5/6
Przed 22 lipca 1975 roku Łódź odwiedził sam Edward  Gierek,...

Przed 22 lipca 1975 roku Łódź odwiedził sam Edward Gierek, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Podczas tej gospodarskiej wizyty ściskał dłonie pracownikom Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej. Jak reklamowały gazety, oddano tam do użytku pierwszą taką na świecie przędzalnie bezwrzecionową „Wir”. Był to prezent Łodzi dla ludowego państwa z okazji lipcowego święta.

W latach siedemdziesiątych minionego wieku często przygotowywano takie lipcowe prezenty. Z dumą informowano na przykład, że na łódzkiej „Fali” otwarto... doświadczalny kort tenisowy.

„Jest on ostatnim osiągnięciem łódzkiego Instytutu Przemysłu Gumowego” - pisał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych „Dziennik Łódzki”. - „To prezent Zjednoczenia Przemysłu Gumowego „Stomil” dla naszego miasta z okazji Święta Lipcowego. Wyposażony jest w wypożyczalnie rakiet i piłek tenisowych”.

[polecane]6495600,5830960,16821375,16843325,6490988,16593087;1;CZYTAJ INNE ARTYKUŁY[/polecane]

Cieszyć się mogli też mieszkańcy łódzkiej Dąbrowy i osiedla Zarzew. W prezencie otrzymali nowy park. Na dodatek z okazji 22 Lipca skrócono czas jego budowy z 28 do... 12 miesięcy.

22 lipca 1978 roku miał upływać pod znakiem wypoczynku mieszkańców naszego województwa.

„Pogoda nie dopisała, zwłaszcza sobotę, ale większość łodzian spędziła ten świąteczny czas na wypoczynku, w którym uwzględniono również spacer na świeżym powietrzu” - czytamy w łódzkiej prasie z 1978 roku. - „Nie brakowało też chętnych do obejrzenia przygotowanych z okazji Święta Odrodzenia interesujących imprez artystycznych”.

Na przykład aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi przygotowali program, którzy zaprezentowali w parku julianowskim. W pewnym momencie spektakl musiał jednak zostać przerwany z powodu deszczu...

Reporterzy „Dziennika Łódzkiego” zauważyli też, że sporo łodzian zebrało się przy kolorowym telewizorze w Domu Kultury „Ariadna” na Widzewie. W znajdującym się blisko amfiteatrze w parku im. 3 Maja miano zaprezentować program artystyczny „Barwy lipca”. Deszcz sprawił, że artyści przenieśli się do domu kultury. Z okazji 22 Lipca o nowy lokal gastronomiczny wzbogacił się zaś Ozorków. Otwarto tam bar cukierniczy „Ciżemka”. Cieszyć mogli się też mieszkańcy łódzkiego osiedla Teofilów. Przekazano im do użytku plackarnię „Jacek” przy Rydzowej...

W lipcu 1980 r. trwała olimpiada w Moskwie. Tuż przed narodowym świętem brązowe medale zdobyli ciężarowcy: Tadeusz Dembończyk i Marek Seweryn. Natomiast łódzcy dziennikarze sportowi martwili się, że najgorsze dla sportowca, czwarte miejsce, zajął zawodnik Orła - WAM Łódź Antoni Pawlak.

Uroczyste akademie z okazji Święta Odrodzenia odbywały się w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach, które były wtedy stolicami województw.

Przy okazji wyróżniano zasłużonych działaczy społeczno-politycznych. W Łodzi z okazji 36-lecia Polski Ludowej Bolesław Koperski, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR, wręczył stu przodownikom pracy decyzje o przyznaniu mieszkań spółdzielczych. Kwiaty złożono zaś tradycyjnie przed Pomnikiem Braterstwa Broni w parku im. Józefa Poniatowskiego.

„Rzetelną pracą drogowcy uczcili Święto Odrodzenia” - głosiły tytuły prasowe. A wszystko dlatego, że 22 lipca 1980 roku oddano do użytku kolejny odcinek szybkiej trasy Łódź - Piotrków Trybunalski, od granic Łodzi do Tuszyna.

„Tym samym zakończono jedną trzecią, czyli 12-kilometrowy odcinek trasy szybkiego ruchu, która połączy Łódź i Piotrków” - cieszył się „Dziennik Popularny”. - „W tym roku mają być dokończone prace przy budowie dalszego odcinka drogi wiodącego do Gołygowa, liczącego sześć kilometrów”.

Drogowe prace trwały też w Łodzi. Przedłużano al. Włókniarzy - od ul. Obywatelskiej do Pabianickiej. Mieszkańcy Widzewa cieszyli się z nowej kładki nad torami w okolicach ul. Szpitalnej. A w parku im. 3 Maja oddano do użytku ogródek zabaw dla dzieci...

6/6
W 1981 roku Święto Narodowe przebiegało w nerwowej...

W 1981 roku Święto Narodowe przebiegało w nerwowej atmosferze. Działała już „Solidarność”. Pisano nie tylko o sukcesach, bo zaczęto ujawniać problemy ludowej ojczyzny. Narzekano, że po Łodzi jeździ coraz mniej autobusów MPK. Zwołano też nadzwyczajne posiedzenie Rady Narodowej Miasta Łodzi.

„Uciążliwe kolejki spowodowały wzrost napięcia w niektórych zakładach pracy” - zauważano podczas obrad Rady Narodowej Miasta Łodzi. Największe problemy były z zaopatrzeniem w mięso, przetwory mięsne i drób... Mimo, że obowiązywały już kartki.

„Trzeba ściśle określić limity przydziału mięsa i innych artykułów żywnościowych” - postulowali łódzcy radni. - „Limity te muszą starczyć dla posiadaczy wszystkich kartek, których liczba sięga 1.240 tys.”.

A sytuacja w handlu, w przeddzień Lipcowego Święta była tragiczna. „W trudnej sytuacji znajduje się personel wszystkich placówek handlowych, a szczególnie zatrudniony w wielkich domach, jak „Central” czy „Uniwersal” - zauważał dziennikarz „Dziennika Popularnego”. - „Klienci często zmuszają ekspedientów do sprzedaży różnego rodzaju poszukiwanych artykułów aż do wyczerpania wszystkich zapasów zgromadzonych w magazynie. Bywa, że do północy trwa „okupacja” domu handlowego i pod presją kupujących nie można zamknąć „Centralu” czy „Uniwersalu” o właściwej porze. Z obserwacji personelu tych domów wynika, że najczęściej zakupów dokonują zorganizowane gangi spekulacyjne, które potem sprzedają towary po trzy, cztery razy zawyżonych cenach w przejściu podziemnym przy „Centralu”.

Ale mimo że był czas przełomu nie zapominano o uczczeniu 22 Lipca. W Łodzi składano kwiaty przed Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku na Zdrowiu, ale też przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i Grobem Nieznanego Żołnierza. Przed 22 lipca 1985 roku świętowano dziesięciolecie budowy elektrowni w Bełchatowie, a jednocześnie jej półmetek. Z tej okazji odbyło się spotkania, na którym oddano uroczyście do użytku szósty blok. Natomiast podczas wspólnej sesji Rady Narodowej Miasta Łodzi oraz Rady Łódzkiej PRON podjęto uchwałę, że łódzkie osiedle na Chojnach- Zatorzu otrzyma imię 40-lecia PRL.

Ale epoka Polski Ludowej dobiegała końca. Choć jeszcze w 1989 roku świętowano uroczyście 22 Lipca, ale ze znacznie mniejszą pompą. Po wyborach czerwcowych wiele osób musiało przypuszczać, że ostatni raz obchodzono wtedy Narodowe Święto Odrodzenia. 6 kwietnia 1990 roku sejm uchwalił ustawę znoszącą to święto.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Droga Światła, pielgrzymka do Łagiewnik i Parzna

Droga Światła, pielgrzymka do Łagiewnik i Parzna

Polecamy

To nie ta sama osoba! Tak Laluna wyglądała 17 lat temu. „Królowa życia” szokuje

To nie ta sama osoba! Tak Laluna wyglądała 17 lat temu. „Królowa życia” szokuje

Sprawdź horoskop finansowy na maj. Sprawdź, kto będzie miał szczęście w finansach!

Sprawdź horoskop finansowy na maj. Sprawdź, kto będzie miał szczęście w finansach!

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego