Znowu drożej za podręczniki w nowym roku szkolnym!

  Znowu drożej za podręczniki w nowym roku szkolnym!

  Alicja Zboińska, Maciej Kałach, Krzysztof Kaniecki

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Książki można kupić też na kiermaszach używanych podręczników – jest o wiele taniej.
  1/2
  przejdź do galerii

  Książki można kupić też na kiermaszach używanych podręczników – jest o wiele taniej. ©TOMASZ HOŁOD / POLSKAPRESSE

  Do połowy czerwca nauczyciele musieli zdecydować, z jakich podręczników będą w przyszłym roku korzystać ich uczniowie. Rodzice boją się, że za nowe książki zapłacą fortunę. Wydawnictwa, choć kuszą dodatkowymi promocjami dla uczniów i nauczycieli, znów podniosły ceny.
  Na razie księgarnie nie przeżywają oblężenia.

  – Teraz rodzice myślą o wakacjach, na podręczniki przyjdzie czas pod koniec sierpnia – mówi Danuta Brzozowska, właścicielka księgarni Litera w Łodzi. – Oferta książek zresztą się rozszerza, część dopiero pojawia się rynku. Z nowych podręczników będą się uczyć w klasach II i V szkoły podstawowej, a także II klasy liceum. Jak co roku, podręczniki są droższe. Komplety do szkoły podstawowej zdrożały np. z 230 do 240 złotych. Zdarza się także, że podręczniki do danego przedmiotu są sprzedawane w sumie w sześciu częściach: w każdym semestrze obowiązuje jedna książka i dwa zeszyty ćwiczeń. To także podnosi ceny.

  Tymczasem w księgarniach trwa wielka walka o zawartość portfeli rodziców. Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji przygotowane zostały promocje i wyprzedaże. W sieci księgarni Matras pojedyncze podręczniki można kupić z 17-procentowym rabatem, natomiast zestawy, czyli tzw. boksy z 22-procentową zniżką.

  – Jeżeli klienci znajdą podręczniki w niższej cenie, to zwrócimy im różnicę – mówi ekspedientka w księgarni Matras w Pasażu Łódzkim.

  Najmniej płacą rodzice najmłodszych uczniów. Standardowa cena zestawu do klasy I, II lub III szkoły podstawowej wynosi 230–240 złotych. Ceny kompletów książek rosną wraz z wiekiem ucznia do 300, a nawet 500 złotych. Górny pułap jest osiągany w liceum ogólnokształcącym.

  CZYTAJ TEŻ: Brakuje podręczników szkolnych! Są tylko na Allegro ale dwa razy droższe

  Ceny zależą m.in. od tego, ilu języków obcych uczy się dziecko. Cena książki i zeszytu ćwiczeń do języka angielskiego lub niemieckiego to wydatek przynajmniej 80 złotych.

  W Łowiczu zwyczajem jest, że księgarnie w lipcu obniżają ceny podręczników o 10 proc. Jednak zdarza się, że w części z nich akurat pod koniec czerwca stawki za książki rosną...

  W księgarni Werset w Poddębicach dostępne są już wszystkie podręczniki na nowy rok szkolny. Ceny są wyższe niż rok temu.

  – Jest drożej, bo wszystkie bez wyjątku wydawnictwa, niezależnie od tego, czy wydają podręczniki dla klas I–III, IV–VI, gimnazjów czy szkół średnich i książki językowe, podniosły ceny – tłumaczy właścicielka księgarni Ewa Gapińska. – Nie jest to jednak bardzo duży skok cenowy. Zresztą my, chcąc być konkurencyjni na rynku, staramy się mieć tańszą ofertę niż w internecie.

  Agnieszka, mama dziesięcioletniego Maksa z Poddębic, jeszcze nie zapoznała się z nową ofertą, ale spodziewa się, że za książki dla świeżo upieczonego czwartoklasisty przyjdzie jej słono zapłacić.

  – Moje koleżanki już przeszukują internet, bo w księgarniach jest drożej – mówi poddębiczanka. – Żyję jeszcze kończącym się rokiem szkolnym. Książki będę kupowała w wakacje. Na razie wpłaciłam 28 złotych na zajęcia z techniki. To bardzo fajny pomysł, bo dzieci będą miały spokojną głowę, nigdy nie zapomną o przyniesieniu jakiejś klepki na lekcję. Wszystkie potrzebne na zajęcia praktyczne rzeczy kupi nauczyciel.

  Z kolei w SP nr 5 w Łasku zaopatrzeniem w podręczniki zajmuje się rada rodziców
  .
  – Wprawdzie rodzice mają wolny wybór i mogą kupić książki w detalu w księgarni, ale taniej wychodzi, gdy rada rodziców kupi je hurtowo – przekonuje dyrektor piątki Wojciech Nowakowski.

  W Rawie przywilejami cieszą się rodziny wielodzietne z kartą 3+. Dzięki niej można kupić w księgarni Rema podręczniki i artykuły szkolne z rabatem w wysokości 15 – 20 proc.

  Wielu rodziców z promocji rozpoczynających lato nie korzysta. Dyrektorzy z Łodzi mówią, że opiekunowie biedniejszych dzieci wstrzymują się z zakupem podręczników do września, aby jak najkrócej czekać na zwrot z rządowego programu wyprawka szkolna.

  Gabinet Donalda Tuska zaprezentował już założenia wyprawki na przyszły rok szkolny. Do pomocy będą uprawnieni niepełnosprawni oraz uczniowie z wyznaczonych oddziałów, jeśli znajdują się poniżej określonych progów dochodowych. W przypadku pierwszoklasistów z podstawówek jest to 539 zł netto na głowę w rodzinie, zaś dla piątoklasistów oraz drugoklasistów ze szkół ponadgimnazjalnych – 456 zł. W wyjątkowych przypadkach (np. półsieroctwa czy choroby opiekuna) dyrektor może wyznaczyć ucznia, którego rodzina ma dochody powyżej obowiązującego kryterium.

  Zdrowym uczniom, zakwalifikowanym do rządowej pomocy, jej kwoty przyznawane są na podstawie dostarczonych do szkoły rachunków – w zależności od poziomu nauczania:
  • rodzice uczniów z klas I – III podstawówki dostaną zwrot do kwoty 225 zł (wzrost ze 180 zł w porównianiu z poprzednią rządową wyprawką)
  • rodzice uczniów z klasy V podstawówki dostaną do 325 zł (w ubiegłym roku opiekunowie czwartoklasistów otrzymywali do 210 zł)
  • rodzice drugoklasistów z ogólniaków i techników mogą liczyć na kwotę do 445 zł, zaś z zawodówek do 390 zł (przed rokiem za ubogiego pierwszaka z każdej szkoły ponadgimnazjalnej rząd oddawał do 352 zł).


  Z badań CBOS wynika, że w poprzednim roku szkolnym prawie połowa rodzin wydała na potrzeby związane z wyprawieniem dziecka do szkoły ponad 800 złotych, a co siódmy rodzic wydał ponad 1.500 złotych.

  Nie jest tajemnicą, że wydawnictwa wysyłają do szkół emisariuszy, proponujących dyrektorom korzystanie z ich podręczników w zamian za dostarczenie do placówek darmowego lub prawie darmowego sprzętu elektronicznego.

  Jedna z fundacji, działająca w Nowym Sączu, uważa takie postępowanie za korupcję i łamanie prawa do wyboru książek przez każdego nauczyciela. W ramach akcji „Czyste ręce” wysyła powiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratur w całej Polsce. Śledczy z województwa łódzkiego uznawali, że do przestępstw nie doszło – m.in. w Żychlinie i Opocznie.

  CZYTAJ TEŻ: "Czysta szkoła". Wydawcy podręczników korumpowali łódzkie szkoły?

  Fundacja wzięła na celownik także szkoły z Łodzi i ujawniła listę 33 podstawówek, czterech gimnazjów i ogólniaka, gdzie zdaniem jej działaczy, doszło do podpisywania umów, łamiących prawo.

  Współpraca: Rafał Klepczarek, Wit L. Leśniewicz, Anna Popłońska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  książki

  Ilona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Już od 3 lat kupuje w bookmaster.com.pl podręczniki dla mojego Kuby. Tam jest taniej niż w innych księgarniach, sprawdzałam nawet

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tania książka

  cirkle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mi dla mojej córki w podstawówce akurat dosyć tanio udało się kupić ćwiczenia. Trzeba szukać, wertować, pytać. Jakby co to polecam to miejsce http://www.taniaksiazka.pl/seria/slowa-na-czasie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tanie podręczniki

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla mojego syna do pierwszej kl gimnazjum kupiłam w tym roku podręczniki używane w bardzo dobrym stanie i zapłaciłam połowę tego co za nowe a wysyłkę miałam za darmo. Jestem bardzo zadowolona z...rozwiń całość

  Dla mojego syna do pierwszej kl gimnazjum kupiłam w tym roku podręczniki używane w bardzo dobrym stanie i zapłaciłam połowę tego co za nowe a wysyłkę miałam za darmo. Jestem bardzo zadowolona z zakupu i zdecydowanie mogę wam polecić podrecznikimykcyk.pl i z tego co mówił mi sprzedawca to moge w przyszłym roku odsprzedać im te ksiązki.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poważne odkrycie!

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 17

  A czy kiedykolwiek było u nas tak,że podręczniki nie zdrożały tylko staniały?Chyba wtedy,gdy obcięto zera przy wymianie starych złotych na nowe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chory system

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

  kiedyś był spójny program i jeden podręcznik do przedmiotu, teraz są wytyczne do programu i podręczniki wydawane na zasadzie każdy inny a do tego co rok dodamy coś i będą musieli kupić nowe, ot i...rozwiń całość

  kiedyś był spójny program i jeden podręcznik do przedmiotu, teraz są wytyczne do programu i podręczniki wydawane na zasadzie każdy inny a do tego co rok dodamy coś i będą musieli kupić nowe, ot i reforma szkolnictwazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

  To MEN zmienia co 3 lata programy i podstawy -robiąc totalny bałagan i nabijając kabzę wydawnictwom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  profity

  Malwina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 8

  No przecież od dawna powszechnie już wiadomo, ze wybrane wydawnictwa fundują nauczycielom i dyrektorom szkol rozne prezenty i profity w zamian za wciskanie rodzicom uczniow ich książek. Norma i...rozwiń całość

  No przecież od dawna powszechnie już wiadomo, ze wybrane wydawnictwa fundują nauczycielom i dyrektorom szkol rozne prezenty i profity w zamian za wciskanie rodzicom uczniow ich książek. Norma i standard. A na dodatek dyrektorzy szkol łącznie z nauczycielami zastrzegają sobie bezczelnie,ze maja byc te dane ksiazki a nie inne mimo iz inne o wiele tansze bylyby sto razy lepsze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłamstwo

  belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  Wybieram podręcznik najlepszy-według mojej opinii w przygotowaniu matury....a profitów nie mam -znowu nagonka na nauczycieli....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo