
8 czerwca 1716 r. szlachta sieradzka podjęła decyzję o wystawieniu zaciągów do walki wojskami saskimi, które stacjonowały w Polsce.

Sieradzka szlachta przystępuje do walki z wojskami Augusta II Sasa
8 czerwca 1716 r. szlachta sieradzka podjęła decyzję o wystawieniu zaciągów do walki wojskami saskimi, które stacjonowały w Polsce. Było to związane z wojną północną, w której Szwecja walczyła z Rosją. Rzeczpospolita została włączona w wojnę przez król Augusta II Mocnego i elektora saskiego, który chciał zdobyć dla siebie Inflanty.

8 czerwca 1716 r. sieradzka szlachta przystępuje do walki z wojskami Augusta II Sasa
Król August II Sas ulokował swoje wojska w Polsce, ale nie płacił im żołdu. Wtedy saksońscy żołnierze zaczęli zachowywać się w Rzeczpospolitej, jak w podbitym kraju. Dlatego Polacy zawiązali konfederację tarnogrodzką, do której przystąpiła szlachta sieradzka.

8 czerwca 1716 r. sieradzka szlachta przystępuje do walki z wojskami Augusta II Sasa
Niestety, szlachta poprosiła o pomoc cara Piotra I, którego wojska także stacjonowały w naszym kraju. To sprawiło, że Rzeczpospolita wpadła w zależność od Moskwy, co zakończyło się rozbiorami. Na zdjęciu od lewej: August II Sas i car Piotr I Wojna, w którą włączył Polskę August Sas, zniszczyła Sieradz i cały nasz region

Wybitny historyk ze Zgierza
8 czerwca 1840 r. w Zgierzu urodził się prof. Adolf Pawiński, historyk, dyrektor Archiwum Głównego w Warszawie, badacz instytucji ustrojowo-politycznych w Polsce XVI w. Szkołę podstawową ukończył w Zgierzu, a średnią w Piotrkowie Trybunalskim. Znalazł się wśród 12 wybitnych uczniów, którzy otrzymali rządowe stypendium, dzięki czemu rozpoczął studia w Petersburgu.

Koniec zdjęć do "Ziemi obiecanej"
8 czerwca 1974 r. zakończyły się zdjęcia do "Ziemi obiecanej". Kręciły je dwie ekipy filmowe. Pierwszą dowodził sam Andrzej Wajda, natomiast nadzór nad drugą objął II reżyser Andrzej Kotkowski, który realizował przez kilka tygodni sekwencję przejazdu starego Borowieckiego z Anką ze sprzedanego Kurowa do Łodzi.

Papież święci kamień węgielny pod kutnowski kościół
8 czerwca 1997 na krakowskich błoniach Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła św. Jadwigi Królowej w Kutnie.

7 czerwca - sprawdź wczorajsze kalendarium historyczne Łodzi i regionu łódzkiego
Kalendarium 7 czerwca. Zobacz, co tego dnia wydarzyło się w Łodzi i woj. łódzkim