Żywa lekcja historii w niedzielę na Brusie. Wstęp wolny

  Żywa lekcja historii w niedzielę na Brusie. Wstęp wolny

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W niedzielę na Brusie zaprezentuje się 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa Związku Polskich Spadochroniarzy
  1/2
  przejdź do galerii

  W niedzielę na Brusie zaprezentuje się 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa Związku Polskich Spadochroniarzy ©archiwum

  Schron przeciwlotniczy przy ul. Konstantynowskiej 98 na Brusie będzie miejscem żywej lekcji historii. W niedzielę od godz. 10 do 18 odbędzie się tam wiele wydarzeń edukacyjnych dla młodzieży i dla dorosłych. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Śladami batalionów AK".
  Będzie można zobaczyć wystawy grup rekonstrukcyjnych i komandosów, projekcję filmu poświęconego Polsce Podziemnej, obejrzeć sprzęt wojskowy, zwiedzić schron przeciwlotniczy z 1937 roku z bogatą kolekcją militariów z drugiej wojny światowej oraz wziąć udział w lekcjach żywej historii, które zaplanowano na godz. 11, 15 i 16. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

  Lekcje żywej historii poprowadzą członkowie "Zgrupowania Radosław", w skład którego w czasie Powstania Warszawskiego wchodziły bataliony "Parasol", "Zośka" i "Miotła". Żywe lekcje historii będą półgodzinnymi spotkaniami poświęconymi działalności batalionów.
  To świetna okazja dla rodzin, aby w przystępny sposób pokazać pociechom naszą historię. Dla spragnionych wiedzy zaplanowano spontaniczne prelekcje, które będą dotyczyły Polskiego Państwa Podziemnego, wyposażenia komandosów, czy żołnierzy batalionów.

  Tradycje batalionów "Parasol", "Zośka" i "Miotła" dziedziczy elitarna jednostka specjalna komandosów z Lublińca. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także rekonstrukcję komandosów. W tej roli zaprezentuje się 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa Związku Polskich Spadochroniarzy oraz członkowie ogólnopolskiej formacji 1. Special Forces Regiment Reenactment Group.

  - Prezentować będziemy wyposażenie, uzbrojenie i umundurowanie komandosów pełniących służbę w Afganistanie - powiedział Aleksander Bankowiak, reprezentujący łódzką grupę paramilitarną - 13. Kompanię Rozpoznawczo-Szturmową w Związku Polskich Spadochroniarzy oraz Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus".

  - Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądali komandosi w latach 2010-11, a także jak wyglądali żołnierze batalionów w trakcie Powstania Warszawskiego. To ogromna frajda zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Mało kto odmawia sobie możliwości zrobienia zdjęcia z rekonstruktorami, czy ich wyposażeniem, czyli najczęściej uzbrojeniem - zachęca.

  Na godz. 12 zaplanowano w mniejszej sali w schronie projekcję filmu dokumentalnego o Polskim Państwie Podziemnym. Przez cały dzień będzie można zwiedzać wystawę zdjęć i informacji na temat batalionów "Parasol", "Zośka" i "Miotła". W trakcie całej imprezy każdy ma szansę zwiedzić schron. Oprowadzać po nim będą przewodnicy z grupy "Kompanja Brus". W schronie znajduje się bogata wystawa eksponatów z różnych konfliktów zbrojnych, głównie z okresu II Wojny Światowej.

  Imprezę organizuje 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmową Związku Polskich Spadochroniarzy i "Kompanja Brus". Obie te grupy opiekują się schronem przeciwlotniczym na Brusie od dłuższego czasu. Organizują tam wiele imprez patriotycznych. Niedzielne spotkanie z historią odbędzie się w ramach 10. Dni Polskiego Państwa Podziemnego organizowanych przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brus

  Betty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dodatkowo będzie można zwiedzić zlokalizowane naprzeciwko tworzone muzeum tramwajów w dawnej zajezdni na Brusie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo