MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrelaksują pacjentów ziołami i kwiatami. W szpitalu Kopernika już wkrótce rozpocznie się tworzenie ogrodu terapeutycznego WIDEO

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Oddział Onkologiczny w szpitalu Kopernika w Łodzi wzbogaci się o nową przestrzeń dla pacjentów. Będzie to ogród terapeutyczny, w którym zostaną posadzone zioła i pachnące kwiaty. Wszystko po to, by ciężko doświadczeni chorobą pacjenci i ich rodziny mieli przestrzeń do relaksu i naładowania baterii.

Właśnie wybrano projekt ogrodu. To finał konkursu "Zielona architektura zdrowia" przygotowany wspólnie z kierownictwem Parków Krajoznawczych. W szpitalu zostanie zrealizowany pomysł Natalii Bańdo zatytułowany "Wzniesienia Łódzkie". Trwa przetarg na wykonawcę tego projektu. Przestrzeń do zagospodarowania to wewnętrzne zielone patio na parterze budynku, tuż obok gabinetów lekarskich i nowej rejestracji. Wyjście będzie bezpośrednio z poczekalni, dzięki czemu zarówno chorzy jak i ich bliscy będą mogli nie tylko nacieszyć wzrok zielenią, ale również skorzystać z terapeutycznego działania roślin.

zobacz galerię

Ogród jest dopełnieniem remontu przychodni onkologicznej i ma znaczenie jeżeli chodzi o podniesienie jakości i bezpieczeństwa leczenia naszych pacjentów - mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.

Rośliny, które znajdą się w ogrodzie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Pojawi się m.in. grab pospolity, który ułatwia oddychanie. Grab pospolity pomaga lepiej funkcjonować oskrzelom i płucom oraz wspomaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Dawniej z jego kory i liści przygotowywano leki na bóle reumatyczne. Zostanie posadzona również leszczyna pospolita. Od wieków używano jej w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorobach skórnych. Pojawi się trzmielina europejska, której jedną z najważniejszych właściwości jest zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Roślina pomaga regulować poziom lipidów, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. W ogrodzie będzie też rosła porzeczka alpejska oraz winobluszcz trójklapowy. W ogrodzie nie powinno zabraknąć ziół i kwitnących bylin, które obok właściwości terapeutycznych będą cieszyć wzrok pacjentów swoim wyglądem. Finał realizacji projektu zaplanowano na trzeci kwartał 2024 roku.

Kontakt człowieka z roślinnością działa korzystnie na jego dobrostan fizyczny i psychiczny. Naturalna roślinność działa uspokajająco, relaksująco, likwiduje stres, napięcia, a badania pokazują, że kilka minut wpatrywania się w naturalną zieleń może skutkować obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszeniem akcji serca - tłumaczy dr Anna Cieślak-Wojciechowska, psychoonkolog.

Koszt jednego ogrodu to ok. 150 tysięcy zł. Kolejnym ogrodem, który powstanie w ramach tego projektu będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki