MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie będą nowe połączenia ŁKA od 15 grudnia

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Pociągi ŁKA są komfortowe, mogą osiągnąć prędkość 160 km/h, nie mają awarii i są punktualne, co przyciąga podróżnych.
Pociągi ŁKA są komfortowe, mogą osiągnąć prędkość 160 km/h, nie mają awarii i są punktualne, co przyciąga podróżnych. Grzegorz Gałasiński
Do Łodzi dojechały ostatnie dwa pociągi typu Impuls2 dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To ostatnia dostawa zamówionych 14 pociągów za 267 mln zł. Nowy tabor pozwoli na uruchomienie dodatkowych połączeń i zwiększenie częstotliwości kursów na istniejących liniach kolejowych.

Ostatnie dwa pociągi Impuls2 jeszcze w poniedziałek były w fabryce Newag w Nowym Sączu, a obecnie są już w bazie technicznej w Łodzi. Czekają na wejście w życie nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać 15 grudnia. Z nowym rozkładem pojawią się dodatkowe połączenia, których dotychczas nie było. To trasa Skierniewice - Łowicz - Kutno oraz linia Łódź Widzew - Łódź Chojny przez Łódź Olechów. Na pozostałych trasach zwiększy się liczba kursujących pociągów.

W taki sposób zakończony zostanie drugi etap rozwoju Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Trzecia faza ŁKA już się rozpoczęła. Podpisana została umowa na dostawę trzecich członów do dwuczłonowych pociągów typu Flirt3. Pozwoli to zabierać jeszcze więcej pasażerów. To niezbędne, ponieważ frekwencja w pociągach ŁKA stale rośnie. Dwa lata temu spółka przewiozła 3,5 mln podróżnych. Rok temu przekroczyła 4,7 mln osób, w tym roku może zbliżyć się do 6 mln.

- Trzeci etap to dodatkowe 660 miejsc w pociągach - mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy ŁKA. - Obecnie podróżowanie po regionie utrudniają remonty linii kolejowych prowadzone przez PKP PLK, ale pasażerowie poznają pełną moc pociągów za rok, gdy zakończą się wszystkie prace torowe.

Od 15 grudnia, czyli od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, uruchomione zostanie ostatnie brakujące połączenie z drugiego etapu rozwoju ŁKA, czyli trasa Skierniewice - Łowicz - Kutno. Będzie 12 takich połączeń na dobę. Wprowadzone zostanie także nowa trasa pociągów Łódź Widzew - Łódź Chojny przez Łódź Olechów. Od połowy grudnia będzie osiem takich połączeń. Ma to rozwiązać część problemów komunikacyjnych Łodzi.

W nowym rozkładzie jazdy zwiększona zostanie liczba pociągów kursujących na istniejących liniach. Na trasie Skierniewice - Łowicz kursuje obecnie sześć pociągów dziennie. Od 15 grudnia będzie ich jeździło aż 26. Na trasie Łódź Fabryczna - Skierniewice jeździ obecnie 16 pociągów. Ta liczba wzrośnie do 36. Trasa Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki jest obsługiwana tylko dwoma pociągami, a po dostarczeniu nowych pociągów ma być tam 20 kursów. Linia Łódź Fabryczna - Radomsko także ma tylko dwa połączenia, ale wkrótce będą cztery. Z Łodzi Fabrycznej do Kutna jeździ 26 pociągów. Przybędą dwa nowa połączenia. Przybędzie również pociągów pomiędzy Zgierzem i Łodzią Widzewem. Obecnie jest 80 połączeń, będzie 85.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w zeszłym roku ŁKA najwięcej pociągów uruchamia na trasach Łódź Widzew - Zgierz (7,5 tys.), Łowicz Główny - Łódź Widzew (5,5 tys.) i Kutno - Łódź Kaliska (5 tys.).

Rosnąca liczba połączeń kolejowych nie byłaby możliwa bez zakupu taboru. Po perturbacjach przetargowych podpisana została umowa z firmą Newag na dostawę czternastu trójczłonowych pociągów Impuls drugiej generacji. Pierwszy z nich został zbudowany w połowie ubiegłego roku. Jego prezentacja w fabryce w Nowym Sączu odbyła się w blasku świateł i przy muzyce. Łódzka premiera tego pociągu miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Przyciągnęła tłumy zainteresowanych, a uroczystość zakończyła się koncertem Grzegorza Hyżego. Drugi pociąg Impuls2 wyprodukowany dla ŁKA został wysłany na prezentację podczas targów kolejowych w Berlinie.

Do końca ubiegłego roku ŁKA odebrała 4 pociągi. Termin dostawy kolejnych dziesięciu mija 28 października. Ostatnie pociągi dostarczono już do Łodzi. Termin został dotrzymany.

- Dwanaście wcześniej dostarczonych pociągów już jeździ po regionie - mówi Joanna Osińska. - Ostatnie dwa wyjadą z nowym rozkładem. Pociągi Impuls2 charakteryzują się niezawodnością 99 proc. 1 proc. To niewielkie usterki. Te pociągi mają mniejszą masę, zużywają mniej energii i zabierają więcej podróżnych.

Uruchomienie tras do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz linii Skierniewice - Łowicz - Kutno z zakupem 14 pociągów zakończy drugi etap ŁKA. Trzeci etap będzie polegał na zakupie dziesięciu trzecich członów do dwuczłonowych pociągów Flirt3. Podpisana została już umowa na dostawę tych pociągów. Zakup będzie kosztował 68,5 mln zł. W ramach umowy z firmą Stadler producent będzie serwisował nowy tabor do 2029 roku. Pociągi będą wyposażone w klimatyzację, wifi, gniazdka elektryczne i urządzenia bezpieczeństwa. W każdym członie jest 66 miejsc. Pierwsze rozbudowane pociągi mają być dostarczone w 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki