Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy gości III. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Nowa Klasyka Europy"

Łukasz Kaczyński
Imponująco od strony wizualnej zapowiada się francuska adaptacja powieści Witolda Gombrowicza "Kosmos" przygotowana przez zespół Compagnie Haut et Court
Imponująco od strony wizualnej zapowiada się francuska adaptacja powieści Witolda Gombrowicza "Kosmos" przygotowana przez zespół Compagnie Haut et Court www.bureau-formart.org
To może być teatralne wydarzenie tego roku. Wprawdzie w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi przygotowania do III. Międzynarodowego Festiwalu "Nowa Klasyka Europy" idą pełną parą, ale jego program artystyczny jest już ustalony.

W połowie lipca Teatr im. Jaracza odwiedzili przedstawiciele szwajcarskiego zespołu Cie Yan Duyvendak. W ramach tzw. przedwizyty realizatorzy jako pierwsi sprawdzali warunki techniczne łódzkiej sceny do przyjęcia ich dzieła.

Szwajcarzy zaprezentują widowisko "Please, Continue (Hamlet)", dla którego punktem wyjścia jest Szekspirowski dramat wszech czasów. Nie będzie to jednak wierna jego realizacja, ale sąd nad Hamletem (oskarżonym o zabójstwo Poloniusza, ojca swej ukochanej Ofelii). I to z udziałem prawdziwego składu sędziowskiego, prokuratora i obrońcy, biegłego psychiatry. Nie podróżują oni jednak wraz z realizatorami spektaklu, tylko wybierani są spośród palestry miasta, w jakim "Please, Continue (Hamlet)" jest wystawiany.

- Jako konsultanta prawnego zaprosiliśmy znaną z telewizji łódzką sędzię Annę Marię Wesołowską - zdradza Wojciech Nowicki, dyrektor Teatru im. Jaracza. - Jej zadaniem będzie także swoiste przełożenie kwestii prawnych scenariusza napisanego pod prawo anglosaskie, gdzie winę osądza zespół ławników, inaczej niż dzieje się w naszym prawie.

"Please, Continue (Hamlet)" zakłada też aktywny udział publiczności, przez co określany jest mianem "spektaklu-gry". Do obsady dołączono także trójkę aktorów "Jaracza": Marcina Korcza, Agnieszkę Więdłochę i Dorotę Kiełkowicz.

Przedstawienie zobaczymy 10 i 11 listopada, ale III. Nową Klasykę Europy zainaugurują "Wnętrza" według dramatu Maurice'a Maeterlincka, zrealizowane przez teatr Vanishing Point z Wielkiej Brytanii w reż. Kaia Fischera. Opowieść o spotkaniu przyjaciół, które zakłóca pojawienie dziwnej postaci za oknem, obejrzymy 24 i 25 października.

Arcydzieło włoskiej literatury, "Boską komedię" Dantego przygotowaną przez litewski Teatras Meno Fortas zobaczymy 29 i 30 października. Poemat będące syntezą średniowiecznej filozofii przeniósł na scenę Eimuntas Nekrošius, jeden z najgłośniejszych litewskich reżyserów, z chęcią sięgającego po wybitną literaturę (zrealizował m.in. "Idiotę" Dostojewskiego, "Nos" Gogola).

Początek listopada przyniesie wizualny majstersztyk, w jaki francuska Compagnie Haut et Court zamieniła powieść "Kosmos" Witolda Gombrowicza. Reżyserii i adaptacji mrocznego tekstu o podglądaniu nieudolnego sposobu, w jaki kształtuje się rzeczywistość, podjął się twórca zespołu, Joris Mathieu.

Przedostatnim spektaklem festiwalu będzie "Płatonow" zrealizowany przez Nederlands Theater z belgijskiego miasta Gandawa. Debiutancki dramat Antoniego Czechowa wyreżyserował Luk Perceval, aktor i reżyser, który w latach 80. XX wieku współtworzył w Antwerpii, w proteście przeciw skostniałemu repertuarowi, niezależne stowarzyszenie artystyczne Blauwe Maandag Compagnie.

III. NKE zakończy 21 listopada spektakl Teatru im. Jaracza. Będzie to zrealizowana z myślą o festiwalu "Zwłoka" Friedricha Dürrenmatta w reż. Waldemara Zawodzińskiego. Kuratorem programu NKE pozostaje Roman Pawłowski, dziennikarz i krytyk teatralny. Zmianie ulegną natomiast ceny biletów.

- Będą kosztować tyle, ile na nasze własne realizacje - mówi dyrektor Nowicki. - Nie cierpimy na brak widowni, ale uznaliśmy, że skoro marszałek województwa dotuje nasz festiwal, należy pozwolić nacieszyć się wszystkim, także nie zawsze zamożnej inteligencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki