Znika stadion ŁKS przy al. Unii [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Znika stadion ŁKS przy al. Unii [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Marek Kondraciuk, ab

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Archiwalne zdjęcia stadionu ŁKS
  1/19
  przejdź do galerii

  Archiwalne zdjęcia stadionu ŁKS ©archiwum Jacka Bogusiaka

  Stadion ŁKS na którym wychowały się pokolenia piłkarzy i kibiców łódzkiego klubu, będzie zburzony. Obiekt jest w fatalnym stanie, od 40 lat prawie się nie zmienił. Dziś przypominamy jego historię.
  Dokładnie 16 maja 1912, istniejący dopiero 4 lata Łódzki Klub Sportowy otrzymał pierwszy obiekt. Nie był to jednak obiekt przy al. Unii, ale boisko przy ul. Srebrzyńskiej 37/39, w rejonie skrzyżowania z ul. Kasprzaka. Staraniem prezesa klubu Wacława Taubwurcla i honorowego członka ŁKS Tomasza Horrocksa, nieodpłatnie wydzierżawiono tam ełkaesiakom plac fabryczny. Błyskawicznie ogrodzono go płotem z desek, postawiono bramki i... można było kopać piłkę. Żywot pierwszego boiska ŁKS był jednak krótki. Przestało istnieć już po 3 latach, podczas I wojny światowej, kiedy wojska niemieckie zajęły miasto.

  Plac przy dworcu Kaliskim na nowy stadion

  Niepodległość ełkaesiacy przywitali nie mając swojego boiska. Taki stan rzeczy trwał do roku 1922, kiedy radni powiedzieli tak dla nowego stadionu. "Przegląd Sportowy" pisał wówczas: "Rada miasta Łodzi na posiedzeniu swym uchwaliła odstąpić Łódzkiemu Klubowi Sportowemu plac na budowę parku sportowego naprzeciw Dworca Kaliskiego, długości 340 m i szerokości 150 m, na lat 20 za roczną opłatą 1000 marek".

  Wkrótce po uchwale powołano komitet budowy Parku Sportowego ŁKS, któremu przewodniczył Józef Wolczyński, prezes klubu i dyrektor zakładów Poznańskiego. Komitet wydał odezwę do łodzian z prośbą o wsparcie.

  - Inżynier Ludwik Christelbauer ze Lwowa, uproszony przez komitet - jak wówczas pisano - wykonał projekt Parku Sportowego ŁKS, a pomagał mu strzelec pierwszej bramki dla ŁKS w mistrzostwach Polski w 1921 roku, jeden z pięciu legendarnych braci Kowalskich, Stanisław - mówi Jacek Bogusiak, szef fundacji "Ełkaesiak". - Teren był nierówny, więc przystąpiono do prac niwelacyjnych, ogrodzono obszar 10 mórg, na którym miał powstać park. Wybudowano boisko, z szatnią w drewnianym budynku dla dozorcy, wykonano bieżnie, korty tenisowe, zainstalowano ławki.

  W książce Jacka Strzałkowskiego "Łódzki Klub Sportowy 1908-1983, kronika wydarzeń" czytamy, że większość prac ziemnych wykonali bracia F. i K. Żegoci, a kierownikiem budowy był inż. Zygmunt Skibicki, który aż do połowy lat pięćdziesiątych, mając ponad 80 lat opiekował się urządzeniami stadionu. - Przez dwa lata zainwestowano 20 tysięcy złotych, a ciekawostką jest, że wszystkie prace zostały opłacone z własnych funduszy komitetu lub wykonane przez sportowców, trenerów, działaczy i kibiców ŁKS- mówi Jacek Bogusiak.

  Specjalny dodatek poświęcony stadionowi przy al. Unii w piątkowym (06.07.2012 r.) tygodniku "Kocham Łódź", dołączanym do "Dziennika Łódzkiego".
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŁKS klubem łodzian jest!

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  ŁKSem bije serce Łodzi, kto się tu urodził ten wie o co chodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspominki

  jk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W Łodzi studiowałem w latach sześćdziesiątych, Na stadion chodziło się na GÓRNIKA, na POLONIĘ, na LEGIĘ, ODRĘ. W ataku Jerzy Sadek, w pomocy Suski i na wiosnę "Orły do boju". Szkoda stadionu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Al.Unii 2 sportowym sercem Łodzi !

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

  Al.Unii 2 sportowym sercem Łodzi !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŁKS 1908 !!!!

  Rodowity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 23

  O widze tu postacie z PIERDZEWA to dobrze !!! niech znają historie jedynego Łódzkiego Klubu Sportowego ŁÓDŹ TYLKO ŁKS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rts 1922

  histeryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

  RTS - lub na zamówienie partii robotniczej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Tomek Tychy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 153 / 87

  Rekord frekwencji padł na meczu widzewa z Tychami w 1976 kiedy GKS zdobył wicemistrzostwo Polski przegrywając w tabeli tylko ze Stalą z Mielca

  Pozdro z Tych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1908

  1908 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 201 / 113

  ŁKS TO MY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cała Prawda

  i tylko rawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 174 / 169

  Ten klub od początku był tworem niereformowalnym. Zamiast łks powinien się nazywać "PANDA 1908",próźby o stadion,projektanta,pieniądze i wreszcie o zwykłych ludzi by raczyli przyść na stadion...rozwiń całość

  Ten klub od początku był tworem niereformowalnym. Zamiast łks powinien się nazywać "PANDA 1908",próźby o stadion,projektanta,pieniądze i wreszcie o zwykłych ludzi by raczyli przyść na stadion zaczęły się już prawie 100 lat temu.
  Wszyscy łodzianie powinni zaponieć jak najszybiej o tym czyraku który istniał na zdrowejj tkance miasta i cieszyć się,że już został wyciety.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... a co to jest "rawda"

  bols (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 21

  Wszyscy Łodzianie nie "zaponieli" polskiej mowy, wszyscy oprócz pewnej grupki wielbicieli czosnku...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cała prawda

  zizou (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 203 / 130

  ŁKS zawsze był biały, wstydzew zawsze czerwony

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CAŁA NAZWA MÓWI ZA SIEBIE !

  TO PRAWDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 187 / 131

  MISZTAL ZAPAKUJE W KARTONIK !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo