Zmieniamy się pod względem technologicznym i organizacyjnym

Partnerem cyklu jest Menedżer Roku

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rozmawiamy z Anną Kędziorą-Szwagrzak, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki Veolia Energia Łódź S.A. Veolia to główny dostawca ciepła dla mieszkańców Łodzi.

Firma zatrudniająca liczną załogę, silnie związana z Łodzią, jest w trakcie transformacji technologicznej, odpowiadając na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Proszę powiedzieć na czym będzie polegać ta transformacja.

Wyzwania środowiskowe stawiane przedsiębiorstwom branży ciepłowniczej oraz zmieniający się rynek ciepła powodują, że my również zmieniamy się pod względem technologicznym i organizacyjnym. Realizujemy projekty mające na celu systematyczne ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. Kluczowym jest proces stopniowego odejścia od spalania węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i zastosowania alternatywnych paliw w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach. Na ograniczanie zużycia paliw wpływ ma również modernizacja sieci ciepłowniczej, którą prowadzimy każdego roku. Ograniczenie strat na przesyle ciepła do naszych klientów znajduje również przełożenie na redukcję emisji dwutlenku węgla. Bliskie są nam wyzwania środowiskowe ogłoszone przez Panią Prezydent Miasta Łodzi w „Ekopakcie dla Łodzi”. Dlatego rozważamy różne warianty produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta, dzięki którym ograniczymy spalanie węgla w naszych zakładach i ograniczymy emisje dwutlenku węgla. W ramach dywersyfikacji paliwowej prowadzimy analizy projektów, dzięki którym będzie możliwe zastąpienie węgla gazem, odnawialnymi źródłami energii i paliwami alternatywnymi. Cel, jaki sobie postawiliśmy, jest jasny - w przyszłości zero węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

Veolia wpisuje się w dziedzictwo łódzkiej energetyki, silnie akcentując ponad 110-letnią historię tej gałęzi łódzkiego przemysłu. Jakie są obecnie związki Veolii z miastem? Proszę o przykłady wspólnych projektów i współpracy z instytucjami i placówkami miejskimi.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy kontynuować bogatą historię łódzkiej energetyki. Z drugiej strony to ogromna odpowiedzialność i misja zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia miasta w ciepło systemowe, mając na uwadze zmieniające się uwarunkowania lokalnego rynku, wyzwania środowiskowe i te związane z rozwojem infrastruktury miasta. Jeśli chodzi o przykłady współpracy, to w zakresie rozwoju sieci ciepłowniczej i poprawy jakości życia w naszym mieście od samego początku uczestniczymy w procesie rewitalizacji Łodzi. W ramach tego projektu Veolia opracowuje koncepcje zasilania obszarów rewitalizowanych, projektuje i buduje sieci ciepłownicze. To umożliwia zasilenie wyremontowanych obiektów ciepłem systemowym z sieci, a w konsekwencji ogranicza niebezpieczne zjawisko niskiej emisji. Pozostając na styku z historią miasta i energetyki, Veolia jest pierwszym partnerem Centrum Nauki i Techniki EC1 i to właśnie w tej części, która dotyczy produkcji energii. Jest to przykład naszej dbałości o dziedzictwo i rozwój edukacji.

Veolia występuje z licznymi prospołecznymi inicjatywami, które ogniskują się m.in. w działalności Fundacji Veolia Polska. Proszę o przykłady takich inicjatyw, bo jak się wydaje, nie są one dostatecznie znane w naszym mieście.
Szeroko angażujemy się w działania Fundacji Veolia Polska w formule wolontariatu pracowniczego. Wówczas pracownicy wykonują różne prace na rzecz potrzebujących, wykorzystując swoje umiejętności i zdolności. Firma natomiast umożliwia im podejmowanie takich inicjatyw, wspierając finansowo lub organizacyjnie. Wspólnie zrealizowaliśmy kilka edycji warsztatów kulinarnych z dziećmi ze świetlic środowiskowych, wykonaliśmy nasadzenia zieleni przy obiektach takich jak Hospicjum dla Dzieci Łupkowa czy przy powstającym Hospicjum dla dorosłych przy ulicy Pojezierskiej. Dbamy również o bioróżnorodność na terenie elektrociepłowni, wspólnie budując budki lęgowe dla ptaków, czy sadząc nowe drzewa. Ale to nie wszystko. Chcemy również w naszym mieście wdrożyć projekt Fundacji polegający na tworzeniu Kawiarenek Naprawczych - czyli miejsc, gdzie zapomniane lub niechciane przedmioty mogą otrzymać „drugie życie”. To miejsca sąsiedzkiej aktywności w duchu „zero waste”. Program wzorowany jest na holenderskiej formule Repair Cafe. Dotychczas na świecie powstało ponad 1800 takich miejsc. W Polsce, mimo rosnącej świadomości ekologicznej, idea „Kawiarenek Naprawczych” nadal jest stosunkowo mało znana, dlatego chcemy ją rozpropagować miedzy innymi wśród mieszkańców naszego miasta.

Dla firmy, która chce działać w zgodzie z ekologią, powinna być ważna świadomość ekologiczna swojej załogi. Jakie działania podejmuje w tym zakresie Veolia?

Najlepszym przykładem jest ostatni projekt realizowany wśród wszystkich pracowników Grupy Veolia w Polsce. Zaprosiliśmy pracowników aby zostali ZEROWASTERAMI i wzięli udział w grywalizacji, w której podzielą się swoimi pomysłami na życie bez generowania odpadów oraz pokażą jak można ograniczać stosowanie na przykład plastikowych produktów. W edukacji ekologicznej nie ograniczamy się jednak tylko do grona pracowników. W 2019 roku wspólnie z naszym partnerem firmą Airly oraz naszymi klientami zainstalowaliśmy w Łodzi 20 czujników badających jakość powietrza. Dzięki aplikacji Airly każdy na smartfonie może sprawdzać w czasie rzeczywistym wyniki pomiarów czystości powietrza w różnych częściach miasta.

Jak już wspomnieliśmy, Veolia zatrudnia liczną załogę, jest cenionym pracodawcą w Łodzi. Jakie są obecnie perspektywy zawodu energetyka?

Ściśle współpracujemy z Zespołem Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi, w którym Veolia patronuje klasom kształcącym uczniów w zawodach technik elektryk i technik energetyk. W ostatnich latach nowoczesne technologie bardzo zmieniły energetykę i wciąż ją zmieniają. Zmiany te muszą również znaleźć odzwierciedlenie w programach nauczania zawodu oraz sprzęcie, jakim szkoła dysponuje w pracowniach. Niemniej, w zawodzie energetyka obok wiedzy teoretycznej bardzo ważna jest praktyka, niezbędna do tego, aby kandydat nabył doświadczenie w pracy na danym stanowisku. Dlatego w programie nauczania zawarte są między innymi wizyty w elektrociepłowniach oraz w zakładzie sieci cieplnej, praktyki i płatne staże wakacyjne pod opieką pracowników naszej firmy. Szczególne zwracamy uwagę na aktywny kontakt uczniów z pracownikami, którzy często stają się pierwszymi zawodowymi coachami młodych kandydatów do zawodu. W efekcie, co roku do rekrutacji na różne stanowiska pracy w łódzkiej Veolii przystępują absolwenci naszych klas patronackich. W ten sposób zarządzamy zmianą pokoleniową w naszej firmie. Jest to duże wyzwanie dla całej załogi, ale dzięki temu zapewniamy ciągłość kształtowania unikalnych kompetencji właśnie w zawodzie energetyka.

Na zakończenie pytanie bardziej osobiste: jest pani szefową firmy z branży, która przynajmniej do niedawna była domeną mężczyzn. Czy bycie kobietą pomaga, czy przeszkadza w zarządzaniu tak ogromnymi strukturami, zdominowanymi przez mężczyzn?

Kiedyś usłyszałam, że Veolia jest kobietą. Przykład spółek Grupy Veolia w Polsce pokazuje, że jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy - w Łodzi, Poznaniu i w Veolii term, która zarządza ponad 30 miejskimi systemami ciepłowniczymii 3 elektrociepłowniami, szefami są kobiety. Energetyka to branża, w której, w mojej ocenie, przede wszystkim liczy się fachowość, odpowiedzialność i współpraca, niezależnie od tego czy jest się kobietą czy mężczyzną. W łódzkiej energetyce pracuję na tyle długo, aby z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zarządzanie systemem ciepłowniczym w każdym miejscu struktury organizacyjnej, zarówno na stanowisku operacyjnym jak i zarządczym, daje dużo satysfakcji. Wyzwania, które przynosi właściwie każdy dzień, potrzebują kobiet i mężczyzn z ich otwartymi głowami i szczerą wolą współdziałania. Cieszę się, że jesteśmy przykładem na to, że energetyka też może być choć trochę kobieca.

www.veolia.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3