Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia grupowe w maju 2021. Kto stracił pracę przez pandemię? W których firmach są zwolnienia grupowe? Co czeka na rynku pracy?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kolejni mieszkańcy województwa łódzkiego tracą pracę w czasie pandemii koronawiusa. W maju do zwolnień grupowych w Łodzi i województwie łódzkim zgłoszono 27 osób. Zwalniani są także ci, którzy w tej statystyce znaleźli się w poprzednich miesiącach.W maju o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych zostali poinformowani szefowie urzędów pracy w Łodzi, Zduńskiej Woli oraz w Skierniewicach. W Łodzi pracę ma stracić 8 pracowników Banku Pocztowego, jedna z nich już pożegnała się ze stanowiskiem.Czytaj dalej
Kolejni mieszkańcy województwa łódzkiego tracą pracę w czasie pandemii koronawiusa. W maju do zwolnień grupowych w Łodzi i województwie łódzkim zgłoszono 27 osób. Zwalniani są także ci, którzy w tej statystyce znaleźli się w poprzednich miesiącach.W maju o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych zostali poinformowani szefowie urzędów pracy w Łodzi, Zduńskiej Woli oraz w Skierniewicach. W Łodzi pracę ma stracić 8 pracowników Banku Pocztowego, jedna z nich już pożegnała się ze stanowiskiem.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Kolejni mieszkańcy województwa łódzkiego tracą pracę w czasie pandemii koronawiusa. W maju do zwolnień grupowych w Łodzi i województwie łódzkim zgłoszono 27 osób. Zwalniani są także ci, którzy w tej statystyce znaleźli się w poprzednich miesiącach.

W maju o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych zostali poinformowani szefowie urzędów pracy w Łodzi, Zduńskiej Woli oraz w Skierniewicach. W Łodzi pracę ma stracić 8 pracowników Banku Pocztowego, jedna z nich już pożegnała się ze stanowiskiem.

- W powiatach zduńskowolskim oraz skierniewickim zwolnienia grupowe przeprowadza Poczta Polska, która chce zwolnić odpowiednio 5 oraz 14 osób - informuje Ewa Fijałkowska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

Poczta wyjaśnia zwolnienia

Na razie żadna z tych osób nie straciła pracy, ale najpewniej do tego dojdzie, gdyż Poczta Polska już w marcu tego roku informowała o planach zwolnienia 2 tys. pracowników w całym kraju.

- Poziom zatrudnienia w Spółce w 2021 roku będzie adekwatny do prowadzonej skali działalności biznesowej uwzględniającej m.in. spadki przychodów w niektórych obszarach działalności Spółki oraz tendencje rynkowe - tak Poczta uzasadniała konieczność zmian liczby pracowników. - Spółka działa w konkurencyjnym otoczeniu rynkowym, w warunkach trwającej od roku pandemii, a postępująca cyfryzacja komunikacji powoduje, że maleje liczba nadawanych przesyłek listowych, stanowiących nadal główne źródło przychodów Spółki. W roku 2020 dostarczono ich blisko 30 proc. mniej niż w roku 2018. W 2020 roku przychody ze sprzedaży usług listowych i reklamowych były z kolei o 9,5 proc. niższe od planowanych oraz o 5,8 proc. niższe od przychodów osiągniętych w 2019.

W maju okazało się natomiast że połowa pracowników, którzy mieli stracić pracę, jednak zostanie w firmie. Zlikwidowanych ma zostać 960 etatów. W województwie łódzkim właśnie w maju do zwolnień zostali zgłoszeni pierwsi pracownicy Poczty.

W Łodzi zwalniają banki

W samej Łodzi zwolnień w oddziałach pocztowych nie ma, za to dotyczą Banku Pocztowego. Pracę straciła już jedna osoba, jej los w najbliższym czasie ma podzielić siedem kolejnych.

W Łodzi w maju z pracą pożegnało się za to dwóch pracowników Nest Banku, ale firma o zamiarze rozstania się z nimi informowała w poprzednich miesiącach. Podobnie jest z czterema zwolnionymi w tym samym czasie pracownikami Bakallandu, a firma zwolnienia grupowe rozpoczęła w ubiegłym roku.

Przed rokiem było dużo gorzej

W maju ubiegłego roku - w czasie pierwszego roku pandemii - sytuacja związana ze zwolnieniami grupowymi była znacznie gorsza niż obecnie. Wówczas do zwolnień grupowych w łodzi i województwie łódzkim zgłoszono aż 593 osoby, a w tym samym miesiącu zwolniono 244. Właśnie wtedy rozpoczęły się zwolnienia grupowe w firmie Bakalland, które trwają do dziś.

Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w maju 2021 stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 6,1 proc. i była o 0,2 punktu proc. niższa od stopy z kwietnia 2021. W maju 2020 roku ten wskaźnik wyniósł 6 proc. Według Eurostatu (europejski GUS) Polska ma najniższa stopę bezrobocia w Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki