Zmiany w WORD. Będzie praktyczny egzamin z pierwszej pomocy?

  Zmiany w WORD. Będzie praktyczny egzamin z pierwszej pomocy?

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu.

  Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu. ©Krzysztof Szymczak

  Tadzin, okolice Brzezin. 20-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Pasażerka motocykla była w ciężkim stanie. Motocyklista również miał poważne obrażenia, ale próbował ratować kobietę. Chciał ściągnąć jej kask.
  Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu.

  Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu. ©Krzysztof Szymczak

  - Potrzebowałem pomocy, sam miałem stłuczoną rękę, nie dawałem rady. Niestety kierowca, który doprowadził do wypadku nie podszedł do nas. Oglądał tylko swój samochód. Dopiero z pobliskiego domu wyszli jacyś ludzie. Oni nam pomogli - opowiada motocyklista.

  Pasażerka trafiła do szpitala.

  - Na podstawie postanowienia Prokuratora Rejonowego w Brzezinach został powołany biegły w celu zbadania przyczyny wypadku - tłumaczy podkom.
  Marta Gałązka z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. - Kierowca samochodu był trzeźwy. Z posiadanych przez policję informacji wynika, iż udzielenie przez niego pomocy polegało na natychmiastowym wezwaniu pogotowia i policji.

  JAK PRZEPROWADZIĆ REANIMACJĘ? Reanimacja - pierwsza pomoc [KROK PO KROKU]

  Marzanna Boratyńska z wydziału ruchu drogowego łódzkiej policji zaznacza, że w przypadku wypadku na drodze lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, niż nie udzielić jej wcale.

  - Ale kierowcy zachowują się różnie w takich sytuacjach. Jedni udzielają pomocy, inni się boją. A często o ludzkim życiu decydują minuty - mówi Marzanna Boratyńska. - Zachęcamy do korzystania z profesjonalnych szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Za nieudzielenie pomocy możemy dostać zarzuty prokuratorskie, za udzielenie pomocy w nieodpowiedni sposób nic nie grozi.

  Zbigniew Popławski, właściciel łódzkiej szkoły jazdy i wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców zaznacza, że teraz każdy kandydat na kierowcę musi zaliczyć minimum cztery godziny zajęć z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez ratownika medycznego.

  - Są to wykłady i ćwiczenia - mówi Popławski.

  Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi dodaje, że są nowe pomysły odnośnie zmiany egzaminów na prawo jazdy.

  - Chodzi o wyodrębnienie części praktycznej z pierwszej pomocy - mówi Kucharski. - Na szczęście zmienia się świadomość kierowców. Nie jesteśmy obojętni na to co się wokół nas dzieje. Kiedyś ludzie kierowali się przeświadczeniem, żeby nie reagować w przypadku wypadku. Mówiło im się "nie rusz, nie dotykaj". Teraz to się zmieniło. Jest wiele akcji, które mają uzmysłowić ludziom, by nie bali się ratować innym życia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Ok, tylko błagam zwiększmy kary za jazdę bez prawa jazdy! 500 zł nie odstraszy nikogo. Ciągłe zmiany, podnoszenie poprzeczki na egzaminie sprawia że jest coraz trudniej go zdać. Nie bez znaczenia...rozwiń całość

  Ok, tylko błagam zwiększmy kary za jazdę bez prawa jazdy! 500 zł nie odstraszy nikogo. Ciągłe zmiany, podnoszenie poprzeczki na egzaminie sprawia że jest coraz trudniej go zdać. Nie bez znaczenia jest też koszt kursu i egzaminów. Z drugiej strony 500 zł, PARANOJA! Najlepszy przykład to kat. A. Większość motocyklistów nie ma uprawnień. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W końcu jakiś dobry pomysł!

  rozżalona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  I bardzo dobrze! W większości szkół jazdy zajęcia z pierwszej pomocy to fikcja, w tych "elitarnych" także. Może egzamin w WORDzie zmobilizuje zarówno właścicieli szkół jak i przyszłych kierowców do...rozwiń całość

  I bardzo dobrze! W większości szkół jazdy zajęcia z pierwszej pomocy to fikcja, w tych "elitarnych" także. Może egzamin w WORDzie zmobilizuje zarówno właścicieli szkół jak i przyszłych kierowców do organizacji i nauki. Bo pierwsza pomoc nie jest trudna, nie wymaga nie wiadomo czego, a NAPRAWDĘ ratuje życie. Jeśli tam się ludzie tego nie nauczą, to nie nauczą się nigdzie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja bym poszedł dalej

  Kretynofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  i zadecydował iż kandydat na kierowcę musi jeszcze usunąć usterkę mechaniczną auta - np niech wymieni uszczelkę pod głowicą.....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo