Związki zawodowe w Łodzi chcą wyższych dodatków dla...

  Związki zawodowe w Łodzi chcą wyższych dodatków dla nauczycieli! Co na to władze Łodzi?

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przy mikrofonie Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, który zadeklarował, że będzie strajkował ze swoimi nauczycielami - za wyższymi pensjami

  Przy mikrofonie Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, który zadeklarował, że będzie strajkował ze swoimi nauczycielami - za wyższymi pensjami od MEN, bo one, zdaniem Bębna, są dużo ważniejsze od miejskich dodatków ©Maciej Kałach

  Związki zawodowe chcą od władz Łodzi podwyżek samorządowych dodatków dla nauczycieli. Ale we wtorek (5 lutego) miejscy radni dyskutowali m.in. z dyrektorami placówek oświatowych, na ile dodatki są ważne w kontekście wynagrodzeń zasadniczych, przyznawanych przez MEN. Dyrektor jednej z łódzkich szkół zadeklarował, że w sprawie tych wynagrodzeń będzie strajkował ze swoimi nauczycielami.
  Przy mikrofonie Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, który zadeklarował, że będzie strajkował ze swoimi nauczycielami - za wyższymi pensjami

  Przy mikrofonie Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, który zadeklarował, że będzie strajkował ze swoimi nauczycielami - za wyższymi pensjami od MEN, bo one, zdaniem Bębna, są dużo ważniejsze od miejskich dodatków ©Maciej Kałach

  Związki zawodowe, działające w łódzkiej oświacie, domagają się podniesienia zależnych od samorządu dodatków, m.in. za wychowawstwo. Obecnie nauczyciel w miejskiej szkole dostaje za prowadzenie klasy 200 zł, natomiast w przedszkolu – 100 zł. Oświatowa "Solidarność" oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego zgodnie domagają się podniesienia obu tych stawek o 50 zł.
  Postulat ten był prezentowany podczas wtorkowych obrad komisji edukacji rady miejskiej.
  Negocjacje (także na temat wysokości innych dodatków, m.in. dyrektorskich) między związkowcami, a władzami Łodzi zostały podjęte, bo stawki w miejskim regulaminie pochodzą sprzed dekady.

  Ponadto, atmosferę w mieście podgrzało Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN w miniony czwartek zaprezentowało na swoim profilu – prowadzonym w portalu społecznościowym Facebook – grafikę z przykładowymi stawkami z różnych samorządów. Dodatek za wychowawstwo w Łodzi, według resortu Anny Zalewskiej, ma sięgać 800 zł. Po tej publikacji oburzeni nauczyciele zaczęli wypominać resortowi, że stawka (szkolna) w stolicy naszego regionu jest 4 razy niższa – co potwierdził magistrat.

  Łódzki nauczyciel ma najwięcej za wychowawstwo. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ale wyliczeniom MEN zaprzecza... Urząd Miasta Łodzi

  Jak ważne są dodatki?  - Zło nie jest w Łodzi – przekonywał we wtorek Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3. - Liczy się głównie pensja podstawowa od MEN, małej pensji samorząd nie zasypie dodatkami.
  Janusz Bęben zapowiedział, że jego nauczyciele wezmą udział w planowanej akcji strajkowej związkowców, która ma przynieść podwyżki "podstawy". I on sam też.


  Z sali obrad nie zabrakło innych głosów.

  - Od was, radni, jednak także bardzo wiele zależy. Dodatki są ważne, aby nauczyciele nie odchodzili do innych miast z wyższymi stawkami – przekonywała Małgorzata Staciwa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 149.

  Zobacz także: jak samorządowcy cenią pracę nauczycieli? Dodatki dla nauczycieli w województwie łódzkim. Stawki z Łodzi, Zgierza, Skierniewic, Radomska...

  Przygotowania do strajku  Obecny na wtorkowych obradach łódzkiej komisji Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ogólnopolskich struktur ZNP, wyliczał, że dodatki przyznawane przez samorząd to zdecydowanie mniejsza cześć całkowitej pensji nauczyciela. Według Baszczyńskiego, należy zwracać uwagę na miejskie stawki, jednak działania związkowców koncentrują się na przygotowaniu do akcji strajkowej, która będzie prowadzona w celu wywalczenia od rządu 1000-złotowych podwyżek do wynagrodzenia zasadniczego.
  Ogniska ZNP w części łódzkich szkół już wystąpiły do dyrektorów o przyznanie takich podwyżek. Tego wymaga procedura wchodzenia w spór zbiorowy, choć szefowie placówek nie mają środków na zwiększanie wynagrodzeń. Data odejścia nauczycieli zaangażowanych w akcję ZNP nie jest jeszcze znana. "Solidarność" planuje swój strajk na 15 kwietnia, czyli w pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów.

  Raport z belferskiej grypy i szkolenie dla dyrektorów w ZUS  Podczas wtorkowych obrad komisji Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi przedstawił radnym raport z przebiegu "belferskiej grypy". Co piątego nauczyciela z Łodzi nie było pod koniec stycznia w pracy, ale żadna placówka nie odesłała dzieci do domu – a przerwa w normalnych zajęciach nigdzie nie trwała dłużej niż tydzień. Zatem nie ma potrzeby odrabiania straconych lekcji.

  Chętni dyrektorzy szkół i przedszkoli w dniach 5-6 marca mogą wziąć udział w szkoleniu łódzkiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat kontrolowania pieniędzy publicznych. To rodzaj kompromisu między ZUS a władzami miasta. W styczniu ZUS wysłał m.in. do szefów miejskich placówek edukacyjnych pisma przypominające im o "obowiązku" kontroli nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich. Dyrektorzy uznali to pismo za niefortunne. Twierdzili, że nie mają czasu na chodzenie po domach chorujących, skoro są zajęci pilnowaniem dzieci na skutek braku nauczycieli.

  Czytaj więcej: ZUS w Łodzi: dyrektorzy szkół mają sprawdzać prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez nauczycieli

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500+do roboty nieroby!!!

  beneficjentka 500+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  do roboty nieroby!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Srałem tam!

  Trollo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  W dodatek!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hanna

  Lmen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  z Robertem dopłacą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyp... do roboty spasłe belfry

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do gościa-kretyna

  Belfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Mój BMI od wielu lat jest bliski ideału. A Ty "mentalny Januszu" się nie wypowiadaj - nawet jako "konserwator powierzchni płaskich" nie masz szans na pracę w szkole. Poza tym ... jesteś zwykłym...rozwiń całość

  Mój BMI od wielu lat jest bliski ideału. A Ty "mentalny Januszu" się nie wypowiadaj - nawet jako "konserwator powierzchni płaskich" nie masz szans na pracę w szkole. Poza tym ... jesteś zwykłym chamem. Tyle w temacie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba ci się pomyliło z BSF

  znaFca krów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  On być może jest chamem.

  Sarah Bernhardt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ty jesteś nim na pewno. W dodatku cierpisz na przerost ego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wy wszyscy jesteście bliscy ideału. A nawet go przekraczacie.

  Do belfra-kretyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Gdyby zorganizowano mistrzostwa świata w megalomani, reprezentacja polskich nauczycieli w cuglach zdobyłaby złoty medal. A rezerwowi srebro.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie p....

  Weź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Nie wyżywaj się na nauczycielach za to że masz trzonek od łopaty za krótki i że musiałeś odśnieżyć dojście do pakamery .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W pakamarze to ciebie poczęto.

  Maciek z Klu Klux Klnu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  W stodole się urodziłeś, a komuna zrobiła cię yntylygyntym po kolegium nauczycielskim.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  Brawo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A teraz cofnij się do swojej wypowiedzi i wyobraź sobie że kilkoro rodziców dzieci z obojętnie której klasy , prezentuje twój poziom intelektualny . Czy 100 PLN netto to adekwatny dodatek ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo