1/7
Jakie przepisy i gdzie zawarte regulują na dzień 25.02.2021...
fot. Archiwum,Pixabay

Praca zdalna w czasie pandemii

Jakie przepisy i gdzie zawarte regulują na dzień 25.02.2021 r. pracę zdalną?

Obowiązują przepisy dotyczące pracy zdalnej zawarte w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

1.  W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy służb wymienionych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
3.  Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.
4. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.
5.  Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
6. Na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.
7.  Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu, o którym mowa w ust. 6.
8. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.

2/7
Zamierzam dochodzić od byłego pracodawcy przed sądem pracy...
fot. Archiwum,Pixabay

Wynagrodzenie za nadgodziny

Zamierzam dochodzić od byłego pracodawcy przed sądem pracy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Ciężar udowodnienia prawa do powyższych roszczeń spoczywa na pracowniku. Świadczenia trzeba podać w pozwie w wysokości brutto z rozbiciem na konkretne świadczenia, okresy np. okresy miesięczne, dni, godziny.

W toku postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy o roszczenia pracownika wydatki obciążające pracownika ponosi tymczasowo Skarb Państwa. Sąd pracy w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji rozstrzyga o tych wydatkach, z tym że obciążenie pracownika tymi wydatkami może nastąpić w wypadkach szczególnie uzasadnionych np. przegrania przez pracownika sprawy w całości lub części.

3/7
Czy epidemia koronawirusa zwalnia z obowiązku zawierania...
fot. Archiwum,Pixabay

Koronawirus a umowa na piśmie

Czy epidemia koronawirusa zwalnia z obowiązku zawierania umowy zlecenia na piśmie?

Umowę zlecenia można zawrzeć ustnie. Jednak dla pewności, dochodzenia ewentualnych roszczeń w przyszłości proponuję, aby zleceniodawca i zleceniobiorca ustalenia ustnej umowy zlecenia potwierdzili w formie pisemnej przed rozpoczęciem wykonywania pracy (usługi).

4/7
Pracodawca zatrudniający 40 pracowników  rozwiązał ze mną...
fot. Archiwum,Pixabay

Odprawa

Pracodawca zatrudniający 40 pracowników rozwiązał ze mną umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia z powodu niedotyczącego pracownika, czyli likwidacji stanowiska pracy. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu z dniem 31.07.2020 r. Do dnia 25.02.2021 r. pracodawca nie wypłacił mi odprawy w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia (przepracowałem u niego 6 lat i dwa miesiące). Czy roszczenie o powyższą odprawę nie przedawniło się i czy mogę powyższej odprawy jeszcze dochodzić przed sądem pracy?

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, czyli w przypadku odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika od dnia rozwiązania stosunku pracy. Po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku pracy ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia dokonane przed upływem terminu przedawnienia jest nieważne.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Co wydarzy się w Twoim życiu w nadchodzącą sobotę i niedzielę? Sprawdź horoskop

Co wydarzy się w Twoim życiu w nadchodzącą sobotę i niedzielę? Sprawdź horoskop

Pościg i strzały na placu Wolności!

Pościg i strzały na placu Wolności!

Horoskop dzienny na sobotę. Spawdź!

Horoskop dzienny na sobotę. Spawdź!

Zobacz również

Dworzec Fabryczny pełen pociągów! Zobacz zdjęcia!

Dworzec Fabryczny pełen pociągów! Zobacz zdjęcia!

Zobacz Wiedźmina w bajkach dla dzieci, nawet jeśli się go tam nie spodziewałeś

Zobacz Wiedźmina w bajkach dla dzieci, nawet jeśli się go tam nie spodziewałeś