Marcin Chmielewski jest dyrektorem ds. wdrożeń i rozwoju technologii magazynowych z długoletnim doświadczeniem w branży logistycznej i e-commerce. Ukończył studia magisterskie na kierunku Mechatronika na wydziale EEiA i studia podyplomowe z Zarządzania projektami na Politechnice Łódzkiej. Ukończył też bardzo dużą liczbę kursów i szkoleń, począwszy od tych czysto technicznych, aż po typowo miękkie związane z kierowaniem zespołem. Odprawie dziewięciu lat pracuje w firmie Transfer Multisort Elektronik, gdzie karierę rozpoczynał na stanowisku inżyniera produktu, następnie został inżynierem mechatroniki, kierując tym samym swój rozwój w kierunku programowania sterowników PLC.
Po kilku latach oprogramowywania maszyn otrzymał propozycje objęcia stanowiska kierownika działu inwestycji maszynowych, odpowiedzialnego za wyposażenie w infrastrukturę technologiczną nowo budowanej hali magazynowej w Rzgowie, jak również rozwój centrum logistycznego w Łodzi.
– Objęcie tego stanowiska pozwoliło mi bardzo mocno rozwinąć się w logistyce, a dokładniej mówiąc w intralogistyce – wyjaśnia Marcin Chmielewski. – Realizacja kolejnych projektów i projektowanie(wraz z najlepszym zespołem jaki można sobie wymarzyć) kolejnych ciągów technologicznych, każdego dnia dostarcza mi nowe cenne doświadczenia i umiejętności. Rozrysowywanie kolejnych grafów z flow procesu pozwala na zagłębianie się w najciemniejsze otchłanie logistyki. Osobiście uważam, że najważniejszą kwestią, aby logistyka działała poprawnie, jest zidentyfikowanie wszystkich procesów w niej zachodzących. Mając świadomość o każdym z nich, możemy w łatwy sposób je nadzorować i kontrolować, a w razie potrzeby usprawniać.
Chcąc mieć aktualną wiedzę na temat najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych, nasz laureat uczestniczy w bardzo dużej liczbie wydarzeń branżowych takich jak: targi, konferencje organizowane na całym świecie.
– Specjalizuję się we wdrażaniu jak najbardziej innowacyjnych maszyn i urządzeń (przenośniki, sortery, roboty, AMRy, insertery, automatyczne magazyny wysokiego składowania), które mogłyby w pełni zautomatyzować i zoptymalizować procesy magazynowe – dodaje. – Ze względu na specyfikę branży komponentów elektronicznych dobór rozwiązań - do ich obsługi jest bardzo utrudniony ze względu na bardzo małe gabaryty produktów liczone w mm i wadze 1 grama. Jako departament Inwestycji Maszynowych, którym zarządzam, ponad rok temu przejęliśmy całkowicie rolę integratora wdrażanych technologii w naszej firmie, co wiązało się z koniecznością rozbudowy naszych zasobów ludzkich i budowy kolejnych działów. Wtedy również objąłem moje obecne stanowisko. Cel, jaki wraz z zespołem chcemy osiągnąć, to automatyzacja większości procesów realizowanych w naszych centrach logistycznych, tak aby przyspieszyć czas obsług i zamówienia, co jednocześnie wydłuży czas na przyjmowanie ostatnich zleceń od naszych klientów z gwarancją dostawy w następnym dniu. Aktualnie szacujemy, że około 60 proc. procesów dzieje się w pełni automatycznie z wykorzystaniem w sferze systemowej algorytmów opartych na AI.
O sobie Marcin Chmielewski opowiada tak:
– Już od dziecięcych lat pasjonowała mnie technologia, kiedy dostawałem nową zabawkę z ruchomymi elementami, najbardziej czekałem na moment, kiedy zajrzę pod jej obudowę. Oczywiście na początku taki zabieg skutkował z reguły nieruchomieniem na zawsze zabawki. Na szczęście z każdą kolejną, sytuacja się poprawiała i część zaczynała po złożeniu ponownie działać, a część była już nawet zmodyfikowana o np. większą baterię wydłużająca czas pracy lub doposażoną w elementy świetlne. Do tych eksperymentów brakowało mi jednak bardzo ważnego narzędzia, które tylko od czasu do czasu pożyczał mi wujek. Była to lutownica transformatorowa. Wpadłem więc na pomysł, aby poprosić o nią rodziców jako prezent gwiazdkowo-urodzinowy (tak, mam urodziny 24 grudnia ). Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie fakt, że były to 7. urodziny, rodzice byli bardzo zdziwieni, ale na moje szczęście prośbę spełnili. Tak zaczęła się moja przygoda z elektroniką, która dużo później zmotywowała mnie, aby podjąć studia na kierunku Mechatronika. Moją pasją są nowinki technologiczne zmieniające świat, który nas otacza. Z zaciekawieniem śledzę rozwój statków powietrznych tzw. Aeroauto, które uważam, że staną się popularne i dostępne dla każdego szybciej niż myślimy. W wolnym czasie lubię spotykać się ze znajomymi, chodzić na basen i siłownię oraz relaksować się podczas seansów parowych w saunie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?