Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w diecezji łódzkiej. Jedni księża odchodzą, zamiast nich przychodzą nowi

Matylda Witkowska
Jakub Pokora / archiwum
Kilkanaście parafii w diecezji łódzkiej ma od 1 lipca nowych proboszczów. Pod koniec sierpnia parafię zmieni też 70 wikarych. Zmiany związane są z przejściem na emeryturę, wyświęceniem nowych księży i decyzjami personalnymi. Przeprowadzane są latem, gdy księża mają najmniej obowiązków.

8 proboszczów w diecezji przeszło na emeryturę. Są to duchowni z parafii: Przemienienia Pańskiego w Łodzi, św. Urszuli Ledóchowskiej oraz parafie w Koluszkach, Łasku, Tuszynie Lesie, Ujeździe, św. Maksymiliana w Pabianicach i NMP Królowej Polski w Tomaszowie.

Pierwszy w życiu przydział otrzymało też 9 absolwentów seminariów wyświęconych w tym roku. Tak jak inni wikariusze, obejmą stanowiska 31 sierpnia. Do tego czasu muszą się przeprowadzić: przenieść swoje rzeczy osobiste, książki, ubrania, czasem meble.

Jak podkreśla ks. Rafał Leśniczak z biura prasowego łódzkiej kurii, zmiany na stanowiskach wikarych są częstsze niż w przypadku proboszczów.

- Dla dobra parafii stanowisko proboszcza wymaga większej stałości - tłumaczy ks. Leśniczak.

Wraz z przydziałem wikariusze otrzymują też tzw. misję kanoniczną, która kieruje ich do pracy jako katechetów.

- W przypadku księży na terenach wiejskich otrzymują misję w szkole w tej samej miejscowości, jednak w Łodzi może się zdarzyć, że będą dojeżdżać do innej dzielnicy - mówi ks. Leśniczak.

W czasie wakacji przeprowadzają się nie tylko księża diecezjalni. Z łódzkiego klasztoru dominikanów wyprowadził się już do Warszawy o. Krzysztof Pałys, do tej pory zajmujący się Fundacją Dominik. Wkrótce przeprowadzi się też o. Wojciech Jędrzejewski.

Zamiast nich pojawią się trzej nowi zakonnicy: o. Marek Krysztopik, znany duszpasterz o. Tomasz Nowak oraz o. Andrzej Kuśnierski. Ten ostatni zasłynął kilka lat temu jako przeor w rzeszowskim klasztorze, gdy... wprowadził dla wiernych lekcje tańca.

Zmiany wikarych i proboszczów przeprowadziły też inne diecezje regionu. Diecezja łowicka zmiany podała już na swojej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany personalne w diecezji włocławskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki