MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znaczenie logistyki systematycznie rośnie

red.
Doc. dr inż. Marek Sekieta – Prezes Zarządu Klastra LODZistics, przewodniczący kapituły kategorii Menedżer Logistyki Regionu Łódzkiego.

Logistyka odgrywa kluczową rolę w dzisiejszej gospodarce i jest jej „krwioobiegiem”. Ostatnie lata pokazały, jak ważna jest dla funkcjonowania przedsiębiorstw oraz dla konsumentów. Pandemia, wojna w Ukrainie i inne konflikty na świecie, gwałtowny rozwój e-commerce oraz skracanie czasu dostawy uwypuklają rosnące znaczenie logistyki. Jako klienci oczekujemy szybkich dostaw, najlepiej tego samego dnia lub na jutro. Z kolei w przedsiębiorstwach produkcja czy usługi potrzebują na czas i w odpowiedniej ilości materiałów, surowców i opakowań, co sprawia, że osoby zajmujące się logistyką pracują pod nieustanną presją czasu, podczas gdy właściciele i zarządy oczekują minimalizacji kosztów, a społeczeństwo redukcji negatywnego wpływu na środowisko i funkcjonowania logistyki w duchu zrównoważonego rozwoju.

Wszystko to prowadzi do wprowadzania coraz nowszych rozwiązań w logistyce, związanych z automatyzacją, robotyzacją, autonomicznymi pojazdami, wydajniejszymi systemami informatycznymi oraz sztuczną inteligencją. Jednak to ludzie wprowadzają te rozwiązania, ponieważ to oni są kluczowi w logistyce, a w szczególności odpowiedzialni są za to menedżerowie logistyki. To oni muszą budować zespoły, które będą ciągle pracować nad udoskonalaniem całego łańcucha dostaw i wdrażaniem najnowszych technologii, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo ludzi i minimalne koszty.

Menedżerowie logistyki muszą wielokrotnie działać w sposób niestandardowy i podejmować bardzo szybkie decyzje. Zadowolenie klienta w dużej mierze zależy od ich pracy i innowacyjności, co przekłada się na sukces rynkowy przedsiębiorstwa. W dobie globalizacji, rosnącej konkurencji i zmieniających się wymagań klientów, rola menedżera logistyki staje się coraz bardziej strategiczna. Wymaga to od niego elastyczności, innowacyjności, wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych i informatycznych oraz umiejętności zarządzania złożonym i zespołami.

Dlatego bardzo się cieszę, że jako Klaster LODZistics wspólnie z Polska Press zorganizowaliśmy w tym roku wybór Menedżera Logistyki Regionu Łódzkiego 2023, jako dodatkowej kategorii w wyborze Menedżera Roku2023. Na gali „zabrzmiał głos logistyki”, udało nam się zaprezentować logistykę i jej kluczową rolę. Często nie zastanawiamy się nad tym, jaką drogę musiała pokonać paczka, która trafia w nasze ręce, zamówiona wczoraj w odległym od nas miejscu. Aby tak się stało, pracowało nad tym wiele osób, którym przewodzi menedżer logistyki. Chcemy docenić i zaprezentować wyjątkowych menedżerów logistyki, podkreślając ich pracę i zaangażowanie we wprowadzanie coraz lepszych rozwiązań, a także działania na rzecz społeczności. Laureat mógł być tylko jeden, wyjątkowi są wszyscy, którzy stanęli na scenie i odebrali nominacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki