- Sytuacja, w której lekcje odbywają się do godz. 17.45, rzeczywiście występuje - przyznał w piątek (21 września) Adam Szadkowski, dyrektor SP 141 przy ulicy Zakładowej 35 w Łodzi. Wyliczał,że na 18 oddziałów w szkole dzieje się to 8 razy w tygodniu. Sal w podstawówce jest 9, a do tego jedna - gimnastyczna.
- Nic na tę chwilę nie zrobimy. Nawet gdyby zajęcia kończyły się np. o godz. 16.55 uznaję, że byłyby to warunki fatalne. Staramy się w tym wszystkim bezpiecznie poruszać, przed wszystkim dbamy o bezpieczeństwo dzieci. Plan układany był z myślą o bezpieczeństwie w bardzo trudnych warunkach lokalowych - mówił w piątek dyrektor SP nr 141. Przed siedzibą magistratu słuchał go Tomasz Trela (SLD), wiceprezydent odpowiedzialny za edukację, z radnymi rządzącej miastem koalicji PO-SLD.
- Już pięć lat temu opracowałem raport demograficzny dla naszego osiedla, z którego wynikało, że potrzeba rozbudowy jest pilna - dodawał dyrektor Adam Szadkowski.
O SP nr 141 jest w tym tygodniu głośno z dwóch powodów. Szkoła z Olechowa-Janowa to aktualny „lider” w najpóźniejszym kończeniu zajęć w mieście, o czym „Dziennikowi Łódzkiemu” donieśli rodzice uczniów.
Już przed rządową reformą oświaty plan zajęć w SP nr 141 był napięty, ale kryzys spowodowało przedłużenie edukacji w podstawówkach najpierw o siódmą, zaś obecnie - również o ósmą klasę.
Jak tłumaczył w piątek radny Tomasz Kacprzak (PO), oddziałów z SP nr 141 nie można od tak przenieść do drugiej podstawówki na Olechowie-Janowie, czyli do SP nr 205. Wprawdzie współdzieli ona duży gmach z dogasającym gimnazjum, ale już teraz ma 1018 uczniów, zaś oznaczenia oddziałów czwartych kończą się na literce... „i”.
Co robić? Drugi powód rozgłosu SP nr 141 to jej planowana rozbudowa. Tomasz Trela, ogłosił w piątek, że władze miasta 1 października otworzą oferty, które firmy z branży budowlanej nadsyłają na przetarg w związku z poszerzeniem SP nr 141 o nowy budynek. Podstawówka za dwa lata dostanie 10 nowych sal. To pozwoli na komfortowe warunki nauczania dla około 450 uczniów (obecnie jest ich ok. 400). Samorząd szacuje, że inwestycja będzie kosztowała ok. 5 milionów zł.
Tomasz Kacprzak przewiduje, że na rozbudowie SP nr 141 się nie skończy, ponieważ osiedle to miejsce kolejnych inwestycji w budownictwo mieszkaniowe. W ciągu najbliższych lat trzeba będzie zainwestować w całkiem nową podstawówkę.
Mimo trudności lokalowych SP nr 141 utrzymuje wysoki poziom nauczania. Podczas ostatniego w historii państwowego sprawdzianu szóstoklasistów (2016) szkoła znalazła się wśród 20 najlepszych podstawówek samorządowych w mieście.
Smaczku sprawie nadaje plan reformy łódzkich szkół z 2011 r. Zakładał on... likwidację SP nr 141.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?