Zobacz więzienie w Łęczycy od środka. Czy znajdzie się...

  Zobacz więzienie w Łęczycy od środka. Czy znajdzie się kupiec? [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Sulima

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zobacz więzienie w Łęczycy od środka. Czy znajdzie się kupiec? [ZDJĘCIA]
  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Katarzyna Sulima

  Tylko od początku sierpnia były zakład karny w Łęczycy zwiedziło ponad tysiąc osób. To wszystko za sprawą akcji zorganizowanej przez łęczyckie starostwo, które chce sprzedać zabytkowy obiekt.
  - Akcja "W samo południe" jest skierowana nie tylko do potencjalnych inwestorów, ale też tych wszystkich którzy chcieliby zwiedzić i poznać bogatą historię więzienia. Chętnych na zwiedzanie więzienia nie brakuje, dziennie zgłasza się do nas od 20 do 120 osób- informuje Janusz Jankowski, kierownik promocji łęczyckiego starostwa, który jest też przewodnikiem.- Zgłaszają się do nas osoby z całej Polski, wiele z nich robi dokumentację obiektu, jednak trudno stwierdzić czy wśród nich są potencjalni inwestorzy.


  Zabytek można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku do końca sierpnia. O godz. 12 przewodnik czeka na turystów przy punkcie informacji turystycznej, na Placu T. Kościuszki, przy fontannie.

  Łęczyckie więzienie ma niezwykle bogatą historię. Już w średniowieczu obiekt był istotnym elementem krajobrazu miasta. Wybudowany w XIII wieku przez zakon dominikanów, pod koniec XVIII wieku dostał się w ręce Prusaków, którzy zamienili je na więzienie. Skazani osadzani byli tam przez ponad 200 lat, aż do końca 2006 roku. W historii współczesnej zapisał się jako miejsce osadzania w latach 80. XX wieku działaczy demokratycznej opozycji. W stanie wojennym przebywał tu m.in Władysław Frasyniuk.

  Więzienie było też inspiracją i scenerią dla twórców. Tu powstała m.in. początkowa słynna scena filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego czy kręcono sceny do "Papuszy" Joanny i Krzysztofa i Krauze. W jego murach tworzyli też artyści malarze, których dzieła wciąż zdobią więzienne wnętrza.

  Łęczycki zakład karny idzie po raz kolejny pod młotek. Po wakacjach 10 września odbędzie się drugi przetarg, który być może tym razem wyłoni nowego właściciela zabytkowego więzienia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego wiezienie sprzedawac !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Poniewaz dla dobra spoleczenstwa powinno sie wybudowac przynajmniej 3 potezne wiezienia o standarcie europejskim nie widze powodu ,aby po modernizacji ten stary przybytek nie mogl dalej sluzyc...rozwiń całość

  Poniewaz dla dobra spoleczenstwa powinno sie wybudowac przynajmniej 3 potezne wiezienia o standarcie europejskim nie widze powodu ,aby po modernizacji ten stary przybytek nie mogl dalej sluzyc spoleczenstwu ktore chce sie odgrodzic od przestepcow. Czasami taki zabieg dla podatnika jest tanszy !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dni zwiedzania

  "Zabytek można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku do końca sierpnia" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

  No bo właśnie w te dni ludzie nie mają co robić i jeźdżą zwiedzać zabytki po Polsce...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehehehe

  aqa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

  dobrze że DŁ bierze tematy od innych gazet bo może z czasem znów dorówna im poziomem:)

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny