Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w archidiecezji łódzkiej. Nowi proboszczowie i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Nowi proboszczowie w archidiecezji łódzkiej
Nowi proboszczowie w archidiecezji łódzkiej Krzysztof Szymczak
Na uroczystej mszy świętej w archidiecezji łódzkiej wręczono nominacje proboszczowskie, a także ogłoszono zmiany wikariuszy. Ks. arcybiskup Grzegorz Ryś podał , że nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego zostanie ks. Sławomir Sosnowski, dotychczasowy ojciec wspólnoty "Ognisko miłości" w Rogowie. Dotychczasowy rektor ks. Jarosław Pater został proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkim Julianowie

Zmiany w archidiecezji łódzkiej

W archidiecezji łódzkiej na emeryturę odeszło aż dziesięciu kapłanów. To m.in proboszczowie: ks. Edward Dudziński z parafii Chrystusa Króla na łódzkiej Retkini, ks. Władysław Łojan z parafii Matki Odkupiciela na Chojnach, ks. Wojciech Danka z parafii św. Krzyża w Łodzi, ks. Edward Wieczorek z parafii św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim, ks. Henryk Eliasz z parafii św. Mateusza w Pabianicach, ks. Roman Czermański z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim, ks. Jan Kozak z parafii w Rogowie i ks. Stanisław Mendel z parafii w Łaznowie.

- Do większości księży napisałem list – mówił przed wręczeniem nominacji abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. - Jest to wola Boża, nie lubię myśleć na skróty. Ile razy zwracał się do mnie biskup coś proponując powiedziałem, że mając dekret w ręce muszę odkryć wolę Bożą dla siebie. Muszę zapytać Pana Boga co mam z tym zrobić. Tak jest z każdą decyzją w Kościele. Każdy was musi się z tą decyzją zmierzyć i odkryć w niej Wolę Bożą. Jednego jestem pewien, z takim tekstem zawsze przychodzi łaska, to znaczy miłość Boga do każdego z nas jeśli mierzymy się z decyzjami. Bóg nam zawsze daje swoją łaskę. W tych miejscach do których macie pójść wybierając swoje nowe powołanie kapłańskie, Pan Bóg już jest przed wami.

Ks. arcybiskup Ryś zwrócił się w szczególny sposób do księży, którzy odchodzą na emeryturę. Powiedział, że jest ich 10, a wyświęcono 5 nowych kapłanów. - Nie czujcie się zwolnieni z pracy! - zaznaczył abp Grzegorz Ryś.

Do pracy w parafiach diecezji skierowano też diakonów z łódzkiego seminarium. Oni, a także inni klerycy będą mieli nowego rektora. Został nim ks. Sławomir Sosnowski, który do tej pory był ojcem wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy koło Rogowa.

Dotychczasowy rektor ks. Jarosław Pater został proboszczem Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkim Julianowie zastępując odchodzącego na emeryturę ks. Andrzeja Dąbrowskiego, byłego kanclerza łódzkiej kurii. Nowym proboszczem parafii Matki Odkupiciela na łódzkich Chojnach został ks. Jarosław Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mateusza w Łodzi. Jego miejsce zajął ks. Wojciech Wołowiec z parafii w Kałowie.

Natomiast proboszczem parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi został ks. Adam Rogulski, który był proboszczem w Łasku. Nowym proboszczem parafii św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim jest teraz ks. Sławomir Klich, który do tej pory pracował w Dobroniu. Proboszczem parafii Chrystusa Króla w Łodzi mianowano ks. Stanisława Brodę, dotychczas zarządzającego parafią w Górce Pabianickiej. Ks. Paweł Pęczek nie jest już dyrektorem Ośrodka Rekolekcyjno – Konferencyjnego w Porszewicach. Zastąpił go ks. Zbigniew Pawlik. Ks. Pęczek będzie kierował Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym "Caritas" w Drzewocinach.

Zmiany nastąpiły też w diecezji łowickiej. Ks. Sławomir Wasilewski nie jest już rektorem seminarium. Zastąpił go ks. Piotr Kaczmarek.

Zobacz też: Ks. biskup Grzegorz Ryś, honorowy brat kurkowy, obejmuje metropolię łódzką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki