MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. CKE podała wstępne informacje. Jak wypadło województwo łódzkie? FOTO FILM

Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tegoroczni absolwenci ósmych klas czekali na ten dzień niecierpliwie. W końcu, półtora miesiąca po egzaminach, w środę 3 lipca odebrali wyniki egzaminu, który pisali w maju na zakończenie edukacji w szkole podstawowej.

Oto wyniki egzaminu klas ósmych 2024

W środę 3 lipca 2024 Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu klas ósmych. Uczniowie poznali swoje indywidualne wyniki już rano, bo mogli sprawdzić je przez internet w systemie ZIU (ZIU to Zintegrowany Interfejs Użytkownika).
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki ogólnopolskie, a komisje okręgowe – przekazały wyniki, uzyskane przez uczniów w poszczególnych województwach.

Tak wyglądają ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

Jak poradzili sobie uczniowie z egzaminem ósmoklasisty w 2024 roku? Oto uśrednione wyniki w skali całego kraju. Uzyskali je uczniowie, którzy zdawali egzamin ósmoklasisty w terminie 14-16 maja:

  • język polski – 61 proc.
  • matematyka – 52 proc.
  • język angielski – 66 proc.

Uczniowie mogli wybrać język nowożytni, który zdawali na egzaminie ósmoklasisty. Zdecydowana większość bo 97,7 procent wybrała język angielski. Pozostali zdawali egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Jak poszły im te egzaminy? Ile procent średnio uzyskali?

  • język niemiecki – 53 proc.
  • język rosyjski – 79 proc.
  • język francuski – 88 proc.
  • język hiszpański – 72 proc.
  • język włoski – 47 proc.

O egzaminie ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzany w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
1) języka polskiego
2) matematyki
3) języka obcego nowożytnego.
Do egzaminu ósmoklasisty przystąpili:
• uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
• uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej
• uczniowie – obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 1004 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96%), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy

Jak wypadli uczniowie z województwa łódzkiego i z Łodzi?

Według danych Łódzkiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej uczniowie, którzy pisali egzamin w tym roku uzyskali wyniki porównywalne w ubiegłorocznymi oraz ogólnopolskimi. Są to też wyniki zbliżone do tych, które uzyskiwali uczniowie w kilku minionych latach.

Egzamin wypadł lepiej w dużych miastach niż w mniejszych miejscowościach - podsumowuje Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Indywidualnie wynik, który przekracza 50 procent uczeń może już traktować jako wysoki.

W województwie łódzkim do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku ponad 13270 uczniów.
Jakie średnie wyniki uzyskali?

  • z języka polskiego - w Łódzkiem: 59%, w Łodzi: 60%
  • z matematyki - w Łódzkiem: 52%, w Łodzi: 57%
  • z języka angielskiego - w Łódzkiem: 65%, w Łodzi: 72%

W Szkole Podstawowej nr 111 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi egzamin zdawało 47 uczniów.
- Jestem z nich bardzo dumna, każdy napisał na miarę swoich możliwości - powiedziała dyrektor Małgorzata Tomaszewska. - Każdemu gratuluję i życzę, aby dostał się do wymarzonej szkoły średniej.
Zaświadczenia z wynikami egzaminu wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi zostały przywiezione przez dyrektorów i każdy uczeń odbiera je w swojej szkole. Wyniki z każdego przedmiotu są przeliczane na punkty i uwzględniane w systemie rekrutacji do szkół średnich.
Tuż po ogłoszeniu wyników do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi zaczęli zgłaszać się uczniowie, chcący obejrzeć swoje prace. Do godziny 14 złożyli już ok. 90 wniosków. Zwykle o wgląd występują ci, którzy są niezadowoleni z wyniku.
- Zapraszamy, każdy ma możliwość złożenia wniosku o wgląd - mówi Marek Szymański, dyrektor OKE w Łodzi. - Najczęściej zainteresowani robią to poprzez system elektroniczny. Wglądy organizujemy maksymalnie szybko, biorąc pod uwagę to, że terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są dość krótkie. Planujemy, aby wszystkie wglądy z egzaminu ósmoklasisty odbyły się w tym tygodniu i na początku przyszłego tak, aby zakończyć je do 11 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki