Zwolnienie lekarskie L4 weźmiesz na wypalenie zawodowe. Po decyzji WHO to możliwe. Wypalenie zawodowe oficjalnie do leczenia [05.06.2019]

jsZaktualizowano 
<strong>Zwolnienie lekarskie weźmiesz na wypalenie zawodowe.</strong> Wszystko dzięki decyzji WHO.
Zwolnienie lekarskie weźmiesz na wypalenie zawodowe. Wszystko dzięki decyzji WHO. Canva
Zwolnienie lekarskie będzie można wziąć na wypalenie zawodowe – podaje Rzeczpospolita. Wszystko dlatego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wypalenie zawodowe za problem natury medycznej. Wcześniej „wypalenie zawodowe” funkcjonowało w literaturze specjalistycznej, ale nie było uznawane za termin medyczny.

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11 wypalenie zawodowe otrzymało swój kod. Co to oznacza dla pacjentów?

Zwolnienie lekarskie za wypalenie zawodowe – od kiedy lekarze będą mogli je wystawiać?

Nowa klasyfikacja chorób będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 r. Wtedy w życie wejdzie nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-11. Od tego momentu lekarze będą mogli oficjalnie diagnozować wypalenie zawodowe i wystawiać na nie zwolnienia lekarskie.

Na podstawie jakich objawów będzie można stwierdzić wypalenie zawodowe? WHO pisze m.in. o:

  • poczucie obniżenia energii lub wyczerpania;
  • zmniejszenie efektywności (mniejsza skuteczność zawodowa);
  • negatywne emocje związane z pracą (cynizm związany z pracą);
  • zwiększenie dystansu do pracy.

Przed zdiagnozowaniem wypalenia zawodowego lekarze muszą wcześniej wykluczyć zaburzenia nastroju, w tym np. zaburzenia adaptacyjne, które są powiązanie z niepożądaną reakcją na zmiany lub zaburzenia lękowe.

Wypalenie zawodowe – czym jest?

Z wypaleniem zawodowym wiążemy występowanie tzw. syndromu „trzy A” (apatia, anhedonia, astenia).

  • apatia to nadmierny smutek, przygnębienie;
  • anhedonia jest niemożnością odczuwania przyjemności;
  • astenia to niewydolność psychiczna i ruchowa, brak wigoru.

Warto podkreślić, że objawy wypalenia zawodowego są nieswoiste, dlatego właśnie choroba ta jest tak bardzo niebezpieczna. Nieleczone wypalenie zawodowe może doprowadzić do depresji.

O wypaleniu zawodowym po raz pierwszy powiedział psycholog Herbert Freudenberg, który po raz pierwszy użył go w swoim badaniu z 1974 r.

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

polecane: Przeziębienie. Czy domowe sposoby mogą pomóc?

Wideo

Materiał oryginalny: Zwolnienie lekarskie L4 weźmiesz na wypalenie zawodowe. Po decyzji WHO to możliwe. Wypalenie zawodowe oficjalnie do leczenia [05.06.2019] - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-05-31T20:21:35 02:00, HAŃBA:

W PRL pracowało się na luzie za niezlą kasę bez stresów bez świadomości że jakiś gangster któremu solidarni patrioci oddali kraj z ludźmi wywali na pysk jak mu się zechce. Po pracy całymi wydziałami szło się na piwko. TO BYŁO ŻYCIE !!! TRZEBA BYĆ KOMPLETNYM IDIOTĄ BY ODDAĆ WŁADZĘ SOLIDARNEJ ZARAZIE I ICH BANDYCKIM KUMPLOM, HAROWAĆ NA ICH FORTUNY.

2019-06-03T19:58:01 02:00, Gość:

To wróć do PRL

2019-06-03T23:53:54 02:00, Gość:

Też wróciłabym do PRL z wielką radością. Zgadzam się w 100%

Możesz wyjechać na Ukrainę to będziesz miał troszkę podobnie!

G
Gość
2019-05-31T12:25:16 02:00, Ewcia:

Zamiast stworzyć ludziom godne warunki pracy, takie bez mobingu i szykan to wolą pieniądze na zwolnienia rozdawać , gdzie tu logika, może po prostu bardziej przełożonych kontrolować i sprawdzać warunki pracy jakie ludziom tworzą.

2019-05-31T17:24:41 02:00, Gość:

To ludzie gnębią ludziIm wyżej to mu możesz naskoczyć.

2019-06-04T02:19:52 02:00, Gość:

Dokładnie

człowiek człowiekowi wilkiem.

W obecnych czasach to bardziej

Człowiek człowiekowi człowiekiem

A
Anonim
2019-06-02T02:47:27 02:00, Gość:

Od matury jestem wypalony zawodowo.

O właśnie qrwa o tym mówię, 19 lat i jest wypalony cyt. klasyka "ja pierdole, kurwa"

A
Anonim

Świetnie, fajnie, że ja się musiałem wypalić niemal całkowicie, a od 2020 chlystki po 19 lat bez doświadczenia i wiedzy w pierwszej czy drugiej swojej pracy będą pierdolic o wypalenie i siedzieć na l4 raz na miesiąc po tydzień.

G
Gość
2019-05-31T12:25:16 02:00, Ewcia:

Zamiast stworzyć ludziom godne warunki pracy, takie bez mobingu i szykan to wolą pieniądze na zwolnienia rozdawać , gdzie tu logika, może po prostu bardziej przełożonych kontrolować i sprawdzać warunki pracy jakie ludziom tworzą.

2019-05-31T17:24:41 02:00, Gość:

To ludzie gnębią ludziIm wyżej to mu możesz naskoczyć.

Dokładnie

człowiek człowiekowi wilkiem.

G
Gość
2019-05-31T20:21:35 02:00, HAŃBA:

W PRL pracowało się na luzie za niezlą kasę bez stresów bez świadomości że jakiś gangster któremu solidarni patrioci oddali kraj z ludźmi wywali na pysk jak mu się zechce. Po pracy całymi wydziałami szło się na piwko. TO BYŁO ŻYCIE !!! TRZEBA BYĆ KOMPLETNYM IDIOTĄ BY ODDAĆ WŁADZĘ SOLIDARNEJ ZARAZIE I ICH BANDYCKIM KUMPLOM, HAROWAĆ NA ICH FORTUNY.

2019-06-03T19:58:01 02:00, Gość:

To wróć do PRL

Też wróciłabym do PRL z wielką radością. Zgadzam się w 100%

G
Gość
2019-05-30T21:23:45 02:00, Gosc:

WHO. To ci sami co każą uczyć masturbacji 4 latki a 12 latki aborcji? To ci którzy uznali niedawno że nieznalezienie sobie partnera do 25 roku życia to niepełnosprawność?

2019-05-31T06:07:15 02:00, Gość:

Ale tu akurat, popieram 👏👏👏

:)

G
Gość
2019-05-30T22:55:44 02:00, Kasia:

Jakie wypalenie.? Zapier...ać polaczki, aż tętno ustanie. Pisowskie bateryjki 😂

A ty kim jesteś LGBT?

G
Gość
2019-05-30T22:55:44 02:00, Kasia:

Jakie wypalenie.? Zapier...ać polaczki, aż tętno ustanie. Pisowskie bateryjki 😂

2019-05-31T05:14:33 02:00, Gość:

Nadstawiaj dupy dalej tam gdzie jestes szmacisko

2019-05-31T06:04:00 02:00, Gość:

Ty idiotko! Co ma do tego PiS???

Ona jest lezbą

G
Gość
2019-05-31T20:21:35 02:00, HAŃBA:

W PRL pracowało się na luzie za niezlą kasę bez stresów bez świadomości że jakiś gangster któremu solidarni patrioci oddali kraj z ludźmi wywali na pysk jak mu się zechce. Po pracy całymi wydziałami szło się na piwko. TO BYŁO ŻYCIE !!! TRZEBA BYĆ KOMPLETNYM IDIOTĄ BY ODDAĆ WŁADZĘ SOLIDARNEJ ZARAZIE I ICH BANDYCKIM KUMPLOM, HAROWAĆ NA ICH FORTUNY.

To wróć do PRL

J
Jala
2019-05-31T12:25:16 02:00, Ewcia:

Zamiast stworzyć ludziom godne warunki pracy, takie bez mobingu i szykan to wolą pieniądze na zwolnienia rozdawać , gdzie tu logika, może po prostu bardziej przełożonych kontrolować i sprawdzać warunki pracy jakie ludziom tworzą.

2019-05-31T19:33:51 02:00, .....:

Czy w Polsce są jeszcze jakieś normalne firmy? Wydaje mi się, że nie, bo naród doznał posrania mózgowego, więc nie ma się co przejmować, lać na pracę i na szefa, 16:00 kapota na grzbiet i dowidzenia.

Chyba, że jesteś szczurem z korporacji, to inny gatunek ludzi...

Jeśli ty założysz firmę to będzie wspaniale.

T
Tatuś

Ania 23

Kurwiszonie wypad stąd !!!!!!

G
Gość

no to już widzę wszystkich listonoszy w kolejce przed lekarzem

D
Doctor

Kto będzie wydawał zaświadczenie? Lekarz pierwszego kontaktu, psychiatra, certyfikowany psycholog-terapeuta?

G
Gość

Od matury jestem wypalony zawodowo.

Dodaj ogłoszenie