Znamy liczbę klas w LO dla podwójnego rocznika w Łodzi!...

  Znamy liczbę klas w LO dla podwójnego rocznika w Łodzi! Magistrat podał szczegóły rekrutacji do liceów, techników i branżówek

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rekrutacja tzw. podwójnego rocznika w Łodzi w porównaniu z poprzednim ("normalnym"). Urzędnicy szykując ofertę do naboru wzięli pod
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©UMŁ

  Znamy liczbę klas w łódzkich liceach dla tzw. podwójnego rocznika - czyli dla uczniów kończących w tym roku szkolnym gimnazja oraz podstawówki.
  Liczbę klas dla każdego liceum ogólnokształcącego w Łodzi podał w środę (6 lutego) magistrat. Tomasz Trela, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za oświatę, oraz Dorota Gryta, wicedyrektor wydziału edukacji w magistracie, opowiadali, jak zamierzają poradzić sobie z wyzwaniem przeprowadzenia rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych w obliczu reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  Nieco większa oferta dla ósmoklasistów - bo jest ich więcej  Przypomnijmy.
  W nadchodzącym naborze weźmie udział tzw. podwójny rocznik. Wiosną o miejsca w liceach, technikach i branżówkach będą się ubiegać i absolwenci wygaszanych gimnazjów, i szkół podstawowych. Tak wynika z kalendarza reformy oświaty. Obie te grupy nie będą mieszane w tych samych klasach z uwagi na inny program nauczania.

  Tomasz Trela wyliczał, że absolwentów podstawówek będzie trochę więcej niż po gimnazjach, zatem łódzkie ogólniaki przygotują dla tych pierwszych nieco więcej oddziałów w rekrutacji.

  Urzędnicy szykując ofertę do naboru wzięli pod uwagę tendencję, zgodnie z którą 20 proc. kandydatów do LO i szkół zawodowych w stolicy regionu co roku pochodzi z jego innych miejscowości - dlatego miejsc razem przygotowanych w tych placówkach jest więcej niż łódzkich absolwentów.

  Dane o wielkości obu części podwójnego rocznika oraz o liczbie klas w łódzkich liceach prezentujemy na 3 slajdach w galerii do tego artykułu.

  Zobacz galerię

  W czołowych liceach lekcje mogą się kończyć nawet o godz. 19  Najpopularniejsze ogólniaki mają swoje przestrzenne ograniczenia - m.in. stąd biorą się limity w liczbie otwieranych klas - zatem dostaną się do nich kandydaci, którzy zgromadzą w rekrutacji odpowiednio wysoką liczbę punktów (w dużej mierze o sukcesie zadecyduje państwowy egzamin na koniec obecnej szkoły). Mimo tych ograniczeń lekcje w czołowych LO i tak mogą się kończyć nawet o godz. 19. W Łodzi konieczności nauki w soboty raczej uda się uniknąć, choć pewności nie ma - bo za układanie planu lekcji ostatecznie odpowiada dyrektor szkoły.

  Podobnych ograniczeń nie otrzymały technika i branżówki. Po pierwsze, władze miasta promują szkolnictwo zawodowe, po drugie - część z nich cieszy się z drugich siedzib - po wygaszanych gimnazjach. Klas będzie tyle, ilu zgłosi się kandydatów.

  - Ale wiemy, że mogą być problemy z zatrudnieniem odpowiedniej kadry kształcącej fachowców - nie ukrywał w środę Tomasz Trela.

  Ważna zmiana w zasadach naboru  Według ogłoszonego wcześniej przez kuratora oświaty terminarza rekrutacji, kandydaci z naszego województwa będą mogli dokonywać wyboru szkoły w dniach 13 maja – 25 czerwca.
  W Łodzi zaszła ważna zmiana. Jej władze dopuściły do wyznaczania przez kandydata w naborze klas w dowolnej liczbie wybranych szkół. W poprzednich latach uczeń wskazywał klasy w jednym ogólniaku czy w szkole zawodowej - z tzw. pierwszej preferencji - oraz w dwóch placówkach "rezerwowych". Teraz takich placówek będzie mogło być więcej. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć prawdopodobieństwo, że mimo zwiększonej konkurencji kandydaci gdzieś się jednak "zaczepią", zatem ewentualna "dogrywka" naboru nie przybierze ogromnych rozmiarów.

  Zobacz też:

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Źle

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  A mi się płakać chce
  Przecież to jest zmarnowanie doszczętnie roczników 2003/2004
  Presja na którą są narażone też nie jest mała a o wymarzonej szkole może zapomnieć minimum 80%

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rządy PiS = kataklizm !!!

  Premie i Stołki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Winnych za deformę edukacji do dymisji natychmiast!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAWO!!!!

  Matka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Władze promują szkolnictwo branżowe tylko nie mają kadry, a do ogólniaków ograniczona liczba miejsc. Do ogólniaka się nie dostaną, pójdą do branżówki, w której niczego się nie nauczą. Świetlana...rozwiń całość

  Władze promują szkolnictwo branżowe tylko nie mają kadry, a do ogólniaków ograniczona liczba miejsc. Do ogólniaka się nie dostaną, pójdą do branżówki, w której niczego się nie nauczą. Świetlana przyszłość się dzieciakom szykuje.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego niczego nie nauczą się w branżówkach?

  cxz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Po co judzisz?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytaj ze zrozumieniem

  Matka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Bo brakuje im odpowiedniej kadry

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Przypomnę trochę strasznie dawne czasy, kiedy były jeszcze dinozaury,

  powiedziała p. minister (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  a ludzie nie mieli żadnych strzelb ani broni nowoczesnej, która pozwoliłaby je zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami. Wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem nie padł, ale jeżeli...rozwiń całość

  a ludzie nie mieli żadnych strzelb ani broni nowoczesnej, która pozwoliłaby je zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami. Wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem nie padł, ale jeżeli miesiącami rzucali, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać. Presja ma sens. Dzisiaj każdego dnia i o każdej godzinie trzeba poprzypominać o tym..."zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolisz przygłupie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nikt ci nie wmówił że czarne jest czarne?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O!, przygłup j*baka

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dał głos

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prime minister

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  straszne czasy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Srałem tam!

  Trollo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Podwójnie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahahahahaha!

  Hahahahahaha! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Hahahahahaha!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo