Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w łódzkich szkołach. Ich dyrektorzy piszą do Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dyrektorzy szkół oczekują, że Urząd Miasta Łodzi wycofa się z nowych wytycznych dotyczących zatrudniania pracowników tzw. niepedagogicznych: w tym kucharzy
Dyrektorzy szkół oczekują, że Urząd Miasta Łodzi wycofa się z nowych wytycznych dotyczących zatrudniania pracowników tzw. niepedagogicznych: w tym kucharzy archiwum "DŁ"
Dyrektorzy szkół oczekują, że Urząd Miasta Łodzi (UMŁ) wycofa się z nowych wytycznych dotyczących zatrudniania pracowników tzw. niepedagogicznych: obsługi (np. sprzątaczki, kucharzy, dozorcy) i administracji (m.in. sekretarki). „Są absolutnie nie do przyjęcia” – napisali w oświadczeniu dla Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi. Według najbardziej pesymistycznych wyliczeń tych dyrektorów, od września 2021 r. zatrudnienie straci do połowy z obecnej kadry niepedagogicznej, zaś UMŁ informuje o cięciach ok. 12 proc. etatów.

O planowanych cięciach napisaliśmy po raz pierwszy w środę (31 marca). Tego dnia dyrektorzy odbierali pismo z UMŁ, dotyczące zasad zatrudnienia w nowym rok szkolnym. Urzędnicy m.in. zaostrzyli normy dotyczące powierzchni do sprzątania, które przekładają się na etaty dla niepedagogicznych w danej szkole.

Zobacz nasz pierwszy artykuł na temat cięć w łódzkiej oświacie z 31.03.2021 r. z ich pełnym uzasadnieniem UMŁ

Według najbardziej pesymistycznych wyliczeń dyrektorów szkół od września 2021 r. zatrudnienie straci do połowy z obecnej kadry niepedagogicznej, zaś UMŁ informuje o cięciach ok. 12 proc. etatów.

Zwolnienia w szkołach w Łodzi. „Solidarność” oczekuje sprzeciwu ich dyrektorów

Alarm wszczęli także związkowcy. Wiesław Łukawski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Łódź-Górna, Widzew, stwierdził w środę, iż Hanna Zdanowska, prezydent miasta dąży do zastąpienia etatów niepedagogicznych zewnętrznymi firmami cateringowymi oraz sprzątającymi.

„Propozycje władz miasta zagrażają bezpieczeństwu dzieci, pracowników i placówek” – napisał z kolei Roman Laskowski, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność".

Roman Laskowski wezwał także dyrektorów szkół do „wyrażenia swojego zdecydowanego zdania”.

Cięcia w szkołach. Dyrektorzy szykują stanowisko do prezydent Łodzi

Od kilku dyrektorów wiemy, że ci w czwartek (1 kwietnia) podpisywali w jednej z podstawówek stanowisko, które ma być przekazane Hannie Zdanowskiej (publikujemy jego projekt jako drugą ilustrację w galerii do tego artykułu).

„Obecne propozycje nie były w ogóle z nami konsultowane i nie uwzględniają specyfiki poszczególnych szkół. Są absolutnie nie do przyjęcia” – napisali dyrektorzy.

Z naszych informacji wynika, że już w czwartek podpisy pod takim stanowiskiem złożyła ok. setka z dyrektorów szkół.

Przypomnijmy, iż urzędnicy tłumaczą cięcia zbyt niską subwencją na łódzką oświatę od rządu, podają też dużo niższą skalę cięć, niż miałoby to wynikać z obliczeń dyrektorów i związkowców. Ponadto magistrat twierdzi, iż Wrocław radzi sobie z podobną liczbą uczniów w szkołach mając półtora tysiąca etatów dla niepedagogicznych mniej. Jednak dyrektorzy, którzy kontaktowali się z naszą redakcją, nie ufają tym porównaniom i zamierzają zbadać sprawę we Wrocławiu. Już, jak donoszą, ustalili, że jest w nim o ok. jedną trzecią mniej placówek edukacyjnych – zatem są one zazwyczaj większe niż w Łodzi – co może tłumaczyć różnice w etatach między miastami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki