MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy w marcu przestawiamy zegarki na czas letni?

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) zegarki zostaną przesunięte z godziny 2 na 3. Będziemy spać o godzinę krócej
W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) zegarki zostaną przesunięte z godziny 2 na 3. Będziemy spać o godzinę krócej Fot. 123rf
Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy w marcu przestawiamy zegarki W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) kolejny raz zmienimy czas z zimowego na letni. Ale nie wszyscy wiedzą, że wymagało to specjalnego rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Kiedy zmiana czasu na czas letni?

W niedzielę 26 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, choć stwierdzenie „przesuniemy” może być nieco mylące. Gros urządzeń wskazujących czas jak smartfony, tablety czy zegarki robi to automatycznie.

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku czas letni będzie obowiązywał od weekendu 25 - 26 marca.

Tylko czasomierze nastawiane mechanicznie wymagają ręcznej regulacji. W każdym razie tej nocy będziemy spali o godzinę krócej.

Likwidacją zmiany czasu w Polsce

Zmiana czasu, jak wszystko w życiu, wymaga urzędowego zatwierdzenia i to najwyższym szczeblu. Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu jest regulowana przez dyrektywę unijną, a dotychczasowe próby uchylenia anachronicznych dziś przepisów wprowadzonych niegdyś w celu oszczędzania energii, spełzły na niczym.

Nie wszyscy wiedzą, że zmiana czasu w Polsce z zimowego na letni i odwrotnie wymagała specjalnego rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Zostało ono wydane 4 marca 2022 r. i będzie obowiązywać przez 5 lat. Precyzyjnie podaje daty i godziny zmiany czasu aż do roku 2026. Zmienić się to może tylko w wypadku, gdy Unia wreszcie zmieni swoją dyrektywę i zaniecha zmiany czasu. Wtedy Mateusz Morawiecki albo inny premier wyda nowe rozporządzenie. Na razie jednak się na to nie zanosi.

Kiedy zmiana czasu na letni 2023

W Polsce zmiana czasu przeprowadzana jest dwa razy w roku - w końcu marca i w końcu października, zawsze w nocy z soboty na niedzielę, Skutkuje to tym, że co roku daty zmiany czasu nieco się różnią. Szczegółowe dane zawiera rozporządzenie premiera.

W 2019 roku Główny Urząd Miar przygotował zestaw informacji i grafik, które ułatwiają świadomą oceny konsekwencji regularnych zmian czasu lub przyjęcia jednego czasu przez cały rok (rezygnacji ze zmian czasu).

A co sądzą o zmianie czasu Polacy?
Z sondażu przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku przez IBRiS dla Radia Zet wynika, że prawie 80 proc. Polaków było przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

47, 2 proc. ankietowanych zdecydowanie opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu i odpowiedziało „zdecydowanie tak”. 29,8 proc. uważa, że „raczej tak”.

Przeciwnych wprowadzeniu zniesienia zmian czasu jest niespełna 14 proc. badanych. Zdecydowanie przeciwko odejściu od zmian czasu opowiada się 9,1 proc. ankietowanych, a 4,8 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”.

W nocy z soboty na niedzielę (25 na 26 marca) zegarki zostaną przesunięte z godziny 2 na 3. Będziemy spać o godzinę krócej

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy w marcu przestawiamy...

wykorzystano mat. PAP i Głównego Urzędu Miar

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki