Zdrowe nawyki mogą szkodzić. Poznaj 7 zachowań, które lepiej zmienić
Codzienne ćwiczenia i restrykcyjna dieta? Takie nawyki mogą Ci zaszkodzić. Sprawdź na kolejnych slajdach, jakich zachowań należy unikać, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.
Przyjmowanie suplementów diety bez nadzoru lekarza
Prawie 70 proc. Polaków sięga po suplementy diety zamiast stosować zrównoważone menu. Przyjmowanie ich na własną rękę bez nadzoru lekarza może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Wymienia się wśród nich m.in. rozwój kamicy nerkowej, rozrzedzenie krwi zwiększające ryzyko wystąpienia udaru, zwiększone ryzyko złamań kości biodrowych (w szczególności u kobiet po menopauzie) oraz działanie rakotwórcze. Nadmiar suplementów diety obciąża też wątrobę.
Zbyt długi sen
Optymalny czas jaki powinniśmy przeznaczać na nocy odpoczynek, to w zależności od indywidualnych potrzeb od 7 do 9 godzin. Jeśli śpimy dłużej, może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Spanie po 10 godzin na dobę (lub dłużej) może skutkować nie tylko zaburzeniem zegara biologicznego, ale także bólami głowy, rozbiciem i rozdrażnieniem.
Jedzenie zbyt dużej ilości błonnika
Błonnik jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, pomaga dosłownie wymiatać resztki pokarmowe z jelit, odżywia niezbędne bakterie jelitowe, wiąże szkodliwe substancje. Jednak jedzenie zbyt dużej ilości produktów bogatych w błonnik, a szczególnie przyjmowanie suplementów z błonnikiem (w tym zwłaszcza otrąb) może prowadzić do podrażnienia jelit, wywoływać biegunki, gazy i bolesne wzdęcia. Spożywanie dużych ilości błonnika nie jest wskazane osobom z nieswoistymi stanami zapalnymi jelit, zespołem jelita drażliwego, anemią oraz zapaleniem trzustki, dróg żółciowych i żołądka.