Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia grupowe w sierpniu 2021. Kto traci pracę? Co dzieje się na rynku pracy w drugim roku pandemii koronawirusa?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W lipcu pracodawcy w ramach zwolnień grupowych zgłosili do urzędów pracy w Łodzi i najbliższej okolicy 270 osób. Nie oznacza to, że wszyscy stracą zajęcie, a urzędnicy zaznaczają, że sytuacja na rynku pracy się poprawia.Na liście firm, które w lipcu zgłosiły pracowników do zwolnień grupowych są cztery spółki: outsourcingowa Target Pro z Łodzi, Veolia Energia Łódź S.A., Poczta Polska oraz PKO BP SA. Czytaj dalej
W lipcu pracodawcy w ramach zwolnień grupowych zgłosili do urzędów pracy w Łodzi i najbliższej okolicy 270 osób. Nie oznacza to, że wszyscy stracą zajęcie, a urzędnicy zaznaczają, że sytuacja na rynku pracy się poprawia.Na liście firm, które w lipcu zgłosiły pracowników do zwolnień grupowych są cztery spółki: outsourcingowa Target Pro z Łodzi, Veolia Energia Łódź S.A., Poczta Polska oraz PKO BP SA. Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
W lipcu pracodawcy w ramach zwolnień grupowych zgłosili do urzędów pracy w Łodzi i najbliższej okolicy 270 osób. Nie oznacza to, że wszyscy stracą zajęcie, a urzędnicy zaznaczają, że sytuacja na rynku pracy się poprawia.

Na liście firm, które w lipcu zgłosiły pracowników do zwolnień grupowych są cztery spółki: outsourcingowa Target Pro z Łodzi, Veolia Energia Łódź S.A., Poczta Polska oraz PKO BP SA. Największe zgłoszenie dotyczy 155 pracowników Veolii, a następnie 105 osób zatrudnionych w Targecie. Poczta Polska żegna się z sześcioma pracownikami w powiecie łódzkim wschodnim oraz trzema w powiecie zgierskim, zaś bank zmniejsza zatrudnienie o jednego pracownika w Łodzi.

- Zgłoszenie od firmy Target Pro dotyczy pracowników zatrudnionych na terenie całego kraju, natomiast zgłoszenie od Veolia Energia Łódź związane jest z procedurą zmiany warunków pracy i płacy - zaznacza Ewa Fijałkowska, wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.

Jednak bez zwolnień

Okazuje się jednak, że 105 pracowników firmy Target Pro może być spokojnych o swój los.

- Zgłoszenie do urzędu pracy nie dotyczyło łodzian, tylko pracowników z innych części kraju i zostało dokonane z ostrożności - usłyszeliśmy w firmie. - Te osoby zostaną jednak w firmie, sytuacja się poprawiła.

Mniej listów, mniej pracowników

Zwolnienia w Poczcie Polskiej trwają od kilku miesięcy i mają związek ze spadkiem przychodów w niektórych obszarach działalności instytucji. Mniej jest bowiem nadawanych listów, a to na nich głównie zarabia Poczta Polska. W ciągu dwóch lat liczba nadawanych listów spadła o 30 proc. Początkowo spółka zamierzała zwolnić 2 tys. pracowników w całym kraju, ostatecznie ta liczba została zmniejszona do 960.

Optymistycznie na rynku pracy?

Ewa Fijałkowska zauważa, że o sytuacji na rynku pracy nie świadczą tylko zwolnienia grupowe, a inne wskaźniki są bardziej optymistyczne.

- W ostatnich miesiącach sukcesywnie spada liczba osób bezrobotnych - podkreśla wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. - Pod koniec sierpnia ukształtowała się na poziomie 65,1 tys. osób, co oznacza spadek o 1,6 tys. w stosunku do końca lipca. Wraz ze spadkiem liczby osób bezrobotnych nastąpił wzrost napływu ofert zatrudnienia do powiatowych urzędów pracy.

Więcej ofert pracy

W lipcu tego roku pracodawcy z Łodzi i województwa zgłosili 11,8 tys. wolnych miejsc pracy, natomiast w sierpniu 14,3 tys. ofert. Zdaniem Ewy Fijałkowskiej o wzroście popytu na pracę może świadczyć również rosnąca liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom. Od stycznia do sierpnia ubiegłego roku takich ofert było 79,8 tys., natomiast w analogicznym okresie tego roku 149,1 tys.

Jak będzie pod koniec roku?

Inna była jednak sytuacja związana z pandemią, w ubiegłym roku obowiązywały ściślejsze ograniczenia, w tym przekraczania granic. Jak ocenia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane powinno spadać do około 960 tys. osób jesienią, przy stopie bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,7 proc.. Dla grudnia 2021 stopa bezrobocia prognozowana jest na 5,8 proc. przy 985 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki