Zubożeliśmy i szybko się nie poprawi

  Zubożeliśmy i szybko się nie poprawi

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pieniędzy w domowych budżetach realnie nam ubywa

  Pieniędzy w domowych budżetach realnie nam ubywa ©FOT. TOMASZ GOLA

  W 2012 r. Polacy zarobili o 1,6 proc. mniej niż w 2011 r. Na podatki wydaliśmy realnie o 4,4 proc. więcej.
  Pieniędzy w domowych budżetach realnie nam ubywa

  Pieniędzy w domowych budżetach realnie nam ubywa ©FOT. TOMASZ GOLA

  W 2012 r. zubożeliśmy: realne dochody gospodarstw domowych były o 0,8 proc. niższe niż w roku poprzednim - wynika z raportu, który opublikował Narodowy Bank Polski. Zarabiamy coraz mniej, więcej oddajemy fiskusowi, ale też więcej pieniędzy trafia do nas ze świadczeń społecznych. Nie szalejemy z konsumpcją i ograniczyliśmy wydatki na dobra trwałe - taki obraz życia przeciętnej rodziny wyłania się z analizy NBP.

  Przede wszystkim spadały dochody z pracy najemnej: w całym roku realnie były niższe o 0,6 proc. Z danych GUS wynika, że spadło zatrudnienie w gospodarce, stopa bezrobocia wzrosła z 12,5 proc. w grudniu 2011 r. do 13,4 proc. w grudniu ub.r. Statystyczna rodzina straciła więc część źródeł dochodu.
  Ale to nie wszystko: mieliśmy mniej pieniędzy w portfelach do dyspozycji również dlatego, że wyraźnie wzrosły obciążenia z tytułu podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne!
  Podatki od dochodów i majątku w całym roku wzrosły realnie aż o 4,2 proc. (dla porównania, w 2011 r. - o 0,8 proc.). Z kolei na składki na ubezpieczenia społeczne wydaliśmy więcej o 4,7 proc. Na dodatek spadły także nasze dochody z własności (np. wynajmu mieszkań): w IV kwartale realnie były niższe o 5 proc. niż rok wcześniej. Wzrosły za to obciążenia z tytułu odsetek od kredytów.
  Ubytku dochodów nie zrekompensował rodzinom 1,2- -procentowy wzrost świadczeń społecznych.
  Zubożone rodziny ograniczyły więc wydatki. Najpierw oszczędzaliśmy na zakupach żywności , odzieży i innych dóbr nietrwałych, ale w końcu roku konsumpcja w tej kategorii ustabilizowała się. - Wyraźnie obniżyła się natomiast w ostatnim okresie dynamika zakupu dóbr trwałych - podkreśla NBP. Potwierdzają to dane o sprzedaży aut czy mieszkań. - W ubiegłym roku Polacy zarejestrowali 312 tys. 78 nowych aut osobowych i dostawczych, o 2,5 proc. mniej niż w 2011 r. - informuje Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar".
  Mimo to nie zaciągaliśmy więcej kredytów: w IV kwartale 2012 r. stan kredytów konsumpcyjnych udzielonych gospodarstwom domowym zmniejszył się o prawie 1,9 mld zł. Za to coraz częściej opóźniamy spłatę rat wcześniej zaciągniętych pożyczek. Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji w bankach w 2012 r. wynika, że łącznie co czwarty kredyt konsumpcyjny nie jest spłacany w terminie: w tym aż 18,9 proc. kredytobiorców ma zaległości ze spłatami rat dłuższe niż 30 dni, a kredyty opóźnione w spłacie poniżej 30 dni stanowią kolejne 7,5 proc. Jako zagrożone banki oceniają 17,2 proc. wszystkich kredytów konsumpcyjnych. Rośnie poślizg w spłacie kredytów hipotecznych. Wiele rodzin może mieć problemy z obsłużeniem rat: około 30 proc. z 1,7 mln posiadaczy kredytów mieszkaniowych na spłatę wydaje więcej niż 40 proc. swoich dochodów, z czego ponad 110 tys. rodzin więcej niż 60 proc. - wynika z raportu KNF. Są wśród nich rodziny, które popadły w pułapkę kredytu frankowego: w 2007 r. szwajcarska waluta kosztowała zaledwie 2-2,5 r., a obecnie jej kurs wzrósł do 3,4 zł. Raty wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
  Eksperci nie mają dobrych wiadomości: czeka nas dalsze zaciskanie pasa. "W najbliższych kwartałach będzie kontynuowana stagnacja spożycia prywatnego bez większych zmian ze strony oszczędności dobrowolnych gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie NBP.
  Ograniczyliśmy wyraźnie wydatki na zakup dóbr trwałych. Sprzedaż aut spadła o 2,5 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to prawda

  olek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  jest gorzej, aczkolwiek teraz jest przynajmniej lepszy dostep do produktow bankowych takich jak np kredyt gotowkowy. Mam w skoku chmielewskiego i tu rata nie jest zbyt duza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szansa

  michal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

  moze sie porpawic jak sie ruszy glowa, ja mam zamiar zarobic na go4x, nowa gra na forexie, akcej specjalne dodaja puntkow a do wygrania co tydzien 10 000 zl wiec naprawde jest sie nad czym pochylic

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny