Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrobili willę z portierni

Matylda Witkowska
Budynek  przy ul. Inżynierskiej to nietypowy domek jednorodzinny.
Budynek przy ul. Inżynierskiej to nietypowy domek jednorodzinny. Aleksandra Sech
W Łodzi i województwie powstaje coraz więcej ładnych, nowych budynków. W tym tygodniu najładniejsze z ostatnich lat otrzymały nagrody - pisze Matylda Witkowska.

Jak zamienić portiernię zakładów mięsnych w przytulne gniazdko i jak zaprojektować osiedle, by nie było smutnym blokowiskiem? Z takimi problemami poradzili sobie zwycięzcy konkursu na Najlepszy Obiekt Architektoniczny Województwa Łódzkiego. Wśród nagrodzonych były trzy realizacje z Łodzi. Pokazują, że nowe domy są po to, żeby miasto było ładniejsze.

Domek we mgle

O tym, że dom jednorodzinny nie musi być banalny, przekonuje Luiza Kujawiak, właścicielka wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku portierni zakładów mięsnych. Stoi ona przy ul. Inżynierskiej 9, na tyłach Pasażu Łódzkiego.

- Zobaczyliśmy ten budynek w pewien mglisty wieczór - opowiada właścicielka. - W tej mgle świeciły się latarnie i wszystko razem tworzyło niesamowity klimat. Nie mogliśmy przejść wokół niego obojętnie.

Natychmiast postanowili kupić portiernię i przekształcić ją w domek jednorodzinny. Konsultacja z zaprzyjaźnionym architektem tylko potwierdziła decyzję. Dom został odnowiony, podniesiono dach i przebudowano wnętrza. Efekt? I miejsce w kategorii budynków mieszkalnych w konkursie na Najlepszy Obiekt Architektoniczny Województwa Łódzkiego.

- Przystosowanie go nie było łatwe - przyznaje architekt Wojciech Wycichowski, który w raz z zespołem przygotowywał projekt przebudowy. - W środku został prawie całkowicie przebudowany, a trzeba było dbać przy tym o zachowanie cech historycznych - dodaje.

Także właściciele nietypowej willi są zachwyceni.
- Ekonomiczne taka inwestycja nie miała żadnego sensu - przyznaje Luiza Kujawiak. - Ale mamy poczucie, że udało nam się zachować część łódzkiej historii - dodaje.

Konkurs na ładny dom
Portiernia przy ulicy Inżynierskiej to tylko jeden z domów nagrodzonych w tym konkursie. Zorganizowały go wspólnie Rada Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów i łódzki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Miał on pokazać, że nasze otoczenie może być wygodne i ładne, a także wyciągnąć architektów z cienia.

- Książki, fotografie, czy obrazy zawsze mają swoich autorów. A o architektach robiących ciekawe prace mało kto pamięta - podkreślali podczas wręczenia nagród organizatorzy konkursu.

Do konkursu zgłoszono 39 budynków i zespołów zbudowanych w latach 2006-2009, z których do finału wytypowano piętnaście. Choć większość zgłoszonych budynków powstała w Łodzi, Grand Prix konkursu zdobył wybudowany w Kleszczowie kompleks sportowo-rekreacyjny Solpark.

- Powstał między kawałkiem pola i nieciekawej architektury, a twórcom udało się harmonijnie połączyć budynek z otoczeniem - tłumaczył przewodniczący składu sędziowskiego, architekt Jacek Janiec.

To jednak też sukces łodzian - budynek zaprojektowało łódzkie biuro architektoniczne Now.
- Projekty powstają tam, gdzie jest zamówienie - tłumaczył Włodzimierz Nowakowski, właściciel biura NOW.

Nie brakowało też innych nagrodzonych z Łodzi. I miejsce w kategorii budynki rewitalizowane otrzymał hotel andel's przy ul. Ogrodowej 17 przerobiony z dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego. Sędziowie docenili kilkanaście rozwiązań architektonicznych, a zwłaszcza umieszczoną na dachu przeszkloną bryłę basenu, która unowocześnia dawną fabrykę.

- Nie korzystaliśmy z basenu, ale byliśmy na górze. Robi ogromne wrażenie - ocenił przewodniczący jury.
- To już piętnasta nagroda dla hotelu, ale cieszy, bo jest z Łodzi - mówił na rozdaniu nagród Wojciech Popławski z firmy OP Architekten, która zaprojektowała przebudowę hotelu.

Osiedle w zieleni

Wśród nagrodzonych jest też osiedle Barciński Park II. Zbudowane w kwartale ulic Kilińskiego, Sienkiewicza i Tymienieckiego w Łodzi, jury doceniło za wkomponowanie w osiedle istniejącej już zieleni. Zdobyło I miejsce w kategorii zespołów mieszkaniowych.

- Barciński Park II pokazuje, że projektując osiedle można zadbać o przestrzeń do wypoczynku dla mieszkańców - tłumaczył Janiec.

- Zaprojektowanie nie było łatwe, część drzew trzeba było wyciąć, ale staraliśmy się jak najwięcej zostawić - przyznają architekci z firmy Biprowłók, która zaprojektowała osiedle.

Nominowane i nagrodzone projekty można oglądać do niedzieli na wystawie na pierwszym piętrze galerii handlowej w Manufakturze. Wśród projektów jest m.in. Centrum Biurowe Synergia i Textorial Park w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki