Minister Finansów zmienił 25 czerwca br. przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Nowelizacja odracza terminy wejścia w życie zmian dostosowujących JPK_VAT z deklaracją, w związku z odroczeniem obowiązkowego KSeF. Na odroczeniu zmian skorzystają przede wszystkim mali przedsiębiorcy, dla których wdrożenie nowych przepisów będzie sporym wyzwaniem.
Co zawiera plik JPK_VAT i z jakim obowiązkiem się wiąże?
Przedsiębiorca, co miesiąc musi przekazywać organom kontrolnym, w formie pliku XML szczegółowe informacje dotyczące dokonanych transakcji kupna i sprzedaży przez czynnych podatników VAT. Chodzi o transakcje, które obejmuje rejestr VAT. Urzędnicy poznają nie tylko kwoty transakcji czy terminy transakcji oraz przekazania dokumentów, ale także szczegółowe dane kontrahentów, informacje o produktach/usługach.
Na podstawie przekazanych danych, urząd podatkowy, może kontrolować czy dokumenty zostały wydane prawidłowo i czy nie dochodzi do przestępstw podatkowych. Może też zweryfikować poprawność dokonanych transakcji wewnątrzwspólnotowych dotyczących eksportu/importu.
Oto nowe terminy dostosowania JPK_VAT w związku z wprowadzeniem obligatoryjnego KSeF
W rozporządzeniu datowanym na 25 czerwca 2024 r. Minister Finansów odroczył w czasie terminy odnoszące się do dostosowania JPK_VAT z deklaracją do obligatoryjnego KSeF.
Nowelizacja obejmuje:
- nowy przedział czasowy, w którym podatnicy w ewidencji sprzedaży nie będą musieli wykazywać numeru KSeF faktury (1 lutego 2026 r. - 31 lipca 2026 r.),
- odroczenie do końca lipca 2026 r. obowiązku ujmowania w JPK_VAT z deklaracją danych z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone,
- zmianę daty wejścia w życie tego rozporządzenia na 1 lutego 2026 r.
Zmiany terminów dotyczące JPK_VAT to następstwo kolejnego przesunięcia wprowadzenia KSeF. Tym razem na 1 lutego 2026 r. Ustawa wprowadzająca tę zmianę została opublikowana 10 czerwca 2024 r. Jest ona pierwszym etapem prac legislacyjnych dotyczących systemu KSEF. Jak zapowiada resort finansów, w drugim projekcie znajdą się propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem obligatoryjnego KSeF oraz propozycje stopniowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF:
- 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w 2025 r. przekroczyła 200 mln zł,
- 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?