nasz zegar biologiczny jest rozregulowany, przez co jesteśmy np. mniej efektywni w pracy. Pomimo tego, że zmiana czasu na letni 2018 wypada w niedzielę, na pewno wpłynie niekorzystnie na nasze samopoczucie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 - co o niej myślicie?

Czy zmiana czasu jest potrzebna? Co myślą o tym Polacy, którzy do tej pory dwa razy w roku musieli pamiętać o przestawianiu zegarków? Zapytaliśmy o zmianę czasu przedstawicieli młodego i starszego pokolenia.

- Zmiana czasu na letni zawsze mnie cieszy - mówi Ania, studentka z Łodzi. - To prawda, że śpimy krócej, ale dla mnie, zmiana czasu to zapowiedź długich, ciepłych dni, wiosennych i letnich wieczorów, imprez na świeżym powietrzu, rowerowych wypraw i tego wszystkiego, co wiąże się z wiosną i latem. Chociaż przyznaję, że ciągłe przestawianie zegarków jest uciążliwe i nie będę specjalnie żałować, gdy nie trzeba będzie już tego robić.

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 już po raz ostatni?

Zmiana czasu podobne emocje budzi u pana Edwarda, emeryta z łódzkiej Dąbrowy.

- Owszem, jestem przyzwyczajony do zmiany czasu i przestawiania zegarków - mówi. - Ale wcale nie będzie mi tego brakować, jeśli zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Muszę przyznać, że, cieszę się zawsze, gdy następuje zmiana czasu na letni. To oznacza, że żegnamy się z zimą, którą w końcu mało kto lubi.

Pani Barbara, sprzedawczyni z Bałut, ma mieszane odczucia odnośnie zmiany czasu.

- Zmiana czasu z jednej strony oznacza, że nadchodzi wiosna - mówi. - Wkrótce zacznie być ciepło, dni będą długie i wszystko budzi się do życia. Z drugiej strony, zmiana czasu na letni to godzina snu krócej. Zawsze przeprowadzana jest z soboty na niedzielę, wobec czego mam wrażenie, że ktoś zabiera mi godzinę z mojego wolnego dnia!

Jedno jest pewne. Zmiana czasu to coś, o czym należy pamiętać.

- Według mnie zmiana czasu ma same minusy - mówi pan Jacek, kierowca autobusu z Widzewa. - W mojej pracy szczególnie potrafi dać się we znaki. Zwłaszcza, gdy jeżdżę akurat autobusem nocnym. Co gorsza, jeśli zapomnimy o tym, że akurat tego dnia jest zmiana czasu wynikają ze tego wielkie problemy! Uważam, że zmiana czasu powinna być zlikwidowana!

Podobne odczucia ma Krzysztof, licealista z Łodzi.

- Całe szczęście, że zmiana czasu przeprowadzana jest w weekend - mówi. - Ale to i tak uciążliwe. Dla mnie, każda zmiana czasu to gwarancja, że przez parę następnych dni będę chodził jak nieprzytomny. Zmiana czasu to same kłopoty!

A jak zmiana czasu marzec jest odbierana przez internautów? Reakcja polskiego internetu raczej nie pozostawia wątpliwości. Sprawdźcie wyniki naszej sondy. Zmiana czasu nie jest potrzebna do niczego. Po co więc ją ciągle stosować? Takie retoryczne pytania pojawiają się w internecie, za każdym razie, gdy zbliża się zmiana czasu.

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 - skąd się wzięła?

Według niektórych źródeł, zmiana czasu została wymyślona przez George'a Vernona Hudsona z Nowej Zelandii. Miało to mieć miejsce pod koniec XIX w.

Jest jeszcze jedna koncepcja dotycząca genezy zmiany czasu. Jej pomysłodawcami mieli być ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych - z naciskiem na Benjamina Franklina. To on miał zauważyć, że wiosną i latem, ludzie wstają po wschodzie słońca, jednak ich aktywność trwa jeszcze po zapadnięciu zmroku, przez co zmuszeni są pracować przy świecach. Stąd też miał wziąć się pomysł zmiany czasu.

Dziś ZMIANA CZASU zdaje się być mniej potrzebna. W XXI wieku, człowiek funkcjonuje w końcu niemal całą dobę. W efekcie, zmiana czasu nie jest naszemu organizmowi tak potrzebna. Gospodarka, w której np. produkcja odbywa się w zamkniętych halach ze sztucznym oświetleniem, też nie jest już uzależniona od słońca.

To właśnie Benjamin Franklin miał być wg niektórych źródeł pomysłodawcą zmiany czasu

ZMIANA CZASU MARZEC 2018 - jak na nas wpływa?

Zmiana czasu na letni to lekka odmiana jet lagu - czyli nagłego przejścia do innej strefy czasowej. Wobec tego, zmiana czasu może objawić się zaburzeniem pewnych procesów fizjologicznych. Zmiana czasu powoduje też zaburzenia w dobowym rytmie wydzielania hormonów. Głównie "hormonu snu".

Zmiana czasu może też powodować u nas rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Pojawiają się spadki nastroju, zmiana czasu może wywołać również... problemy z trawieniem! By uniknąć tych niebezpieczeństw, dobrym pomysłem jest stopniowa zmiana pór aktywności.

O to, jak zmiana czasu wpływa na ludzki organizm, rozmawialiśmy z Czesławem Michalczykiem, psychologiem i psychoterapeutą.

- Zmiana czasu na pewno ma większy wpływ na tych, którzy prowadzą ustabilizowany i regularny tryb życia - mówi. - Zmiana czasu oddziałuje na organizm, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychologicznym, ale nie należy tego wpływu demonizować.

Psycholog podkreśla, że niektórzy uważają, iż zmiana czau ma również wpływ na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych.

- Problem na pewno mają ci, którzy np. perfekcyjnie pilnują pory przyjmowania leków - dodaje psycholog.

Fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Turku udowodnili, że zmiana czasu może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ich badania wykazały, że zmiana czasu na letni zwiększa o 8 procent możliwość wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Na szczęście jednak, ryzyko takie zwiększa się tylko przez pierwsze dwa dni, od zmiany czasu.

Czy to już ostatnia zmiana czasu? O tym przekonamy się niedługo. Do tej pory pamiętajcie jednak o tym, by przestawić zegarki! Przypominamy ZMIANA CZASU MARZEC 2018 nastąpi w nocy z 24/25 marca dokłądnie z godziny 2:00 na 3:00

ZMIANA CZASU MARZEC 2018. KIEDY ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI 2018? SPRAWDŹ, KIEDY ZMIANA CZASU

24 marca 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tośka
Osobiście źle znoszę zmianę czasu. Mam nadzieję, że to będzie już ostatnia zmiana czasu w 2018 roku. Niech zostanie ten czas letni i wszyscy będą zadowoleni, a rządzącym proponuję słuchać społeczeństwa które ewidentnie daje do zrozumienia, że nie chce zmian czasowych.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie