Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze spełnili marzenie 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka, najstarszego żyjącego czołgisty Wojska Polskiego

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
1. Batalion Czogłów
Za zgodą Ministra Obrony Narodowej, dowódca 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy - ppłk Marcin Komorek wraz z lokalną władzą Strzyżowa, zorganizował dla 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka przelot śmigłowcem. Kpt. Lutak to najstarszy żyjący czołgista Wojska Polskiego. Oprócz przelotu śmigłowcem dużą atrakcją był wystawiony na tą okoliczność czołg Abrams M1A1.

Życie i działalność Tadeusza Lutaka "Pancerza"

Tadeusz Lutak ps. „Pancerz” urodził się 29 sierpnia 1917 r. w Żarnowej k. Strzyżowa, ukończył szkołę powszechną, ochotniczo zgłosił się do służby wojskowej.

Uczestniczył w zajęciu Zaolzia, Spiszu i Orawy. Od 1 września 1939 r. brał udział w walkach 121. kompanii czołgów lekkich w ramach 10. Brygady Kawalerii. Wzięty do niewoli w okolicach Starego Dzikowa, uciekł z transportu i powrócił do domu. Od 1940 r. w konspiracji: w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej, ps. „Pancerz”. Żołnierz w grupie dywersyjnej dowodzonej przez Stanisława Mikulskiego „Żmiję”. Walczył w organizacji wywiadowczo-dywersyjnej krypt. „Ruch”, podległej inspektorowi rzeszowskiemu AK kpt. Łukaszowi Cieplińskiemu. Dowódca tego ośrodka por. Józef Lutak „Orzeł” podał go jako kandydata do konspiracyjnej małej matury. Zdobywał cenne dla Armii Krajowej informacje wywiadowcze.

Żołnierze spełnili marzenie 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka, najstarszego żyjącego czołgisty Wojska Polskiego
1. Batalion Czogłów

Udział w walkach i akcjach dywersyjnych

Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych. Brał udział w akcji likwidacyjnej na Edwardzie Kochu w Niebylcu, który otrzymał wyrok śmierci za współpracę z Niemcami. Walczył w plutonie dyspozycyjnym Inspektoratu AK Rzeszów. W 1944 r. w stopniu kaprala (konspiracyjny) został dowódcą drużyny dywersyjnej w plutonie dywersyjnym Placówki AK Strzyżów. Po wejściu Sowietów zmuszony wyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Powrócił do Żarnowej w 1946 r., gdzie pracował jako masarz i rolnik. Podporucznik od 2 stycznia 2001 r. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie włączył się w życie kombatanckie.

Żołnierze spełnili marzenie 106-letniego kapitana Tadeusza Lutaka, najstarszego żyjącego czołgisty Wojska Polskiego
1. Batalion Czogłów

Dziedzictwo i publikacje: Wspomnienia i udział w życiu społeczności

Działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz w Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W latach 1991-1992 jego wspomnienia wojenne były publikowane w regionalnym miesięczniku „Waga i Miecz”. Całość wspomnień została natomiast opublikowana w książce pt. „Wojenne losy Strzyżowiaków” wydanej w 2001 r. Wielokrotnie udzielał wywiadów związanych z budową tunelu schronowego w Strzyżowie, w którym w 1941 r. doszło do spotkania Hitlera z Mussolinim. Niemcy wykorzystywali tutaj niewolniczą pracę m.in. miejscowej ludności. Wśród pracujących był także Tadeusz. Trudne warunki pracy nie przeszkodziły mu w prowadzeniu działalności konspiracyjnej. Udawało mu się nawet zdobywać materiały wybuchowe, których Niemcy używali do drążenia tunelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24