1/3
Nowatorskiej operacji poddana została 62-letnia pani Halina...

Nowatorskiej operacji poddana została 62-letnia pani Halina z Łodzi, która zachorowała na złośliwy nowotwór kości piszczelowej. Dwa lata temu z tego powodu wycięto jej większą część kości piszczelowej i zastąpiono endoprotezą. Jednak okazało się, że to nie wystarczy i konieczne jest usunięcie kolejnego fragmentu kości.

To zaś spowodowało kolejne problemy łodzianki. Zdrowy fragment kości był już zbyt mały, by można było połączyć go z normalną endoprotezą.

- Alternatywą w takiej sytuacji była niestety amputacja kończyny dolnej - mówi dr Oktawiusz Bończak kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Nowotworów Narządu Ruchu, jeden z lekarzy prowadzących operację.

2/3
Zamówili więc w niemieckiej firmie specjalnie zaprojektowany...

Zamówili więc w niemieckiej firmie specjalnie zaprojektowany i wykonany w technice 3D implant, który mógł połączyć resztkę kości z endoprotezą. Na podstawie obrazu z tomografu Niemcy wykonali najpierw model implantu, a następnie jego tytanowy odlew.

Gotowy element został wszczepiony już w Łodzi. Operacja się udała. Pani Halina spędziła w szpitalu dwa tygodnie. Musiała bowiem zagoić się blizna pooperacyjna ciągnąca się od kolana do kostki. Porusza się już samodzielnie, choć jeszcze o kulach. Lekarze mają nadzieję, że zachowa sprawność jeszcze na długo.
- Udało się wszystko, jestem bardzo zadowolona. Dziękuję całemu zespołowi lekarzy - mówi łodzianka.

3/3
Szpital im. Kopernika chce prowadzić kolejne operacje. Czy...
fot. szpital im. Kopernika

Szpital im. Kopernika chce prowadzić kolejne operacje. Czy są refundowane przez NFZ?

Koszt takiego indywidualnie zamówionego dla pacjenta implantu to ponad 100 tys. zł. Jak podkreśla szpital operacja tego typu jest refundowana przez NFZ jeśli jest to jedyny sposób na zachowanie sprawności chorego. Szpital Kopernika, który prowadzi kompleksowe leczenie pacjentów z nowotworami z całego regionu łódzkiego, chce przeprowadzać kolejne tego typu operacje w uzasadnionych przypadkach.

To pierwsza tego typu operacja w łódzkim Koperniku. Ale robione na zamówienie implanty 3D są już stosowane w naszym regionie. Tworzy je Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w łódzkim Bionanoparku. Specjalizuje się w implantach kości czaszki, ale tworzy też inne kości.

Dzięki ich pracy w ubiegłym roku szpital w Zgierzu zastąpił implantami robionymi w druku 3D fragmenty czaszki dwóch pacjentek z oponiakami mózgu. Implanty zostały zamówione wcześniej, także na podstawie badań tomograficznych, a następnie wszczepione podczas operacji usuwania chorych fragmentów kości.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Zobacz również

Horoskop na weekend od piątku do niedzieli

Horoskop na weekend od piątku do niedzieli

Nowy biskup z archidiecezji łódzkiej

Nowy biskup z archidiecezji łódzkiej

Polecamy

Nowoczesne sztuczne boisko już oddane do użytku – Czarne Pantery trenują. Zdjęcia

Nowoczesne sztuczne boisko już oddane do użytku – Czarne Pantery trenują. Zdjęcia

Nowy Renault Symbioz. Rodzinne auto w segmencie C

Nowy Renault Symbioz. Rodzinne auto w segmencie C

Nowy biskup z archidiecezji łódzkiej

Nowy biskup z archidiecezji łódzkiej