Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy najlepsze szkoły podstawowe w Łodzi

Maciej Kałach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi ujawniła we wtorek szczegółowy raport ze sprawdzianu szóstoklasistów ze średnimi wynikami każdej z podstawówek. Zamieszczona poniżej tabela została przygotowana w oparciu o dane z dokumentu naszej OKE.

Jej specjaliści umieszczają szkoły w jednej ze stanin, czyli w którymś z 9 przedziałów ustalanych w oparciu o wyniki z całej Polski. W przypadku szkół publicznych zamieściliśmy nazwy podstawówek z trzech najlepszych przedziałów - najwyższego, bardzo wysokiego i wysokiego.

Za placówki publiczne uznaliśmy te oferujące bezpłatną naukę - stąd obecność w tej kategorii dwóch szkół muzycznych oraz jednej katolickiej.

W przypadku szkół niepublicznych wymieniliśmy tylko te z najwyższego poziomu. W tej kategorii najlepsza okazała się Społeczna SP nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Jeden rok nauki kosztuje tam 7,8 tys. zł.

Do podjęcia nauki w najlepszej ze szkół publicznych potrzebny jest talent muzyczny. - Nasi szóstoklasiści grają m.in. na fortepianie, skrzypcach i puzonie, a z początkiem czerwca rozpoczynają egzaminy do szkoły muzycznej wyższego stopnia - opowiada Joanna Rurańska-Ziemba, wicedyrektor w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki. Dla niej wyniki sprawdzianu nie są zaskoczeniem. - Zawsze jesteśmy w czołówce - dodaje wicedyrektor.

Dla placówki im. Moniuszki obecny rok szkolny jest wypełniony dobrymi wiadomościami. W grudniu ZSM im. Moniuszki otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na wartą 13 mln zł inwestycję obejmującą m.in. wybudowanie do 2014 r. dwóch nowych sal koncertowych.

Najlepszą publiczną podstawówką o profilu ogólnym jest retkińska SP nr 44. Po sprawdzianie z 2012 roku znalazła się w drugiej dziesiątce, ale dyrektor Paweł Miszczak mówi, że był to "chwilowy regres". - Zawsze staramy się o solidny poziom wiedzy każdego wychowanka, chociaż jak na warunki łódzkie szkoła nie jest mała, bo liczy ok. 450 uczniów - mówi dyrektor Miszczak. Część z nich to... także muzykanci. 30 uczniów jest zaangażowanych w znaną w Łodzi orkiestrę zaś kolejnych 100 udziela się w chórze.

Trzecie miejsce wśród placówek publicznych mają szóstoklasiści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego. Przed rokiem to oni otwierali ranking.

W pierwszej dziesiątce nie sposób nie zauważyć obecności SP nr 141. Podstawówka z ul. Zakładowej 35 była na liście najlepszych także przed rokiem, ale w 2011 roku znalazła się w zupełnie innym spisie - szkół do zamknięcia. Sprzeciw rodziców sprawił, że magistrat odstąpił od likwidacji.

Z raportu łódzkiej OKE wynika, że najlepszą średnią ze sprawdzianu (26,24 pkt.) uzyskali uczniowie z Polesia. Nieco słabiej jest na Widzewie (26,11 pkt) i Bałutach (25,49). Przeciętny szóstoklasista z Górnej napisał test na 24,43 pkt, zaś bardzo kiepsko sprawdzian wypadł w szkołach Śródmieścia (22,85 pkt). Publiczne podstawówki w centrum "dołują" od lat. Żadna z nich nie znalazła się w przedziale najwyższym lub bardzo wysokim (w innych częściach miasta są przynajmniej po dwie takie szkoły).

Przeciętny łódzki szóstoklasista zdobył 24,95 pkt. To wynik o około punkt lepszy od średniej ogólnowojewódzkiej oraz ogólnopolskiej.

Z powiatów ościennych najlepiej spisali się szóstoklasiści z łódzkiego wschodniego (25,21 pkt). Inne powiaty średniej z Łodzi już nie przeskoczyły (pabianicki - 24,16, zgierski - 23,73, brzeziński - 22,87. W tym ostatnim tylko jedna szkoła znalazła się w którymś z trzech najwyższych przedziałów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki