Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana zasad zdawania matury opłaca się korepetytorom

Maciej Kałach
Polskapresse/archiuwm
Maturzystów w województwie łódzkim z roku na rok ubywa. Natomiast korepetytorom wcale nie ubywa klientów.

Zmiana zasad zdawania matury w liceach ogólnokształcących może być bardzo opłacalna dla nauczycieli, dających korepetycje, zwłaszcza z języka polskiego.

Od 2015 roku uczeń, zamiast wygłaszać na egzaminie ustnym przygotowane wcześniej wystąpienie, wylosuje jedno zagadnienie z całego obowiązującego materiału. Następnie przez około 10 minut będzie referował temat przed komisją egzaminacyjną. Potem przez kolejnych pięć minut pytania będą zadawać członkowie komisji.

Jeśli ktoś nie uważał na lekcjach od pierwszej klasy ogólniaka, może mieć problem z dłuższym referowaniem wylosowanego tematu. Między innymi dlatego młodzież szuka pomocy u korepetytorów.

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, jeszcze w 2013 roku do matury przystępowało prawie 22 tysiące absolwentów ogólniaków i techników w naszym województwie. W 2014 roku trochę ponad 20 tysięcy, zaś w 2015 roku znowu będzie ich o 1,5 tysiąca mniej. Jednak udzielający prywatnych lekcji raczej nie narzekają.

- Chociaż ogółem młodzieży ubywa, utrzymujemy zainteresowanie naszą ofertą z ubiegłego roku - opowiada Jolanta Studzińska z Akademickiego Ośrodka Kształcenia, który organizuje m.in. kursy roczne dla maturzystów.

Pani Justyna, doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego, dorabiająca indywidualnymi korkami, zdecydowała się podwyższyć cenę godzinnego spotkania - z 35 zł na 45 zł.

- W przygotowanie do zmienionej matury uczeń i korepetytor musi włożyć więcej pracy - ocenia doktorantka.

Z kolei pani Magdalena, korepetytorka z tytułem doktora UŁ, zauważa inne zjawisko. - Maturzyści nie są poinformowani o kryteriach oceniania nowej matury w części pisemnej i jako korepetytor uzupełniam ich wiedzę w tym zakresie - mówi łodzianka.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jak obecnie wygląda nowy arkusz z języka polskiego, najlepiej wiedzą uczniowie, których szkoły wzięły udział w czerwcowym diagnozowaniu tegoż arkusza. Instytut Badań Edukacyjnych, podległy ministerstwu edukacji, przetestował wtedy 4 tysiące polskich drugoklasistów, czyli obecnych maturzystów.

W październiku IBE poinformował, że maturę z polskiego zdałoby 86 procent diagnozowanych uczniów. Ci zwracali uwagę, że w części testowej arkusza nie ma już "strzelania", czyli wybierania poprawnej odpowiedzi z przygotowanych wariantów: A, B, C i D.

Natomiast tematy wypracowania oparto na treściach spoza lektury, czyli na fragmencie "Wilka stepowego" Hermanna Hesse lub na wierszu "Zdjęcie" Stanisława Barańczaka. Po ich przeczytaniu uczeń albo pisał o samotności - w przypadku "Wilka...", analizując fragment i porównując go z utworami na podobny temat, które znał ze szkoły, albo analizował wiersz.

- Do tej pory ogólne kryteria były dostosowywane do konkretnego tematu, pojawiającego się na maturze. Od 2015 roku egzaminatorzy będą oceniali prace uczniów, korzystając z kryterium, dostosowanego nie tyle do tematu wypowiedzi, ale do sposobu, w jaki został ujęty i formy - ogólnikowo wyjaśniał w październiku zasady nowej pisemnej matury Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Co to może dokładnie oznaczać? Na razie nie wiadomo.

Wiadomo za to, że uczniowie ogólniaków ponownie obejrzą arkusz nowej matury z języka polskiego 15 grudnia, kiedy rozpocznie się ogólnokrajowy egzamin próbny. Dzień później testy z matematyki, 17 grudnia - z języka obcego, zaś 18 grudnia - z wybranego przedmiotu dodatkowego.

Zmiany te nie oznaczają jednak, że osoby zajmujące się pisaniem tzw. prezentacji maturalnych, czyli wystąpień na egzamin ustny z polskiego, stracą zarobek. W 2015 roku rewolucja wchodzi bowiem tylko do ogólniaków, ale do techników dotrze rok później.

W szkołach zawodowych, kończących się maturą, edukacja trwa cztery lata, zaś w ogólniakach - trzy. Dlatego uczniowie z jednego rocznika, którzy jako pierwsi w Polsce rozpoczęli realizację nowej podstawy programowej, szybciej dojdą do zmienionej matury w liceach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki