Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w WORD. Będzie praktyczny egzamin z pierwszej pomocy?

Agnieszka Jasińska
Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu.
Szkoły jazdy na pierwszą pomoc przeznaczają 4 godziny kursu. Krzysztof Szymczak
Tadzin, okolice Brzezin. 20-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Pasażerka motocykla była w ciężkim stanie. Motocyklista również miał poważne obrażenia, ale próbował ratować kobietę. Chciał ściągnąć jej kask.

- Potrzebowałem pomocy, sam miałem stłuczoną rękę, nie dawałem rady. Niestety kierowca, który doprowadził do wypadku nie podszedł do nas. Oglądał tylko swój samochód. Dopiero z pobliskiego domu wyszli jacyś ludzie. Oni nam pomogli - opowiada motocyklista.

Pasażerka trafiła do szpitala.

- Na podstawie postanowienia Prokuratora Rejonowego w Brzezinach został powołany biegły w celu zbadania przyczyny wypadku - tłumaczy podkom. Marta Gałązka z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. - Kierowca samochodu był trzeźwy. Z posiadanych przez policję informacji wynika, iż udzielenie przez niego pomocy polegało na natychmiastowym wezwaniu pogotowia i policji.

JAK PRZEPROWADZIĆ REANIMACJĘ? Reanimacja - pierwsza pomoc [KROK PO KROKU]

Marzanna Boratyńska z wydziału ruchu drogowego łódzkiej policji zaznacza, że w przypadku wypadku na drodze lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, niż nie udzielić jej wcale.

- Ale kierowcy zachowują się różnie w takich sytuacjach. Jedni udzielają pomocy, inni się boją. A często o ludzkim życiu decydują minuty - mówi Marzanna Boratyńska. - Zachęcamy do korzystania z profesjonalnych szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Za nieudzielenie pomocy możemy dostać zarzuty prokuratorskie, za udzielenie pomocy w nieodpowiedni sposób nic nie grozi.

Zbigniew Popławski, właściciel łódzkiej szkoły jazdy i wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców zaznacza, że teraz każdy kandydat na kierowcę musi zaliczyć minimum cztery godziny zajęć z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez ratownika medycznego.

- Są to wykłady i ćwiczenia - mówi Popławski.

Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi dodaje, że są nowe pomysły odnośnie zmiany egzaminów na prawo jazdy.

- Chodzi o wyodrębnienie części praktycznej z pierwszej pomocy - mówi Kucharski. - Na szczęście zmienia się świadomość kierowców. Nie jesteśmy obojętni na to co się wokół nas dzieje. Kiedyś ludzie kierowali się przeświadczeniem, żeby nie reagować w przypadku wypadku. Mówiło im się "nie rusz, nie dotykaj". Teraz to się zmieniło. Jest wiele akcji, które mają uzmysłowić ludziom, by nie bali się ratować innym życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w WORD. Będzie praktyczny egzamin z pierwszej pomocy? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki