Zmywaki poczekają?

  Zmywaki poczekają?

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Oficjalne informacje o przygotowaniu szkół do przyjęcia 6-latków są optymistyczne. Jakżeby inaczej! Minister Krystyna Szumilas zapewniała niedawno, że według sanepidu, w 90 proc. szkół maluchy będą się czuć wspaniale. Jak się okazuje, wszystko jest fest, ale chyba tylko na papierze. Pracownik sanepidu dowodzi, że pani minister mija się z prawdą, delikatnie rzecz ujmując - można się dowiedzieć z rp.pl.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Jak znamy krajowe życie, z tą gotowością różowo nie jest. Wątpliwy wydaje się też główny argument wysłania dzieci do szkoły o rok wcześniej: że więcej się nauczą i wcześniej zasilą rynek pracy. Już tu pisałem, że w Finlandii do szkoły idą 7-latki, a mimo to fińska oświata należy do światowej czołówki pod względem wyników nauczania. W odróżnieniu np. od szkół brytyjskich, do których chodzą 5-latki!

  Spójrzmy prawdzie w oczy. Cel posłania do szkoły dzieci rok wcześniej jest banalnie prozaiczny. Kiedy 6-latki znajdą się w szkole, zwolnią tysiące miejsc w przedszkolach. Pod tym względem nasz kraj już od 24 lat jest prowadzony od sukcesu do sukcesu, więc zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie.
  6-latki w szkole to też szansa, że samorządy zamkną mniej szkół; będą mieć więcej uczniów. No i na koniec: twierdzenie, że idzie o to, by młodzież szybciej zasiliła rynek pracy, jest bredzeniem propagandzisty. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia w tej dziedzinie, owszem, absolwenci zasilą rynek pracy, ale na Zachodzie. Miejmy nadzieję, że miejsca przy zmywakach w Londynie poczekają!

  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Zmywaki poczekają!!!

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  Cztery wielkie reformy Premiera Jerzego Buzka ( nieco sterowanego z tylnego siedzenia przez zapomnianego obecnie Mariana Krzaklewskiego) spokojnie można potłuc o kant....rozwiń całość

  Cztery wielkie reformy Premiera Jerzego Buzka ( nieco sterowanego z tylnego siedzenia przez zapomnianego obecnie Mariana Krzaklewskiego) spokojnie można potłuc o kant. Reforma oświatowa, Reforma emerytalna, Reforma administracji, Reforma służby zdrowia – wszystkie one wymagają kolejnych wielkich reform czyli powrotu do czasów sprzed tych reform. I nic się na to nie poradzi.
  Obligatoryjne skierowanie dzieci sześcioletnich do klas pierwszych, uważam za bardzo duży błąd. Jeśli rodzice podejmą samodzielnie decyzję o posłaniu tak młodego dzieciaka do szkoły, niechaj to będzie ich decyzja, a nie decyzja Minister Krystyny Szumilas. Obowiązek szkolny powinien obejmować dzieci w wieku 7 lat. Moim skromnym zdaniem gimnazja jako pomysł poroniony, powinny być skasowane i winno się powrócić do starego systemu nauki w szkole podstawowej.
  Wprowadzenie testów czy też prezentacji do programów w szkołach podstawowych i gimnazjach w żaden sposób nie przygotowały uczniów do myślenia i napisania samodzielnie kilku zdań w ojczystym języku bez błędów stylistycznych i ortograficznych.
  Ale na pracę w Londynie na zmywaku to wystarczy! Uczcie się języka angielskiego!

  zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny