MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest nowy biskup z archidiecezji łódzkiej? Ks. Krzysztof Nykiel otrzymał nominację biskupią

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Biskup nominat Krzysztof Nykiel
Biskup nominat Krzysztof Nykiel archidiecezja łódzka
Archidiecezja łódzka ma już szóstego biskupa. W środę nominację biskupią otrzymał ks. Krzysztof Nykiel. To pochodzący z Osjakowa kapłan, absolwent łódzkiego Seminarium Duchownego.

Mówiono, że będzie biskupem

Te decyzję papież Franciszek ogłosił 1 maja. Choć o nominacji biskupiej dla ks. Krzysztofa Nykla mówiono już od lat. Między innymi o tym, że może być następcą arcybiskupa Władysława Ziółka.

Ks. Krzysztof Nykiel urodził się 28 lutego 1965 roku w Osjakowie. Ma więc 59 lat. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Jako neoprezbiter pracował w parafii we Włodzimierzowie koło Sulejowa. Potem został skierowany na studia do Rzymu. W roku 2001 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Pracuje w Watykanie

W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 roku zaczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. 26 czerwca 2012 Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza prałata Krzysztofa Nykla Regensem Penitencjarii Apostolskiej. Jest zastępcą sekretarza międzynarodowej komisji badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie oraz konsultantem w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej i postulatorem etapu watykańskiego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Biskup nominat często odwiedzał archidiecezję łódzką, brał udział w ważnych uroczystościach.

Co oznacza biskup tytularny?

1 maja papież Franciszek ogłosił go biskupem tytularnym Velii. Co to oznacza? Jak wyjaśnia na stronie archidiecezji łódzkiej ks.
Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii, godnie ze zwyczajem, zainicjowanym przez Ojca Świętego Klemensa V w XIV wieku, biskupom pomocniczym wyznacza się także tzw. stolice tytularne, czyli związane z nieistniejącymi już diecezjami. Powstanie tego zwyczaju wiąże się z podbojami obszarów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Hiszpanii w VII i VIII.

Gdy sięgniemy do definicji to dowiemy się, że biskupem tytularnym jest biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. - wyjaśnia ks. Paweł Kłys. - Tytuł nadawany jest przez Ojca Świętego wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

Lavellum jest stolicą historycznej diecezji w Italii erygowanej w X wieku, a skasowanej w roku 1818. Współcześnie miasto Lavello leży w prowincji Potenza we Włoszech. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne ustanowione w 1968 przez Ojca Świętego Pawła VI.
Obecnie z archidiecezją łódzką związanych jest sześciu biskupów. To kardynał Konrad Krajewski, kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup Władysław Ziółek, biskup Marek Marczak, biskup Ireneusz Pękalski oraz biskup nominat Krzysztof Nykiel.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki