Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka w Łodzi. Oko w oko z muzułmaninem [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Trzecia edycja Żywej Biblioteki trwa przez cały weekend (14-15 listopada) w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Podczas niej można porozmawiać z osobami, które bywają dyskryminowane.

Do wyboru jest ponad 30 osób zwanych tutaj „książkami”. Wśród nich: mężczyzna transgender noszący damskie ubrania, lesbijka, bezdomny, kobieta zarażona wirusem HIV, dominikanin, para muzułmanów, Żyd, człowiek sparaliżowany. Z każdą z tych osób można porozmawiać w cztery oczy, „wypożyczając” ją z Żywej Biblioteki.

- Największym zainteresowaniem cieszy się osoba transgender, Żyd i muzułmanie – przyznaje Eliza Gaust, koordynatorka akcji. - Ale wszystkie nasze książki były już wiele razy wypożyczane – dodaje.

Piotr Werłosa podczas Żywej Biblioteki jest „Słowiańskim Cyganem”. Wśród wielu różnych przodków ma bowiem także dziadka Cygana. Na co dzień jest doktorantem na Uniwersytecie Łódzkim, pisze pracę o kulturze Cyganów w krajach słowiańskich.

Ludzie pytają o stereotypy związane z Cyganami: kradzieże, oszustwa, ale też o cygańską kulturę. Nie zdarzają się pytania obraźliwe – zapewnia Piotr.

Żywą Bibliotekę można odwiedzać w sobotę do godz. 18 oraz w niedzielę od godz. 12 do 18 w siedzibie Centrum przy ul. Wojska Polskiego 83. Wstęp jest wolny.

CZYTAJ TEŻ: Żywa Biblioteka Łódź. Każdy człowiek to księga, którą warto czytać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki