Zwycięstwo Grot Budowlani. Porażka ŁKS Commercecon. W sobotę derby

R. PiotrowskiZaktualizowano
Daria Szczyrba (nr 7) z ŁKS [Fot. Grzegorz Gałasiński]
Od zwycięstwa Grot Budowlani i porażki ŁKS Commercecon rozpoczęły łódzkie zespoły zmagania w ramach towarzyskiego Commercecon Cup 2019, czyli próbie generalnej przed inauguracją nowego sezonu.

W łódzkiej Sport Arenie rozpoczął się trzydniowy Commercecon Cup 2019. W turnieju poza gospodarzem, czyli siatkarkami ŁKS Commercecon, biorą udział Grot Budowlani Łódź, Grupa Azoty Chemik Police i E.Leclerc Radomka Radom.

Wicemistrzynie górą

W pierwszym piątkowym meczu Grot Budowlani Łódź pokonali E.Leclerc Radomka Radom. Spotkanie lepiej rozpoczęły przyjezdne, które wygrały w pierwszym secie (do 23) po dwóch świetnych atakach Emilii Muchy, ale były to miłe złego początki ekipy z Mazowsza. Jednym z kluczowych momentów drugiej partii okazała się seria zagrywek Charlotte Leys, po której łodzianki wyszły na prowadzenie 16:11. Belgijka spuentowała zresztą swoją dobrą grę decydującym o zwycięstwie w drugim secie punktem.

Nowa kapitan Grot Budowlani pierwsze skrzypce grała także w trzeciej partii, a choć zawodniczki z Radomia początkową przewagę podopiecznych trenera Błażeja Krzyształowicza zdołały odrobić (doprowadzając do remisu 16:16), w dalszej części tego seta górą były łodzianki.

Początek ostatniej, jak miało się potem okazać części należał do zawodniczek E.Leclerc Radomka Radom (5:1), lecz wicemistrzynie Polski wkrótce złapały odpowiedni rytm gry, a po zagrywce Jaroslavy Pencovej przejęły inicjatywę i choć w końcówce zespół z Radomia zdołał doprowadzić do remisu, ostatnie słowo należało do Grot Budowlanych, które wygrały do 24 i cały mecz 3:1.

E.Leclerc Radomka Radom – Grot Budowlani Łódź 1:3 (25:23, 20:25, 21:25, 24:26)

Porażka mistrzyń

Wieczorem na parkiecie Sport Areny pojawiły się siatkarki ŁKS Commercecon Łódź i Grupy Azoty Chemik Police. Było to już trzecie w tym okresie przygotowawczym starcie tych zespołów (pierwszy mecz podczas Goleniów Cup 2019 wygrał Chemik, natomiast w Szamotułach lepsze okazały się łodzianki), które 6 października w Kaliszu zmierzą się w spotkaniu o Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka.

Szkoleniowiec mistrzyń Polski w piątek dał odpocząć m.in. Evie Mori, Aleksandrze Wójcik, Klaudii Alagierskiej i Monice Bociek (zapewne pojawią się na parkiecie podczas sobotniego derbowego meczu z Grot Budowlanymi), po raz pierwszy natomiast łódzcy kibice mieli okazję zobaczyć w akcji Joannę Pacak, Natalię Skrzypkowską i amerykańską rozgrywającą Nicole Edelman, czyli trzy z pięciu nowych zawodniczek ŁKS Commercecon.

W pierwszym secie bardzo długo drużyny grały punkt za punkt i dopiero skuteczny blok Marleny Kowalewskiej pozwolił zawodniczkom Chemika wyjść na skromne dwupunktowe prowadzenie i co ważniejsze, przejąć inicjatywę. Kiedy przy stanie 17:20 trener Marek Solarewicz poprosił o przerwę techniczną, a niedługo po tym najmłodsza na parkiecie Oliwia Laszczyk popisała się świetną zagrywką, łodzianki na powrót uwierzyły, że nie wszystko jeszcze stracone, ba, skuteczne ataki Izabeli Kowalińskiej i szczęśliwe zagranie przy siatce Darii Szczyrby doprowadziły do remisu (po 25). Goście koniec końców wygrali, ale o tym do jak bardzo zaciętych należał pierwszy set świadczy jego wynik - 35:33.

Drugiego seta lepiej rozpoczęły zdobywczynie Pucharu Polski, ale łodzianki nie zamierzały tanio sprzedać skóry, a po udanej zagrywce świetnie spisującej się Darii Szczyrby doprowadziły do wyrównania (9:9). W kolejnych minutach powtórzył się znany już nam scenariusz. Ekipa z Pomorza wypracowała sobie trzypunktową przewagę, a ełkaesianki starały się ją zniwelować. Nie udało się, więc i tym razem podopieczne trenera Ferhata Akbasa wygrały (do 21).

Mistrzynie Polski do gry zamierzały wrócić w trzeciej partii, szybko wypracowywały sobie zresztą kilkupunktową przewagę. Po asie serwisowym Natalii Skrzypkowskiej prowadziły już nawet 8:3, a chwilę po tym (i udanym ataku Darii Szczyrby) nawet 12:6. Niestety, łodzianki pogubiły się w tym momencie tak bardzo, że osiem punktów z rzędu zdobyły rywalki (12:14). Podobną serię przyjezdne powtórzyły przy zagrywce Natalii Mędrzyk i koniec końców Chemik Police wygrał do 16 i tym samym całe spotkanie 3:0.

ŁKS Commercecon - Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (33:35, 21:25, 16:25)

Jutro derby!

Kibice siatkówki z miasta włókniarzy ostrzą sobie zęby zwłaszcza na sobotni pojedynek derbowy pomiędzy ŁKS Commercecon a Grot Budowlanymi (początek o godz. 19.30). Bilet na imprezę kosztuje 10 zł, 5 zł (ulgowy), z kolei dzieci do szóstego roku życia oraz posiadacze siatkarskich karnetów ŁKS na sezon 2019/2020 wstęp na imprezę mają bezpłatny.
Terminarz turnieju

Piątek - 27.09.2019
E.Leclerc Radomka Radom - Grot Budowlani Łódź 1:3
ŁKS Commercecon Łódź - Grupa Azoty Chemik Police 0:3

Sobota - 28.09.2019
godz. 16:00 - Grupa Azoty Chemik Police - E.Leclerc Radomka Radom (hala AZS) (bezpłatny)
godz. 19:30 – ŁKS Commercecon Łódź – Grot Budowlani Łódź (Sport Arena)