5/11
Choć największe stężenie aktywnego związku o nazwie kwas...
fot. lightfieldstudios/123RF

Oliwki i oliwa

Choć największe stężenie aktywnego związku o nazwie kwas elenowy występuje w liściach oliwki europejskiej (stosowanych w formie suplementu diety), jego cennym źródłem są również oliwki i pozyskiwana z nich oliwa. Odkryto, że jest on silnym czynnikiem antywirusowym, a jego działaniu podlegają m.in. wirusy grypy, opryszczki, polio czy coxsackie, ponieważ blokuje produkcję enzymów umożliwiających ich replikację, czyli namnażanie się.

Na co dzień warto więc zastąpić zwykły olej oliwą, byle wyciskaną na zimno z użyciem środków mechanicznych, której szeroki wybór jest dostępny w sklepach. Jest to najlepszy tłuszcz do smażenia, choć najlepiej wykorzystywać go na zimno, np. do sosów sałatkowych czy jako dip, po dodaniu ziół i przypraw.

6/11
Jarmuż to najbogatsze odżywczo warzywo z rodziny krzyżowych,...
fot. Elena Shashkina/123RF

Jarmuż

Jarmuż to najbogatsze odżywczo warzywo z rodziny krzyżowych, ale korzystne związki są obecne we wszystkich roślinach spokrewnionych z kapustą. Należą do nich glukozynolany, w tym indole takie jak indolo-3-karbinol (I3C), który wykazał działanie przeciwko wirusom takim jak m.in. HSV-1, HSV-2 czy grypy typu IAV (podtyp H1N1).

Istnieją też inne mechanizmy antywirusowego działania roślin krzyżowych. Na przykład na łamach „Nature Immunology” opisano, że zawarte w nich związki białkowe oddziałują na naturalne komórki limfoidalne (ILC) znajdujące się w układzie pokarmowym, uruchamiając ich produkcję przez włączana przez gen T-bet. Komórki odpornościowe ILC wytwarzają hormon interleukinę-22 (IL-22), który jest też syntetyzowany w odpowiedzi na infekcje, m.in. wywołane przez niektóre wirusy, w tym HIV-1, HBV, HCV, rotavirus, MCMV, coxsackie czy denga. Z kolei według Journal of Virology” IL-22 ogranicza stan zapalny płuc podczas infekcji wirusem grypy typu A i zapobiega rozwojowi wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Jarmuż warto spożywać na surowo w koktajlach, a także gotowany na parze w sałatkach, podsmażany w daniach obiadowych czy pieczony jako chrupiącą przekąskę.

7/11
W diecie antywirusowej oczywistym wyborem wydaje się czosnek...
fot. belchonock/123RF

Czosnek i imbir

W diecie antywirusowej oczywistym wyborem wydaje się czosnek – i słusznie, bo oprócz bakterii i grzybów skutecznie zwalcza też wirusy. Swoją efektywność zawdzięcza organicznym związkom siarki z allicyną oraz siarczkiem diallilu i triallilu na czele, które wchodzą w reakcję z grupami tiolowymi różnych enzymów mikrobów.

Czosnek okazał się zwalczać m.in. koronawirusa zakaźnego zapalenia oskrzeli (IBV), wirusów wywołujących zapalenie płuc, wirusów grypy typu A i B, HIV, HSV1 i HSV-2, rotawirusów i rinowirusów.

Natomiast dla imbiru potwierdzono działanie polegające na zwalczaniu wirusów takich jak m.in. wirus grypy IAV, opryszczki (HSV-2), RSV (syncytialny wirus oddechowy), rinowirusa, retrowirusa czy kaliciwirusa kociego (FCV), który jest surogatem ludzkiego norowirusa Norwalk.

Podobnie jak ząbki czosnku, kłącze imbiru należy spożywać w postaci świeżej, ponieważ podczas suszenia tracą wiele ze swoich właściwości. Idealną propozycją jest tradycyjna azjatycka pasta imbirowo-czosnkowa z dodatkiem odrobiny oleju (a najlepiej i chili), która wzbogaca smak i właściwości potraw.

8/11
Nie tylko twardnik japoński (shiitake) zwalcza wirusy – tak...
fot. Sergii Koval/123RF

Grzyby shiitake

Nie tylko twardnik japoński (shiitake) zwalcza wirusy – tak działają wszystkie grzyby, w tym handlowe. Jednak ten pierwszy ma niezwykle długą historię zastosowania leczniczego i został szczegółowo przebadany. Do jego cennych związków należy m.in. należący do polisacharydów beta-glukan o nazwie lentinan. W badaniach na wyciąg z grzyba wrażliwe były m.in. wirusy HIV, HPV, polio (PV-1), czy BVDV i BoHV-1.

W licznych badaniach nad wyższymi grzybami z klasy podstawczaków (a więc „kapelusznikami”) dowiedziono, że zawarte w nich polisacharydy i inne związki (m.in. białka, glikoproteiny, terpenoidy, melaniny czy nukleozydy) zwalczają wiele ludzkich wirusów, m.in. opryszczki, grypy, zapalenia wątroby, HIV, Zachodniego Nilu czy ospy prawdziwej.

Grzyby warto jeść co najmniej kilka razy w tygodniu, korzystając nie tylko z suszonych shiitake (do gotowania), ale też z pieczarek, boczniaków i rodzimych gatunków suszonych.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Fagata jest zadowolona, bo nadal może ruszać... czołem ZDJĘCIA

Fagata jest zadowolona, bo nadal może ruszać... czołem ZDJĘCIA

Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

HIT DNIA
Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

Droga rowerowa wzdłuż Wojska Polskiego gotowa

Droga rowerowa wzdłuż Wojska Polskiego gotowa

Zobacz również

Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

HIT DNIA
Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

Najbardziej utytułowani obcokrajowcy w PlusLidze. Dominacja Trójkolorowych? [GALERIA]

Najbardziej utytułowani obcokrajowcy w PlusLidze. Dominacja Trójkolorowych? [GALERIA]