MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znacznie przybyło obcokrajowców pracujących na czarno. Już blisko 16 proc. skontrolowanych łamie przepisy. Najczęściej są to Ukraińcy

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Przybywa nielegalnie pracujących cudzoziemców
Przybywa nielegalnie pracujących cudzoziemców Pixabay
Budownictwo, agencje pracy, hotelarstwo, gastronomia, przetwórstwo przemysłowe i rolnictwo to te branże w województwie łódzkim, w których najczęściej można spotkać nielegalnie pracujących cudzoziemców. Tak wynika z kontroli inspektorów pracy w Łodzi i całym województwie.

W ubiegłym roku inspektorzy pracy wybrali się do 565 firm zatrudniających obcokrajowców w naszym województwie. Sprawdzali, czy są zatrudnieni legalnie i czy pracodawcy przestrzegają także inne przepisy prawa pracy. Kontrole najgorzej wypadły w mikro i małych firmach. Wynika z nich także, że znacznie przybyło Nepalczyków, Hindusów i osób z Bangladeszu pracujących na czarno.

- W 2019 roku stwierdziliśmy 414 przypadków nielegalnego wykonywania pracy przez cudzoziemców z państw trzecich (spoza Unii Europejskiej), czyli ponad 15,5 proc. objętych kontrola - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - W 2018 roku było 274 cudzoziemców, czyli niewiele ponad 10 proc. sprawdzonych, a kontrolą objęto porównywalną liczbę cudzoziemców.

Okazało się, że pozwolenia na pracę i umowy nie miało pięciu obcokrajowców z Nepalu, Indii, Bangladeszu. W jednej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w województwie łódzkim pracowało 15 Ukraińców i Białorusinów. Nie mieli zezwolenia na pracę, umowy, a jednemu z nich zapłacono za mniej godzin niż faktycznie przepracował. Urzędnicy skierowali wniosek o ukaranie do sądu, wyrok jeszcze nie zapadł.

Mandat w wysokości 5 tys. zł zapłacił natomiast pracodawca, który nielegalnie zatrudniał ośmiu Ukraińców. Na karze w wysokości 2 tys. zł skończyło się dla kolejnego pracodawcy nielegalne zatrudnianie dwóch cudzoziemców.

Pracodawcy skarżą się na wysokie koszty pracy i długotrwałe formalności, związane z legalnym zatrudnieniem obcokrajowców. Zdarza się, że cudzoziemcy pracują na innych stanowiskach niż wynika z zezwolenia na pracę. Pracodawcy tłumaczą się tym, że ich podwładni wykonują prace, które są w danej chwili konieczne, a nie te, które wynikają z dokumentów.

Szefowie, którzy nielegalnie zatrudniają cudzoziemców, muszą się liczyć z karą w wysokości 1 do 30 tys. zł. Natomiast wprowadzanie cudzoziemca w błąd jest ":wycenione" na 3 tys. zł - 30 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki