2/5 Zamknij

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna województwa łódzkiego? Wieści, szczególnie te płynące z zachodu regionu, są mocno niepokojące...Rzeczywiście, sytuacja

Karolina Misztal

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna województwa łódzkiego? Wieści, szczególnie te płynące z zachodu regionu, są mocno niepokojące...

Rzeczywiście, sytuacja epidemiologiczna nieco się pogorszyła, jeśli weźmiemy pod uwagę zapadalność, w tym wypadku liczbę zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Wyliczamy zapadalność dla powiatów województwa łódzkiego i w zachodnich jest ona rzeczywiście wyższa. Jest to spowodowane występowaniem ognisk zakażeń w zakładach produkcyjnych jak i jednostkach leczniczych. Trzeba jednak pamiętać, że zapadalność jednak bardzo szybko się zmienia. Jest wyliczana dla krótkiego czasu, my bierzemy pod uwagę trzy ostatnie dni.

Gdzie jest obecnie najgorzej?

Najbardziej niepokojąca sytuacja panuje w powiatach sieradzkim i pajęczańskim. Nadal są problemy w powiecie wieruszowskim, chociaż tam sytuacja się poprawia. Poprawia się też sytuacja w powiecie wieluńskim, gdzie zakażenie pojawiło się w zakładzie fryzjerskim. Jednak około 60 osób, które objęliśmy nadzorem epidemicznym lub kwarantanną, okazało się zdrowymi.

Dużo się mówi o współczynniku reprodukcji wirusa „R”. Czy jest on też obliczany dla powiatów?


Nie. Ten współczynnik się bardzo szybko zmienia i nie jest miarodajny dla sytuacji. Bardziej miarodajna jest liczba zakażeń w danym środowisku, szybkość transmisji wirusa. Istotne są też szybkie działania prewencyjne po stwierdzeniu zakażenia.

Te działania są różnie oceniane. Burmistrz Działoszyna Rafał Drab publicznie wyraża żal do inspekcji sanitarnej. Uważa, że się nie sprawdziła i nie zamknęła wystarczająco szybko zakładu. Zgadza się pani z tym?

Inspekcja sanitarna działa bardzo dobrze. Pracuje bardzo wydajnie i bardzo ofiarnie, bo mamy bardzo dużo pracy. Robimy wszystko, żeby społeczeństwo czuło się przez nas zaopiekowane.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy