1/3
Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca....
fot. screen z transmisji (na FB) wystąpienia ministra edukacji narodowej

Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Dyrektorzy szkół w naszym regionie czekają na procedury przeprowadzania testów podczas epidemii

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

2/3
Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Nie...
fot. archiwum

Maturzyści będą zdawać egzaminy w dniach 8-29 czerwca. Nie będzie ich części ustnej. Ósmoklasiści podejdą do sprawdzianu na koniec podstawówki w terminie 16-18 czerwca. Szkoły dalej pracują zdalnie, co najmniej do 24 maja. Te decyzje ogłosił w piątek (24 kwietnia) rząd. Dyrektorzy szkół w naszym regionie czekają na procedury przeprowadzania testów podczas epidemii.

– Z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. –Zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie.

Właśnie bezpieczeństwem MEN uargumentowało rezygnację z części ustnej matury (każdy absolwent musiał dotąd zaliczyć ustne egzaminy z języka polskiego i wybranego obcego). Już przed tygodniem obawę przed taką decyzją na łamach „DŁ” wyraził znany łódzki nauczyciel Dariusz Chętkowski (na zdjęciu).

– Jeśli w jednym roku nie będzie matury ustnej, czy w następnym zostanie przywrócona? Brakuje zaufania do rządzących, aby pozwolić na taki precedens. Po nim zaraz zaczęłyby się wyliczenia, ile zaoszczędził budżet – mówił.

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

3/3
A jak w piątek (24 kwietnia) reagowali nauczyciele?...
fot. Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"

A jak w piątek (24 kwietnia) reagowali nauczyciele?

Janusz Bęben (na zdjęciu od lewej - podczas matury 2019), dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi, zaczął liczyć, czy będzie potrzebował więcej pracowni i kadry na matury niż co roku, skoro zwykle ustawiał ławki co metr-półtora, a obecnie za pożądany dystans społeczny uznaje się dwa metry. – Czekamy na procedury – mówił dyrektor. – No i nauczyciele będą bez normalnych wakacji.

Skąd to twierdzenie? Bo nauczyciele z regionu oceniają, jako współpracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, arkusze maturzystów i ósmoklasistów. A sprawdzanie ma być tak zorganizowane, by – jak obiecuje MEN – wyniki egzaminu dojrzałości dotarły do absolwentów liceów i techników do 11 sierpnia, zaś testów po podstawówce – 31 lipca. W końcu, po tych dwóch terminach, mogłyby ruszyć nabory, odpowiednio, na uczelnie i do szkół średnich.

Szef MEN zaznaczył w piątek, że podany kalendarz nie jest 100-procentowo pewny, ale resort chce się go trzymać.

– Czym szybciej te egzaminy będą, tym lepiej – zareagował w piątek Zbigniew Wiśniewski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu. – Wiele hipotetycznych dat było podawanych, teraz przygotowujemy się do konkretnego terminu.

– Nie wystarczy stwierdzić, że dyrektorzy szkół zadbają o bezpieczeństwo, bo to dobrze wygląda tylko na papierze – podkreśla Joanna Księżopolska - Szulc, dyrektor III LO w Piotrkowie.

współpraca: A. Tyczyńska, N. Ptak

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Zobacz również

Mikołaje zjeżdżali na Fali w pełnym rynsztunku ZDJĘCIA

Mikołaje zjeżdżali na Fali w pełnym rynsztunku ZDJĘCIA

Agnieszki Hyży stara się jak najmniej mówić. Wiemy, dlaczego? ZDJĘCIA

Agnieszki Hyży stara się jak najmniej mówić. Wiemy, dlaczego? ZDJĘCIA

Polecamy

ŁKS Łódź - Legia Warszawa relacja live

NA ŻYWO
ŁKS Łódź - Legia Warszawa relacja live

Sensacja w San Francisco w walce Brigdes vs. Yoshida [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sensacja w San Francisco w walce Brigdes vs. Yoshida [ZDJĘCIA, WIDEO]

William i Kate opublikowali rodzinne zdjęcie. To coroczna tradycja

William i Kate opublikowali rodzinne zdjęcie. To coroczna tradycja